Son Konu

TSMC Fabrika İçin Onay Aldı, 2nm Üretimi 2024’te Başlıyor

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
TSMC8.jpg

Tayvan Çevresel İnceleme Komitesi, TSMC’nin Hsinchu şehrinde kuracağı yeni fabrika için onayı verdi. Bu fabrikada yarı iletken şirketinin 2nm (N2) üretim sürecini temel alan çipler üretilecek ve dünyanın en gelişmiş yarı iletken tesislerinden biri olacak.

Hsinchu Bilim Parkı’nda bulunacak olan fabrikanın dört aşamada inşa edilmesi bekleniyor. Nikkei’ye göre TSMC, 2022’nin başlarında yeni ‘2nm’ üretim tesisi için ilk temeli atacak. Bununla birlikte, yarı iletken şirketlerinde binalar inşa edildikten sonra ekipmanların tedarik süreci 1 yılı buluyor.

Tayvanlı şirketin yol haritasına bakarsak N2 üretim sürecinin 2024 yılında sonlarında başlaması bekleniyor. Ancak fabrikanın hazır olmasına bağlı olarak seri üretim 2025’te başlayacak. TSMC ayrıca N2 üretimine olan talebe göre Hsinchu’daki tesisini genişletmeyi hedefliyor.

Yari-Iletken-Silikon-yonga-cip-640x360.jpg

Gelişmiş 2nm üretimi, dökümhanenin diğer yenilikleriyle birlikte çok yönlü (GAA) transistörleri kullanan ilk üretim tesisi olacak. Her şeyin yolunda gittiğini düşünürsek, Apple muhtemelen ilk müşteriler arasında yer alacak ve iPhone 16 olarak adlandırılacak iPhone’ların SoC’leri (çip üzerinde sistem) burada üretilecek.

Bunun yanı sıra TSMC’nin 2nm üretimiyle birlikte üretilen yeni Mac’ler ve iPad’ler görebiliriz. Tayvanlı yarı iletken devi, teknolojik üstünlük açısından bir başka yarı iletken üreticisi olan Samsung’a karşı liderliğini korumak için önemli çalışmalar yapıyor. Aynı zamanda Apple’dan gelen yüksek sayıdaki çip siparişlerini de elinde tutuyor.

Bu arada TSMC, Tayvan’a her açıdan büyük katkılar sağlamaya devam ediyor. Nikkei Ekonomi Bakan Yardımcısı Lin Chuan-nen, “Yarı iletken, Tayvan’ın ekonomik büyümesi için en önemli sektörlerden biri. Hükümet, ileri teknolojileri inşa etmeye devam ederken TSMC’nin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak.” diyor.

Üst Alt