Son Konu

HZ.Muhammed'in Örnek davranışları

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
HZMuhammed'in (SAV) Misal davranışları

Her işe besmeleyle başlardı BESMELE ile başlamayan işin hayrı ve bereketi buyurmuştur
Herkese selamlama verirdi Allah katında insanların en değerlisi karşılaştıklarında önce selamlama saptamak için harekete geçendirbuyurmuştur
Anlamsız sözlerden kaçınırdı Malayani şeyleri terk etmesi bir kişinin müslümanlığının hoş olmasındandır buyurmuştur
Evine selam vererek girerdi
Çocuklarla şakalaşırdı
Bir evin kapısını en fazla 3 defa çalardı
İsteyeni reddetmezdi Bana infak etmem ve yoksulluktan korkmamam emredildi buyurmuştur
Karnı acıkmadan yemezdi Karnınız adamakıllı acıkmadan yemeğe oturmayın; bütün doymadan da kalkın buyurmuştur
Elbisesini sağdan giyerdi
Alışverişte sağ elini kullanırdı
Ölmüş kişileri hayırla yad ederdi
Yemeğin sonunda şükrederdi
İnsanlara armağan verir ve hediyelerini kabul ederdi
İnsanların en güler yüzlüsü idi
İnsanlara latife (mizah) yapardı
Ondan katiyen barbar bir söz duyulmamıştı
Temizliğe fazla tartı verirdi
İşçinin emeğinin karşılığını hemen verirdi İşçinin ücretini alnının teri kurumadan verinizbuyurmuştur
Esnaflara doğru olmayı nasihat ederdi
Komşu ilişkilerinde fazla hassastı
Evleneceklere yardım ederdi Evlenenleride tebrik ederdi
Hz Ömer (RA) adaleti ONDAN öğrenmişti
Karşı titrek bir adama, Korkma ! Ben kral değilim Kureyş ’deri kuru ekmek yiyen kadının oğluyumdemişti
Hayvanlara iyi bakılmasını ister fazla önem yüklemeyi yasaklardı
İyilikleri katiyen unutmazdı, ayıpları da yüze vurmazdı
Aksi bilinmedikçe hüsnüzan yapardı Başkası hakkında bana kötü veri getirmeyin; ben yanınıza hakkınızda iyi düşünerek serin bir kalple gelmek isterimbuyurarak hüsnüzannın esas olduğunu belirtmişti
Allah RASÜLÜ ’NÜN hayatında kararlılık önemli bir yer miktar İbadetlerin en hayırlısı azda olsa aralıksız olanıdırbuyurmuştu
Hasta ziyaretini dikkatsizlik etmezdi
Cenaze namazlarına katılırdı
Irkçılık yapanları sevmezdi
Hep hayrı öğüt ederdi
Yemekten önce ve daha sonra ellerini yıkardı
Her konuda güvenilir bir insandı Dürüst ve güvenilir tüccar kıyamette peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraber olarak diriltilecektir
Ashabının hal ve hatrını sorardı, fazla nazikti kimseyi rahatsız etmezdi
Herkese övgü ederdi
Dişlerin bakımına ağırlık verirdi
İşkenceye hiçbir olamazderdi Allah Rasülü savaş halinde deha bayan ve çocukların öldürülmesine hatta ölünün cesedine deha eziyeti yasaklamıştı
Allah Rasülü, yatmadan önce avuçlarını biribirine birleştirir, İHLAS, FELAK, NAS surelerini okur, daha sonra da başından kutsal vücudunu mesh ederdi
Ashabıyla tokalaştığında karşısındaki elini çekmedikçe, kendisi çekmezdi
Hapşırdığında eliyle ağzını kapatırdı
Sohbetleri insanları usandıracak kadar uzun değildi *

Üst Alt