Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yelkenler fora denildiğinde ne yapılır?

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,973
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33

Yelkenleri fora etmek ne demek?​

Esasında bir denizcilik terimi olan Yelkenler fora kelimesi, yelkenli gemilerde kullanılır ve bu kelimenin anlamı "yelkenleri aç" demektir. Bu sayede yelkenlinin esen rüzgardan yararlanarak su üzerinde hareketinin sağlanması hedeflenir.

Argoda yelkenler fora ne demek?​

delicesine ağlamaya * başlamak anlamına gelen kalıp.

Duygular Fora ne demek?​

Fora Etmek deyiminin anlamı:Açmak, çözmek anlamlarında kullanılan bir deyimdir. Günümüzde de hala kullanılan bir deyim olarak anlaşılamayan bir durumu ya da olayı sonuca bağlamak anlamlarında kullanılmaktadır.

Bayraklar Fora ne demek?​

(denizcilik) "Aç, açıl" anlamına gelen ve yelken açtırmak için söylenen bir komut. Gemiye yan arkadan gelen rüzgarla çıkacağız, "demir al! bütün yelkenler fora!"

Vira Bismillah yelkenler fora ne demek?​

Vira (İtalyanca) “Çevir!” Vira Bismillah: Limandan demir alma emri Fora (Venedikçe) “Dışarı!” Yelkenler Fora: Yelkenleri açma emri Tiramola (İtly) “Çek bırak!” Yelkenleri rüzgara göre gerip gevşetme emri Mayna (Vnd) “İndir!” “Çapa mayna”: Gemiyi limana bağlama emri.

Halatlar fora ne demek?​

türk deniz kuvvetleri ve sahil güvenlik gemilerinde seyire çıkarken verilen ilk emir. -bismillah, halatlar fora! halatlar hızlıca fora edilir, vatan düdüğü çalındıktan sonra iskele makine tornistana alınarak gemi harekete geçer. gemi düdüğüne üç kez basılarak ileri harekete geçilir ve seyir başlar.

Fora yapmak ne demek?​

Fora etmek ne demek Fora etmek, açmak, çözmek, (argo) çıkarmak, bıçak, tabanca vb. çekip çıkarmak, açarak çıplak duruma getirmek.

Girdaba yakalanmak ne demek?​

Kendini zor, içinden çıkılmaz bir durumun ortasında bulmak, istemeden böyle bir duruma düşmek: İşittim bu sözü girdâba düştüm / Ciğer mecrûh olup hûnâba düştüm (Şemseddin Sivâsî).
 
Üst Alt
Reklam Engelleme Yasaktır

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler