XenForo Kurulumu

yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Site Sahibi
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,509
Puanları
1,075
Yaş
30
Konum
Türkiye
#1
Merhaba sevgili üyeleri, XenForo yazılımı kullanıcıları. Bu makalemizde XenForo nasıl kurulur? detaylı bir şekilde hep birlikte görelim. XenForo kurulumu çok basittir hatta keyifli bile olur kurması. Yapacağımız işlemler çok basit olduğu gibi, çok vaktimizi de almayacak işlemlerdir. Ayrıca, sunucunuzun XenForo destekleyip desteklemediğini test etmeniz gerekir. Bu test nasıl gerçekleştirilir, aşağıdaki bilgileri inceleyiniz işte sistem gereksinimleri:


Kod:
PHP: 5.2.4+ (en az)

MySQL: 5.0+ (en az)

PHP extensions: MySQLi, GD (with JPEG support), PCRE, SPL, SimpleXML, DOM, JSON, iconv, ctype

PHP safe_mode: OFF
Evet gördüğümüz gibi bunların olması gerekiyor. Bu testi gerçekleştirmek için, XenForo'nun resmi sitesinde yayımlanan şu test sistemini indirip kullanabilirsiniz; URL:xenforo.comxenforo-requirements-test.zipURL ilgili dosyayı indirip daha sonra zip'ten çıkarıp FTP ana dizine yükleyip tarayıcıdan bakarak sistem gereksinimlerini test edebilirsiniz.

Peki bunu yaptınız ama eksikler çıktı, nasıl düzeltirsiniz? Bunu biz düzeltemeyiz elbette. Çünkü bu hosting firmanızla alakalı durumdur. İlgili hosting firmanızla iletişime geçerek bu sorunu hallettirebilirsiniz.

Test bittiyse, şimdi kuruluma geçelim.

İlk önce, ':xenforo.comcustomers'buradanURL XenForo müşteri paneline girip XenForo son sürümü indirelim. Açılan pencerede seçili olan "Download the upgrade package only" kutusundan işareti kaldırıyoruz. Yani upgrade değil, full sürümü indirmeliyiz. Daha sonra sözleşmeyi kabul ettiğimizi onaylarak ilgili XenForo sürümünü indiriyoruz.

Evet XenForo son ve tam sürümü indirdik. Bilgisayarımızda duruyor. Şimdi rar dosyasından çıkardığımız klasörlerde, upload klasörünün içindeki tüm dosyaları FTP ana dizine yükleyelim. Eğer forum klasörü ayrı ise, o ayrı olan forum klasörüne yükleyelim. FTP dosyaları yükledikten sonra, aşağıdaki klasörlerin chmod değerini 777 yapalım;

Kod:
data

internal_data
Şimdi forumu kurmak için veritabanı oluşturmamız gerekecek. Hangi admin paneli kullanıyorsanız, (DirectAdmin, cPanel, Plesk vs.) o panelin MySQL yönetiminden forumunuz için bir veritabanı oluşturun. Daha sonra kurulum sürecinde config.php dosyasına işleme için lazım olacak. Veritabanı kurduktan sonra, kuruluma şu şekilde başlıyoruz:

http://www.siteadresiniz.com/install/ şeklinde yazıyoruz ve karşımıza kurulum paneli geliyor. Data ve internal_data klasörlerine 777 chmod verdiğimiz için ilk aşama başlıyor. Burada sizden config.php bilgileri isteyecek onu göreceksiniz ve daha sonra halledip devam dediğinizde tüm her şey otomatik kurulacaktır. Tabii bu süreç tamamlandığında site bilgileri formları karşınıza gelecektir. Onları da zaten göreceksiniz ve kendinize göre doldurup kurulumu tamamlayacaksınız.

Kurulum bitince, Enter your control panel diye bir buton çıkacak ve ona tıkladığınızda siteniz hazır olacak. Sorun yaşayanlar buradaki kategoride yazabilirler. Türkçe dil dosyasını ekten indirip kurabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Daha Fazla Konu

Üst