Son Konu

Güney Koreli piyanist Hyun Sook Tekin kariyerini Türkiye'de çiziyor!

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Güney Kore'deki ailesini artta bırakarak yüksek lisans için Almanya'ya giden ve evlenerek İstanbul'a yerleşen Marmara Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Müzik Kısmı Talim Üyesi Kore asıllı Doç. Dr. Hyun Sook Tekin, 15 yılı aşkın müddettir Türkiye'de ömrünü sürdürüyor. İşte, haberin ayrıntıları..

Piyano tahsiline 5,5 yaşında Güney Kore'nin Daego semtinde başlayan Tekin, Kyungpook National Üniversitesi'nde Şık Sanatlar, Müzik Fakültesi'nde ise Piyano Ana Kısmı ile Müzik Pedagojisi kısmını bitirdi. 2004 yılında yüksek lisans eğitimi için Almanya'ya giden Tekin, Almanya'nın ünlü piyanistlerinden Prof. Klaus Schilde'nin talebesi olarak Weimar'da Hochschule für Musik-Franz Liszt'de yüksek lisans yaptı.

zcyxs_1566640660_7521.jpg

Doktorasını Türkiye'de tamamlayan Tekin,"Tez yazmaya devam ederken 2008'de oğlum yerküreye geldi. Tıpkı yıl Marmara Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Müzik Kısmında tedrisat hizmetlisi olarak çalışmaya başladım. 2010'da doktorayı tamamladıktan sonra 2011'de yardımcı doçentliği aldım. 2013 ahir doçentlik testimi verdim lakin 2015'te takımımı alabildim. Şu anda doçent olarak devam ediyorum, lakin profesörlük müddeti de tamamlandı."

t0FOZ_1566640729_2846.jpg

"Sıfır Türkçe'yle geldim. Birinci 2 sene lisan öğrenme sürecinde biraz zorlandım. Eşim birinci başta tercüme edeceğini söyledi lakin tercüme de bir mekana kadar. 5 dakika geçince bırakıyordu. Kendim öğrenmeye çalıştım, 6 ay kursa gittim. Doktora eğitimim de İngilizce'ydi. o yüzden çok da devir ayıramadım. Sonra televizyondan serileri, haberleri izleyerek ve gazete okuyarak geliştirdim. 2 sene sonra daha rahat edebildim. Günlük konuşmada bir sorun çekmiyordum lakin üniversiteye girdikten sonra resmi lisan öğrendim. Şu anda dışarıda beni görenler bana hala yabancı olarak bakıyor olabilir de ben kendimi buralı üzere hissediyorum. O kadar uzun yıldır burada yaşayınca birtakım şeyleri benimsiyorum. 'Sen bizden de Türksün' diyenler de oldu, olmadı değil" biçiminde açıklama yaptı.

Üst Alt