Son Konu

Çocuğumu bahar alerjisinden nasıl korurum?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
*
Alerjik astım, saman nezlesi, atopik dermatit–egzama ve beslenme alerjileri…

Çocukluk döneminde görülen en önemli afiyet problemleri arasında bulunan bu hastalıklar, özellikle bahar aylarında şiddetini artırabiliyor

Yoklama altına alınamayan alerjik hastalıkların hem çocuğun keza ebeveynlerin hayat kalitesini negatif yönde etkilediğini gösteren Çocuk Alerji Bölümü ’nden Doç Dr Cevdet Özdemir, çocuklarda alerjik hastalıklara karşısında ailelere önerilerde bulundu*

Alerjenlerden en çok solunum yolları etkileniyor
Alerji oluşturabilme kapasitesine sahip maddelere alerjen denir Konut tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan epiteli ve tüyleri ile besinler en manâlı alerjenlerdir

Bu maddelere vücudun gösterdiği fazla duyarlık reaksiyonları, alerjik hastalıkların oluşumunda rol oynar Alerjik hastalıklarda bir ya da birden fazla organ sistemi etkilenebilmektedir Bu konuda en sık solunum yollarında sorunlar yaşanır*
Hışıltı ve nefes darlığı astım habercisi*
Alerji şikayetleri üstteki hava yollarında olursa halk müziği arasında saman nezlesi olarak adlandırılan tablo ortaya çıkar

Belirtiler arasında burun tıkanıklığı ve akıntısı, burun kaşıntısı ve hapşırık yer alır Alt hava yollarında ise özellikle bu bölgede oluşan reaktiviteye tabi olarak uzayan öksürük, hışıltı ve hatta nefes darlığı atakları ile seyreden astım görülür

Çocukluk çağında görülen astım, en sık alerjiye bağlı olduğu için tek organa bağlı bir hastalık olarak görülmemeli, üstteki ve daha alçak hava yollarının iki taraflı sorunu olarak değerlendirilmelidir*
Tanı için kan ve alerji deri testleri yapılıyor
Alerji tanısında hastanın klinik hikayesi büyük ağırlık taşır Doğru tanı ve etkili tedavi için hangi alerjenlerle bağlantı sonrası sorunun tetiklendiği bilinmelidir
Alerji tanısında laboratuvar ve alerji cilt testlerinden yararlanılır Bu tanı yöntemleri mutlaka çocuk alerji uzmanları göre uygulanmalı ve değerlendirilmelidir Söz konusu rahatsızlıklarda alerjenden kaçınmanın yanı sıra peşine düşüp takip ve tanı da büyük yük taşır

Önemli olan atağı geçiştirmek değil, çocuk sorunlu alerjenle karşılaşmaya devam ettiği sürece sorunları artarak devam edeceği için uzun dönemli peşine düşüp takip gereklidir*
Ailede alerjik bireyler varsa çocuklar mutlaka incelenmeli
Anne karnında başlayabilen alerjene yatkınlık doğum sonrası dönemde şekillenir Beslenme alerjileri süt çocukluğu döneminde sindirim ve deri sistemlerinde belirti verir

Sindirim sistemindeki bulgular sık kusma, kilo alamama, mukuslu ya da kanlı dışkılama gibi bulgularla ortaya çıkabilirken, deride bilhassa yanaklarda, dirseklerde, diz bölgesinde kuruluk, kabuklanma, kaşıntı ve kızarıklıkla dışarı giden egzama türü reaksiyonlar olur

Atopik dermatit olarak adlandırılan bu tablo alerjiyi düşündürebilir Bu bulgularla başvuran hastalarda teşhis sonrası sorumluluk sahibi alerjenden kaçınarak belirtilerin denetim altına alınması sağlanabilir Belli bir vakit bekledikten sonrada hastanın bitmiş değerlendirilerek bu gıdalara karşısında tolerans geliştirip geliştirmediğine bakılmalıdır*
Alerjik rinit okul öncesi dönemde yaygın görülüyor*
Çocuklarda okul öncesi dönemde hava aracılığıyla karşılaşılan konut tozu akarı, çiçek tozu gibi alerjenlere karşısında reaksiyon görülür Bu tabloda üst havayollarında burun tıkanıklığı, akıntısı ve kaşıntısı, hapşırık ile seyreden saman nezlesi, diğer adı ile alerjik rinit görülür

Alerjik rinitli çocuklar sık üstteki solunum yolu enfeksiyonları geçirmekte ve antibiyotik tedavileri almaktadır Geniz eti ve bademcik büyümesi, sık orta kulak enfeksiyonları ve tekrarlayan sinüzit bu çocuklarda görülmektedir*
Alerjenin ortamdan uzaklaşması şart!
Denetleme altına alınamayan alerjik hastalıklar, iyi tedavi edilemediğinde kalıcı zarar veya komplikasyonlar görülmekte, okul gün kaybı, tedavi maliyetlerinin artması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir Bu hastaların mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, yerinde tanı ve çare yöntemleriyle peşine düşüp takip edilmesi gerekir

Bunun için ilk kez içten data ve tetkiklerle astıma yol açan alerjen tespit edilir Alerjenlerden ve astım ataklarını tetikleyici öteki faktörlerden kaçınılmalı, medikal hap tedavisi uygulanmalıdır Hem bu hastaların peşine düşüp takip aşağı tutulup, tedavilerinin düzenlenmesi gerekir

Uygun hasta gruplarında da bu önlem ve tedavilere ek olarak alerjen spesifik immünoterapi, bir öteki adı ile alerji aşıları hastalığın doğal seyrini değiştirerek, teftiş altına alınmasını sağlamaktadır*
*
*
Çocuğu Tabletten Uzaklaştıran Oyunlar

Üst Alt