Son Konu

Motivasyon Sensin

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Herkese merhaba. Bu yazımda birçok kişiden gelen öneriyle “motivasyon” konusunu ele alacağım. Nasıl motive oluruz? Biyolojik olarak bizi motive eden hormonlarımız sabah uyandığımız andan itibaren aktifleşmeye başlar. Stres sayesinde salgılanan hormon, gün içinde yapacaklarımız için bizi harekete geçiren temel motivasyon kaynaklarımızdandır. Bunun sebebi ise yapacaklarımız için tetiklenmemiz gerekir ve bu motivasyonu “normal düzeyde” stres yaptığımızda salgılanan hormonumuz sayesinde başarabiliriz. Bu durumun fazla olması bizlerin kaygı düzeyini arttırdığı gibi az olması fazla rahatlık sağlar ve yapmamız gereken şeyleri ertelenmemize sebep olur. Peki bunun kontrolü nasıl sağlayabiliriz?

Güne güzel başlayabilmenin temelinde sağlıklı bir uyku vardır. Bedenimiz uyku halinde dinlenirken ruhumuzun da dinlenebilmesi çok önemlidir.

Sabah kalktığınızda kendinize şu cümleleri hatırlatın: GÜNÜMÜN GÜZEL GEÇMESİNİ İSTİYORUM VE BUNA İNANIYORUM. BAŞIMA, HOŞUMA GİTMEYECEK ŞEYLER GELEBİLİR ANCAK BUNUNLA MÜCADELE EDECEK GÜÇ BENİM İÇİMDE. KENDİME GÜVENİYORUM VE KENDİMİ SEVİYORUM. 

Haftalık planlama yapmanız motivasyonunuzuarttıracak ve işlerinizi kolaylaştıracağınız bir yöntemdir. Yorgun ve isteksiz olsanız dahi planlamanız dahilindeonu gerçekleştirme içgüdünüz sizi hareketlendirecek ve yapmaya başladıkça kendinizi iyi hissedeceksiniz. Bu da içsel motivasyonunuzu arttıracaktır.

Başlangıçta size zor gelen ancak sonrasında başardığınız hedeflerinizi düşünerek yeni planlamalar yapmak, ulaşılabilir hedefler koymak, kendinize inanmanız noktasında motivasyonunuzu arttıracaktır.

Geleceğinizi nasıl hayal ediyorsunuz, hayata dair beklentileriniz ve istekleriniz neler? Bunları düşünmek ve tasarlamak atacağınız adımları daha hevesle veistekle yapmanız için size yardımcı olacaktır.

Sizi rahatlatan müziklerin bir listesini yaparak ihtiyaç duyduğunuz anlarda dinlemeniz size iyi gelecektir.

Kişi kendini ne kadar iyi tanırsa duygu ve davranışlarını o kadar iyi yönlendirebilir ve motivasyonunu arttırması daha hızlı olur. Bu yüzden duygularınızı tanımaktan ve yaşamaktan kaçmayın. En motive olmadığınız anda nelerin size iyi geleceğini bilmeniz kendinizi tanıyor olduğunuzu gösterir. 

Teşekkür etmek ve şükretmek zaman zamanunuttuğumuz ancak bizlere motivasyon sağlayabilecekdeğerlerimizdendir. 

Motivasyonun temelinde kişinin kendini iyi hissetmesi, inanması ve gücünü hissetmesi yatar. Buraya yazdıklarım hepsi bu noktalarda yapabileceğiniz şeyler. Bu yazıyı okuyor olmanız kendiniz için bir şeyler yapmak istediğinizin göstergesidir. Kendinizden, hedefleriniz ve hayallerinizden vazgeçmemiş olduğunuzun; sadece her insanda zaman zaman olduğu gibi motivasyon kaybı yaşadığınızı gösterir. Hiçbir şey için geç kalmış değilsiniz hatta şu an tam zamanı 

Unutmayın! Siz, siz olduğunuz için güzel ve biriciksiniz.

Ruhunuza güzel bakın…

Üst Alt