• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Yamuk jant düzeltilir mi?

 • Konbuyu başlatan yaprak0135
 • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
13 Nis 2018
251,595
9
1,075
31
Türkiye
Yamuk jant problemi nedir?
Otomobil genel itibariyle uyum içinde çalışan parçalardan oluşmaktadır. Bunlardan biri de tekerlekler. Tekerleklerin hepsi uyum içinde çalışmaktadır. Bir tanesinde meydana gelen yamukluk, diğerlerinin de düzeninin bozulmasına ve yamulmasına sebep olacaktır. Peki jant nasıl yamulur? Bir çukura, kasise, kaldırıma vb. yerlere sert şekilde temas edilmesi neticesinde jantta yamukluklar meydana gelebilir. Jantın yamukluğu, lastiklerin dönüş açısına da sirayet edeceği için; lastiklerin çabuk aşınması ve sürekli olarak patlaması da olasıdır. Bu yamukluk bir lastikte iken zamanla aracın gidiş açısını bozacağı için diğer tekerleklerin de açısının bozulmasına sebep olur. Açısı bozulan lastikler, yoldaki engebelere karşı dirençsiz olacak ve jant eğrilecektir. Bir adet yamuk jant, zamanla tüm tekerleklere etki edecektir.
Yamuk jant problemi aslında sinsi bir şekilde sirayet eder. Araçta meydana gelen titreşimi; balans bozukluğu veya porya bilyası bozulmasıolarak algılayabiliriz. Bu sesin ve titreşimin iyi analiz edilmesi ve müdahale edilmesi gerekmektedir. Müdahale edilmeyen jant yamukluğu aracın lastiklerine doğrudan etki eder ve daha çabuk eskimesine sebep olur. Aracın tüm dengesinin kaybolmasına ve aracın yol tutuşunun neredeyse sıfıra inmesine sebep olur. Yamuk jant, ilerleyen düzeyde aracın porya bilyalarının bozulmasına ve hatta abartı titreşim ve dengesizlikten ötürü amortisörlerin bozulmasına varana dek sinsice sirayet eden bir problem kaynağıdır.Yamuk jant düzeltilir mi?
Jamuk jant düzeltilmektedir. Peki yamuk jantı kim düzeltir? Yamuk jant problemi tornacının işidir. Tornacının yerine gittiğinizde önce hangi jantlarda eğrilik olduğunu analiz eder. Yamuk olan jantları muhtemelen kendi sökmeyecek ve “lastikçiye söktür, gel” gibi bir ifadede bulunacaktır. Kendi söker ve düzeltirse ne âlâ, fakat genelde sökmezler. Aracınızla bir lastikçi veya rot balansçı bulmalısınız. Bu lastikçi veya rot balansçı bittabi en yakın konumda olmalıdır, çünkü elinizde tekerlek taşıyacaksınız. Yamuk jant, bir makine yardımı ile düzeltilir ve geri takılması için araca yollanır. Lastikçi veya rot balansçı, düzeltilmiş tekerlekleri takar. Bu raddeden sonra mümkünse lastik balans ayarı yapılması şiddetle önerilir. Lastik balansı nedir buradan okuyabilirsiniz. Lastik ölçülerinize, araç tipi ve ağırlığına göre lastik hava basıncınızın ne olması gerektiğini ise buradan öğrenebilirsiniz.Jant yamulması sebebi nedir? | Jant neden yamulur?
Jantların yamulmasında ki en büyük sebep kesinlikle sert bir şekilde girilmiş engebedir, engeldir. Çukur, kasis, kaldırım gibi engebelere yüksek hızda girildiği takdirde araç jantının yamulma ihtimali yüksektir. Bu tür engebelere sert girilmesi araç lastiğinin balona yapmasına da sebep olabilir. Balon lastik nedir? Buradan okuyabilirsiniz. Buna ek olarak herhangi bir kasa neticesinde darbe gören jantlar yamulabilir. Yamuk jant bir iken, zamanla diğerlerine de sirayet eder ve sayıları artar. Bir jantın yamuk olması tüm aracın dengesinin bozulmasına sebep olur. Dengesi bozulan araçta bulunan tüm jantlar zamanla hasar görür. Jant, bu sebeplerden ötürü yamulur.Yamuk jant belirtileri nelerdir?
Yamuk jant problemi bulunan araçta çeşitli belirtiler meydana gelir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:
 • Araçta denge kaybı olur. Dengesiz ve konforsuz bir sürüş kaçınılmazdır. Araç kullanmaktan nefret etmeniz olası.
 • Araç direksiyonu genel itibariyle titrer. Yüksek hızlarda titreşimden eliniz uyuşabilir bile; fakat bu yüksek düzeyde eğriliklerde olur.
 • Araç sağa ve sola, küçük çapta ani ataklar yapabilir. Ben direksiyonu o yöne çevirmedim ki, sorunsalı ile baş başa kalabilirsiniz.
 • Yamuk jant, lastik veya porya bilyasını bozabileceği için yüksek hızlarda uğultu, cızırtı vb. sesler gelmesi doğaldır.
 • İlerleyen düzeyde yol tutuşu namına en ufak bir eser kalmayacaktır. Aracı yolda tutmak için ekstra çaba sarf edersiniz.
 • Özellikle cam açıkken ve düşük hızda dönüş yaparken tekerlekten gelen sesi duyabilirsiniz. Bu ses, sanki lastiğin düzeyinde bir boşluk varmış gibi “prınk prınk” benzeri bir ses çıkartır. Bu ses çok yüksek bir ihtimalle jant yamukluğundan kaynaklanır.Yamuk jant zararları nedir? | Eğri jantın araca zararları
Yamuk jant veya eğri jant, aracın bir çok parçasına zarar verir. Jant eğriliğinin özellikle ileri düzeyinde neredeyse aracın tüm yürüyen aksamına etki eder. Yamuk jantın zararları şu şekilde örneklendirilebilir:
 • Yamuk jant doğrudan lastiklere etki edecektir. Yamuk jant probleminden ötürü lastikler balans tutmaz. Yolda sürekli sekerek gidersiniz. Yamuk eğriliği düzeltilmediği sürece bu problem devam eder, hatta artar.
 • Tekerleğin iç kısmında bulunan porya bilyası ve taşıyıcı titreşim ve denge kaybından ötürü sürekli darbe alacak ve hasar görecektir. Bu durumda araçta ses, gürültü, titreşim ve konforsuz sürüş eksik olmayacaktır.
 • Yamukluk uzun zamandır varsa ve araç bu soruna maruz bırakılıyorsa kesinlikle aks ve rotlar etkilenecektir.
 • Amortisörler sürekli titreşimden ötürü miladını çok daha çabuk dolduracaktır.
 • Yol tutuşu, konfor ve sürüş keyfi tümüyle etkilenecek ve araç kullanmaktan nefret etmenize veya aracınızdan nefret etmenize sebep olacaktır. Güvenli bir sürüş için mutlaka halledilmesi gerekmekte olan bir problemdir.Yamuk jant düzeltme fiyatı | Jant eğriliği düzeltme fiyatları
Yamuk jantları tornacı düzeltir. Tornacı muhtemelen tekeri sökmek gibi bir zahmete girmeyecek ve “yan tarafta lastikçi var ona söktür de gel” gibi bir ibare kullanacaktır. Lastikçi her lastik için 10 ₺ sök-tak ücreti alacaktır. Tornacı da 2019 şartları göz önünde bulundurulursa, her bir jantın düzeltilmesi için muhtemelen 40 ₺ alacaktır. Böylelikle her bir tekerleğin maliyeti 50 ₺ olacaktır. Bu fiyat Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Konya vs. tüm şehirlerde aynıdır. En fazla 60 ₺ olur, veya minimum 40 ₺ olur.
 
Üst