Son Konu

Ebu Bekr El-Ferra Kimdir Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
23
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
EbU Bekr ElFerra

Nişaburda yetişen velilerin buyuklerindendir 10 yuzyılda yaşamıştır İsmi, Muhammed bin Ahmed, kunyesi, EbU Bekrdir Doğum tarihi bilinmemektedir 980 (H370) senesinde Nişaburda vefat etti

Zamanında bulunan evliyanın onde gelenlerinden EbU Ali esSekafi, Abdullah bin Menazil, EbU Bekri Şibli, EbU Bekr bin Tahir, EbU Muhammed Murteiş ve başka buyuklerle goruşup, sohbetlerinde bulundu Tasavvuf yolunda ilerleyip velilerden oldu Vaz ve nasihat ederek insanların kurtuluşları icin gayret etti Bu vesileyle Allahu tealanın rızasına kavuşmaya calıştı Bir sohbeti sırasında; Bir kimse Allahu tealayı butun yaratılmışlara tercih etmezse, onun kalbinde hicbir zaman marifet nUru parlamaz buyurdu

Sohbetlerinde buyuklere hurmet etmenin ve anababanın rızasını almanın ehemmiyeti uzerinde cok durdu

Evliyadan olan AmmUı Hirevi rahmetullahi aleyh şoyle anlatır: Bir zaman bir cemaatle, hacca gitmek uzere yola cıktık Nişabura vardığımızda, ben EbU Bekr elFerra ile goruşmek istedim Arkadaşlarım bana; Onu ziyaret edersen, anne ve babanın rızasını alman icin seni geri gonderir Kendisini hacdan donuşte ziyaret edersin dediler Fakat bende bu arzu cok fazla olduğu icin, arkadaşlarımın tavsiyelerine aldırmayıp, EbU Bekr elFerranın rahmetullahi aleyh bulunduğu mescide gittim Selam verdim Selamıma karşılık verip; Nerelisin? diye sordu Heratlıyım dedim Nereye gidiyorsun? dedi Hacca gidiyorum? deyince; Baban var mı? diye sordu Evet dedim Geri don ve onun rızasını al buyurdu Peki efendim, dediğiniz gibi yapacağım dedim Oradan ayrılıp yol arkadaşlarımın yanına gittim Bana geri donmemem icin ısrar ettiler Ben; Acaba eve donmesem mi? diye duşundum Ertesi gun tekrar huzUruna vardığımda bana; Ahdini bozdun dedi O halime tovbe ettim Soylediğinize uygun hareket edeceğim deyince, bana teveccuh ettiler ve dua buyurdular Eğer kendisini gormeyip, dua ve teveccuhlerine kavuşmasaydım, tasavvuf yolunda ilerleyemezdim

Allahu tealanın emirlerini yapıp, yasak ve haramlar ile şuphelilerden şiddetle sakınan EbU Bekr elFerra, emri marUf ve nehyi anilmunker yapardı Emri marUf yaparken dikkat edilecek hususlarla ilgili olarak buyurdu ki:

Emri marUf ve nehyi munker yapmanın (iyiliği emredip, kotuluklerden sakındırmanın) şartları vardır İlk once kendi nefsinden başlamak, soylediğini ve vesikalarını cok iyi bilmek ve doğacak sıkıntılara sabretmektir

Hadis ilminde de derin alim olan EbU Bekr elFerra bir sohbeti esnasında, ResUlullah efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem şu hadisi şerifini rivayet etti: ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem evinin avlusunda yıkanan bir adam gordu; Sizden biriniz yıkandığı zaman, bir duvar arkasına gecerek de olsa ortunsun buyurdu

EbU Bekr elFerra hazretlerine; Ebrar kimdir? diye sorulunca; Allahu tealadan cok korkanlardır buyurdu İnsanların, gunahlarını az da olsa cok gormeleri, iyiliklerini cok da olsa az gormeleri gerektiğini bildirerek; İyiliklerini gizlemen, kotuluklerini acıklamandan daha makbuldur Sen boylece kurtuluşa erebilirsin buyurdu

Bir sohbetinde de; Kişinin ameli, o işi yapmaya verdiği ehemmiyet mikdarınca, o ameli işlerken olan kusurlarına uzulmesi mikdarınca ve işlediği amelin sunneti seniyyeye uygun olması icin olan gayreti mikdarınca sahih ve makbul olur buyurdu

Omrunu, Allahu tealanın rızasına kavuşmak yolunda harcayan EbU Bekr elFerra 980 (H370) senesinde Nişaburda vefat etti

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt