Yeni doğan bebeğin tırnağı ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Yeni doğan bebeğin tırnağı ne zaman ve nasıl kesilmeli?
Çoğu anne ve baba için yenidoğan bebeklerinin tırnaklarını kesmek zorlu bir iştir.Çünkü incecik parmaklar ve küçücük tırnakları doğru bir şekilde kesmek stres yaşamanıza neden olabilir. Peki, Yeni doğan bebeğin tırnağı ne zaman ve nasıl kesilmeli?
Tırnak kesimi mümkünse iki kişi ile yapılmalıdır.
Bebeklerin tırnak bakımlarının yapılması çok önemlidir.Bebeğin kendi cildine zarar vermesini engellemek ve eldivenlere daha erken veda etmek için bebeğin tırnakları mutlaka kesilmelidir. .
Eldiven kullanımı konusunda da dikkat edilmesi gereken, eldiveni doğumdan sonraki ilk günlerde giydirmektir.Yani bebeğe devamlı eldiven giydirmek yanlış bir davranıştır. Bebeğin ellerini kullanması motor gelişimi açısından ve emzirme seanslarında size teması açısından oldukça önemlidir.
Yenidoğanın oyuncağı elleridir.Bebeğin tırnaklarını düzenli şekilde kesmek ve bakımını yapmak eldiven kullanmaktan daha doğrudur.Bu şekilde devamlı eldiven kullanmak zorunda kalmış olmazsınız.

Bebeğin tırnağını kesmek için doğumdan sonraki birinci,ikinci hafta beklenebilir(tırnağın sertlik durumuna göre karar verilebilir.)
Yani bir ay veya iki ay beklemek yanlıştır. Bebeğin tırnağı uzadığı zaman kesilmelidir. .El tırnakları yuvarlak,ayak tırnakları düz şekilde kesilmelidir.Yanlış tırnak kesimi,tırnağın ete batmasına neden olabilir
 

Yorumlar

Üst