Son Konu

Yumurta Üreticisinden Gezen Tavuk Yumurtası Uyarısı: 'Bugün Ülkemizde Üretimi Mümkün Değil'

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-ddfc0096b7dae68b849c0be6177f844bb9f7f869.jpg

Hatay'da yumurta üreticisi Necmettin Çalışkan, 'gezen tavuk yumurtası' ismiyle pazarlanan ve koronavirüs pandemisi nedeniyle daha çok ilgi gören eserlerin bugün için Türkiye'de üretiminin mümkün olmadığını söyledi. Yumurta konusunda tüketicinin kandırıldığını söz eden Çalışkan, "Ülkemizde ‘gezen tavuk yumurtası’ üzere isimlerle eserler pazarlanmaktadır. Doğrusunu isterseniz, bu noktada ‘gezen tavuk’ tarifine kâfi derecede uyan üretim yapılmamaktadır" dedi.

Hatay’da bölgenin en büyük tavuk ve yumurta üretim tesisi işletmecisi Necmettin Çalışkan, Türkiye’de son yıllarda 'gezen tavuk yumurtası' diye satılan yumurtaların olağan yumurtalardan farklı olmadığını söyledi.

Gezen tavukların geniş alanda doğal olarak beslenmesi gerektiğini fakat Türkiye'deki tesislerde daima birebir yemle beslendiğini kaydeden Çalışkan, "Ülkemizde, ‘gezen tavuk yumurtası’ üzere isimlerle eserler pazarlanmaktadır. Doğrusunu isterseniz, bu noktada ‘gezen tavuk’ tarifine kâfi derecede uyan üretim yapılmamaktadır. Şöyle ki, bu gezen tavuk yumurtasında, tahminen hayvan biraz daha fazla alana sahiptir lakin tıpkı yem tüketilmekte ve tıpkı yem tüketildiği sürece tıpkı eser ortaya çıkar. Bu noktada İngiltere’de de olduğu üzere, dünyanın pek çok ülkesinde mahallî standart şudur, bir alanın beş kilometrekare yarıçapı içerisinde ziraî hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Bugün ülkemizde, 5 kilometre alanın tamamının müdafaa altına alındığı, hiçbir ziraî ilacın kullanılmadığı bir alan olduğunu sav etmek nitekim güçtür, mümkün değildir” dedi.

'Yumurtaların renkleri, ırklarıyla ilgilidir'

Beyaz yumurtaların kırmızı yumurtaya oranla maliyetinin az olduğunu anlatan Çalışkan, "Yumurtaların renklerinin farklı oluşu tavukların ırklarıyla ilgilidir, bir de üretim etaplarıyla ilgilidir. Bugün beyaz kabuklu yumurtayı üreten tavuklar, üreticiler açısında daha caziptir, hayvanlar daha sağlamdır, daha az maliyetlerle beyaz yumurta üretilmektedir. Kırmızı ise, biraz daha maliyeti yüksek eserlerdir. Aslında tüketici açısından özel tercih olmadığı sürece, her ikisi de yumurtadır. Ülkemizde, yumurtanın yüzde 85’i beyaz, yüzde 15 civarında kırmızı tüketilmektedir. Ülkemizde, batı vilayetlerinde kırmızı renkli yumurtlar, doğu da ise daha çok beyaz tüketilmektedir. Beyaz ile kırmızı ortasındaki kalite farkı ise, beyaz yumurtaların gramajı biraz daha düşüktür, kabuk kalitesi daha incedir, kırılma riski yüksektir. Lakin tüketimdeki hassasiyet büsbütün tüketicinin damak zevkine kalmaktadır” diye konuştu.

'Açıkta satılan yumurtalar sorun teşkil edebilir'

Yumurta alırken tüketicilerin seçici davranmaya uğraş göstermeleri gerektiğini belirten Çalışkan, şöyle konuştu:

Üst Alt