Son Konu

Kışın yolda kalmamak için dikkat etmeniz gerekenler neler? Araçların yolda kalmaması için...

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kisin_yolda_kalmamak_icin_dikkat_etmeniz_gereken_12_sey_1610980220_9671.jpg

Soğuk hava kurallarının yaşandığı ülkemizde geçen haftadan itibaren kimi vilayetlerde ağır kar yağışının tesiri altına girdi. Birden bastıran kar ve buzlanma hem şoförlere hem yayalara güç anlar yaşattı. Hazırlıksız kar yağışı birtakım araçların yolda kalmasına, insanların düşmesine neden oldu. Pekala kışın yolda kalmamak için dikkat etmeniz gereken neler, araçların yolda kalmaması için ne yapılmalı? Ayrıntılar haberimizde...

Dört mevsimi yaşanan ülkemizde global ısınmadan ötürü kış geç geldi. Kış mevsimi gelir gelmez beraberinde soğuk hava dalgasını getirdi. Birkaç gündür İstanbul'da tesirli olan kar yağışı şoförlere sıkıntıdan çıkardı. Kış mevsiminin makûs hava kaideleri araç sahipleri için zorlayıcı olabiliyor. Kar yağdığı vakit yolda kalmamak için dikkat edilmesi gereken en kıymetli şeylerden biri aracın lastikleri kış şartlarına sağlam kış lastikleri olmalı ve kesinlikle araç kış bakımı evvelden yaptırılmış olması gerekiyor. Şayet karlı ve buzlu yollarda kullanılacaksa otomobilin motor çekişi güçlü olmalıdır. Ayrıyeten yolda kalma riskine karşı araç bagajında güvenlik açısından kıymetli olan yiyecek, su, battaniye, el feneri üzere gereçleri bulundurmak gerekir. Şoförlerin kışın araç kullanırken daha dikkatli olması tek başına kâfi olmaz. Bunun yanında aracın günlük denetim ve dönemsel araç bakımını yaptırmak bütün eksiklerini denetim ettirmek gerekiyor. İşte kışın yolda kalmamanız için dikkat etmeniz gereken 10 şey;

1. Kış aylarında soğuk hava şartlarından ötürü kalorifer sıklıkla kullanılıyor. Ayrıyeten farlarda sık kullanılan ortasında olduğu için kesinlikle yola çıkmadan evvel akü şarjını denetim etmek gerekiyor.

2. Otomobille yola çıkmadan evvel motor soğutma sıvısının yeteri kadar buz çözücü içerip içermediğini denetim edin. Şayet eksikse tamamlamayı ihmal etmeyin. 

3. Otomobilde bulunan bütün ışıkları denetim edin. Varsa çalışmayan lambalar kesinlikle değiştirin. Zira kış mevsiminde hava erken kararır. Sis, yağmur ve karda hem sizin yolu hem de yoldakilerin sizi görmesi için farların, sinyallerin, stopların kararan havada meselesiz bir biçimde çalışması çok değerlidir. Hem sizin için hem de sevdikleriniz için hayati kıymet taşır.

4. Çok çabuk yıpranabilen şasi, gövde ve lastikleri yoldaki tuzdan korumak için aracınızı sistemli olarak yıkmanız gerekir.

5. Kuvvetli hava şartlarında yola çıktığınızda dikkat etmeniz gereken en kıymetli şeylerden biri öndeki araçla takip arasını korumak olacaktır. Muhtemel bir kaymaya karşı yapılacak en hoş şey izleme arasını uzun tutmak olacaktır. Zira kaygan yollarda kısa izleme uzaklıkları kazalara sebebiyet verir. Seyir halindeyken aracın diğer bir araca geriden çarpmasını engelleyecek takip aralığını korumak güvenlik açısından çok kıymetlidir.

6. Yanınızda kesinlikle ön cam için silecek sıvısı bulundurun. Karlı ve buzlu yollarda ön cama sıçrayan tuz kesimleri nedeniyle aracın camı çarçabuk beyaza bürünebilir. Yolda seyir halindeyken camın donmaması için kesinlikle bu sıvıyla camınızı yıkayın. Ayrıca ön cam silecek sıvısına sakın su katmayın aksi halde, soğuk kış aylarında sıvı donabilir.

7. Motorun çekişinin düşmemesi için kesinlikle kışa girerken hava filtresinin temizlenmesi ya da yenilenmesi gerekiyor.

8. Yaz aylarında çok kullanılmayan ancak kış aylarında hayati önem  taşıyan art cam rezistansı, ayna rezistanslarının çalışıp çalışmadığını denetim edin. Şayet çalışmıyorsa tamirciye götürüp yaptırın.

9. Arabayı soğukta çalıştıracağınız vakit gerekli denetimlerden sonra marş yaparak motoru çalıştırın. Motor çalıştırılırken kontak anahtarı birinci kademeye alın.

10. Aracınızı harekete geçirirken patinaj denetim sistemi üzere güvenlik donanımlarını faal hale getirmeyi unutmayın. Ayrıyeten kaygan yollarda ani fren yapmaktan kaçının.

Üst Alt