Son Konu

Gittikleri Ülkelerde Maruz Kaldıkları Enteresan Durumlardan Sonra Kültür Şoku Yaşayan 15 Kişi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-2352aa6f200c4e50cda9c5c2f248b37f720cb69b.jpg

#12 Punk dinleyip yasa dışı olmak mı?
Kaynak: ...

1. “Biz İran’dan Avrupa’ya okumaya gelen iki kızız. Ailelerimiz bizi yurt dışına gönderecek kadar açık fikirli beşerler. Hatta o denli ki ülkeden çıkmanız için babanızın müsaadesi gerekiyor. Burada her günümüz başka bir kültür şoku fakat neyse…”

“Avrupa’da beşerler seks hakkında rahatça konuşabiliyorlar. Onlar için bunu konuşmak su içmek kadar doğal bir şey. Mesela geçenlerde bir kız ‘dün gece 5 çocukla bir arada oldum’ dedi.”

2. "Amerika'da beşerler size 'naber, nasılsın' dediğinde sizden aslında bir karşılık beklemiyor oluyorlar."

3. "Japonya'daki sinemalarda film bittikten sonra akan tüm yazılar bitene kadar ışıklar açılmıyor ve kimse salondan dışarıya çıkmıyor. Bu mevzuda oldukça saygılılar."

4. “Geldiğim ülkede bu formda giyinmemiz gerekiyor. Randevuya çıkmak, bir bayana dokunmak ve evlilik öncesi beraberlik yaşamak yasak fakat İngiltere’de tüm bunlar pek olağan karşılanıyor. Tüm bunları görünce kendimi uzaylı üzere hissetmiştim.”

5. "Ben Türk kültürüyle doğup büyümüş biriyim. Bildiğiniz üzere bizim kültürümüzde konuğa çok ehemmiyet verilir. En hoş yemekler hazırlanır, yatıya kalıyorsa kendi yatağınız bile verilir."

"Kimseden bu türlü bir şey elbette beklemiyorum lakin Hollanda'da bir arkadaşımı dışarıya çağırmıştım. Annesi kapıyı açıp 'tam da yemek yiyecektik' dedi ve beni içeriye aldı. Ben de daima birlikte bir şeyler yeriz diye düşünmüştüm lakin beni oturma odasına alıp beklememi söyledi. Onlar içeride yemek yerken ben tek başıma oturma odasında beklemiştim."

6. "Japonya'ya birinci gittiğimde tuvaletleri görünce oldukça şaşırmıştım. Hem çok teknolojiklerdi hem de tuvalet kağıdını her vakit yanında taşıman gerekliymiş."

"Bunun en büyük nedeni ise çok fazla hırsızlık hadisesinin olmasıymış!"

7. "Japonya'da neredeyse her köşe başında otomatlar var. Ülkede toplamda 2.7 milyon otomat varmış! Bunu birinci öğrendiğimde şoke olmuştum..."

8. "Dubai'deki polis otomobilleri o kadar lüks ki birçoğu Lamborghini, Ferrari ve Astin Martin marka!"

9. "Türkmenistan'a birinci gittiğimde çok şaşırmıştım. Tüm binalar beyazdı. Bunun nedeni ülkenin lideri tüm kenti beyaz binalarla inşa ettirmiş. Bunun tek nedeni ise kendi estetik beğenileriymiş!"

10. "Vietnam'da yılan şarabı diye bir alkol satılıyor. Şarap şişelerinin içine yılan koyuyorlar. Birinci gördüğümde çok ürkünç gelmişti ancak sıhhat için çok yararlıymış."

11. "Suudi Arabistan'da her namaz vaktinde mağazalar 30-50 dakika boyunca kapanıyor. Ayrıyeten restoranlarda bekarlar için başka kısımlar var."

12. "Rusya'da 'emo' olak yasal olarak suçmuş! Bunu birinci duyduğumda inanamamıştım."

13. "Dubai'de beşerler sinemada film başlamış olsa dahi telefonla konuşuyorlar ve bu son derece olağan karşılanan bir durum."

14. "Brezilya'daki beşerler birçok hususta pis olsalar de yiyecekler konusunda çok hassaslar. Patates kızartmasını bile kürdanla yiyorlar."

15. "Ekvador'da tuvaletlerin kapakları yok. Bu yüzden de içinde böcek ya da örümcek üzere canlıların girme mümkünlüğü çok daha fazla!"

Siz hiç bu türlü bir durum yaşadınız mı? Yorumlarda buluşalım!

Üst Alt