• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Yapay zeka nedir?

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
13 Nis 2018
251,595
9
1,075
31
Türkiye
Yapay zeka ülkemizde ve dünyada son zamanlarda oldukça popüler bir konu haline geldi. Özellikle bilim insanları yapay zeka üzerine yoğun çalışmalar yapıyor. Yapay zeka, bilgisayarların insan gibi davranma şeklidir. Konuşma, algılama, hareket, insan gibi davranma özelliklerine sahip yazılım ve donanım bütünüdür. Genel olarak insanların incelenmesi, bu inceleme sonucu insani özelliklerin makinelere verilmesi amacındadır. Herhangi bir arabanın kendi kendine ilerlediğini, uçağın kendiliğinden uçtuğunu, bilgisayar verilerinin kendi kendine girildiğini düşünün! Yapay zeka insanlığa büyük ölçüde katkılar sağlayacak. Fakat aynı zamanda insanlık için de bir tehlike oluşturmuyor değil. Yapay zekanın harekete geçmesinin ardından insan gücüne olan ihtiyaç yok olacak. Binlerce insan işsiz kalacak. Teknolojinin iyi yönlerini gördüğümüz gibi olumsuz yönlerini de görmekte fayda var.

Yapay zeka için kısaca robot diyebiliriz. Bilim kurgu filmlerinden izlediğimiz, bizlere imkansız gibi gelen robotlar artık gelecekte değil! Günümüzde bu konu hakkında oldukça derin araştırmalar ve başarılı denemeler yapılıyor. Yapay zekanın insan benzeri işler yapabilmesi için birtakım algoritma yüklemeleri yapılması gerekiyor. Bu algoritmalarda yapay zekanın öğrenilmesi gerekiyor. Sonuçta bu bir makine ve ne verirseniz onu uygulayacaktır. Bu nedenle de makineye sürekli bilgi verilmesi, öğretilmesi, yükleme yapılması gerekiyor. Derin öğrenme, makine öğrenme gibi bazı öğrenme şekilleri var. Bunlar robota yüklendikten sonra insan benzeri davranış tespit edilebilir.Yapay zekanın nasıl işleyeceğini düşünmek isteyenler için Apple’daki Siri bir örnek olabilir. Bildiğimiz gibi Siri söylenenleri uygulayan küçük çaplı akıllı robottur. Yalnızca görebildiğimiz, dokunabildiğimiz fiziksel hali yok, bir cep telefonunun içinde.

Yapay zeka için çok büyük şeyler düşünmeye gerek yok. Spotify’da dinlediğiniz müzikleri düşünün. Bu müzikleri sistem algılıyor ve sizlere daha sonra beğenebileceğiniz müzikler sunuyor. Dinlediğiniz müziklere benzer müzikler ortaya çıkıyor. Bu da bir yapay zeka örneğidir.

Yapay zeka şimdilik insanlık adına çok önemli bir adım. Birçok işimizi kolaylaştıran müthiş bir teknoloji. Fakat dahi olarak anılan Elon Musk ve Stephan Hawking bu şekilde düşünmüyor. Bu dahiler yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği iddiasındalar. Hep birlikte bunun nasıl sonuçlanacağını göreceğiz…
 
Üst