Son Konu

Huawei'nin İşletim Sistemindeki İsim Karmaşası

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
huawei-nin-isletim-sistemindeki-isim-karmasasi-hongmeng-vs-harmony-1565366478.jpg

Huawei, kendi geliştirdikleri mikrokernel temelli işletim sistemi HarmonyOS’u gün içinde duyurdu. Bununla birlikte şu ana kadar çıkan tüm haberlerde bu ismin Hongmeng olacağını konuşuyorduk. Benzeri formda neredeyse tüm sızıntılar da bunu söylüyordu. Huawei de bu bahse açıklık getirdi.

Şirketin baş müşteri temsilcilerinden biri olan Yu Chengdong, Çince "Dünya’nın başlangıcı" anlamına gelen Hongmeng’in karşılığı olarak İngilizce "Uyum" mealine gelen "Harmony" ismini kullanacaklarını açıkladı.

Chengdong’un dediğine nazaran şirket, işletim sistemini kendi memleketleri olan Çin'de Hongmeng OS olarak pazarlayacakken Çin dışındaki bölgelerde HarmonyOS adını kullanacak. Şirketin bunu ismin daha anlaşılabilir olması ve daha çok bireye ulaşabilmesi ismine yaptığı aşikâr.

72fbe8fdb3544483b81f1eaa0ab554781a40533f.jpeg

Geçtiğimiz Mayıs ayında Huawei, yerkürenin dört bir yanındaki işletim sistemi kategorilerinde Hongmeng için gerekli ticari ögeleri belirtmişti ve çeşitli cihazlar için destekleri duyurmuştu. Temmuz ayında ise şirket, EUIPO’daki işletim sistemi kategorilerinde Harmony adıyla yeni bir marka tescil etmişti. Bununla birlikte kimi kaynaklar, Huawei'nin yeni işletim sisteminin isminin ArkOS olacağını da söylüyordu.

Huawei’nin açıklamasına nazaran Hongmeng OS, 10 Ağustos 2019 tarihinde Honor Smart Screen ile birlikte birebir anda piyasaya sürülecek.

Üst Alt