Yüreğimi Sana Bıraktım-Necdet Ekici

LV
0

Awards
1
YÜREĞİMİ SANA BIRAKTIM

1)KİTABIN KONUSU:

Birlerini önlerinde büyük engeller olmasına karşın seven iki gencim aşkı anlatılıyor

2)KİTABIN ÖZETİ:

Meskektaşlarıyla kurdukları bürosunda, Akif ve arkadaşları ve arkadaşları çalışmaktadırlar İçerisi fazla gürültülüdür ve sigara dumanından birbirlerini adeta görememektedirler Aniden postacı içeri girer ve tanıdığı halde dumandan olsa gerek Akif ’e ismini sorar ve kendisine zarfını uzatır,oradan anında ayrılır Akif kimseye birşey söylemeden oradan ayrılırBu bir bayram kartıdır Akif şehrin gürültüsüz sokaklarında yürümeye başlar
Derken sahilde bir banka oturur ve derin düşüncelere dalarHalası ve halasının kızı Esra kendilerine misafirliğe gelmişlerdir ve Akif ona karşı içinde büyük bir sevgi beslemektedirAncak ona bunu hissettirmemeye çalışır Halası ve Esra üç gün sora giderlerken Esra ’nın daveti üstüne, “gelecek misin sorusuna “hayır dyi cevap verir Esra bu cevaba fazla üzülür ve çok şaşırır Akif “sana sevgimin daha pozitif büyümemesini daha diğer nasıl engelleyebilirim diye geçiriyor içinden Bu ayrılığın ardındaki Akif ve Esra mektuplaşmaktadırlar Doğrusu Akif elinden geldiği değin mektuplaşmama taraftarıdır Esra ’nın mektupları cevapsız kalsa da Esra mektup yazmaya devam etmektedir
Birgün Akif halasının evine misafirliğe gider ve Esra ’yı görür Daha evvel hissettiklerini birbirlerine açıklayamadıkarı halde, pek mektuplaşmaya karşı besbelli birşey olmadığına inanmamaktadırlar Esra Akif bir sürprizim var der evlendiğini açıklar,Akifbuna fazla kızar ve arkasını döner, birazcık somurturEsra şaka yaptığını söyleyerek zor da olsa Akif ’i yatıştırır Bunun üstüne Akif Esra ’nın eline iki sihirli kelimeyi yazan ve bundan böyle herşey ortadadırAkif ’in evlerinden ayrılmasından daha sonra dahi mektuplaşmaya devam ederler Akif yaptığının hatalı olduğunu anlar fakat hiç belirtemez Sonunda Esra bu ilişkiyi bitirmeleri gerektiğini yazan Akif ’te aynı şeyleri düşündüğünü belirtir, son cümlesi “yüreğimi sana bıraktım olur Ayrılmalarının gerekliliği Akif ’in evli ve iki çocuk sahibi oluşudurve birbirlerini bir daha aramazlar Ardan yirmi sene geçer Akif Esra ’nın vardığı ilk kocası alkoliğin biri olduğunu, üstelikte evli çıktığını ve hergün esrayı dövdüğünü, bir çocukla ondan ayrılınca, ihtiyar bir zengine vardığını, o da ölünce aç ve sefil üç çocukla sokağa bırakıldığını duyar
Akif sahilde oturduğu bankta kendine geldiğinde, kendi kendine fısıldanır: “heyy Esra! Bunca sene sonradan nereden esti bayram kartı kâğıda dökmek? Kastın mı var yüreğimi yeniden tutuklamaya!

3) KİTABIN ASIL FİKRİ:
İnsanların zor durumlar aleyhinde kendilerine güvenip doğru kararlar vermelidirler

4)KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Akif ve Esra herşeye karşın birbirlerini seviyorlarAma mevcut koşul karşı ikisi de akılcı düşünüp dürüst karar verdiler

5)KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSI FIKIRLER:
İnsanları birbirlerin büyük bir aşkla sevmesi mükemmel bitmiş lakin görüldüğü gibi hayatta herşey istenildiği gibi gitmiyorHikaye daha iyi bir sonla da bitebilirdi

6)KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BILGI:
1955 yılında Kahramanmaş iline tabi Afşin ilçesinin ArıtaşKöyünde doğdu Ilk ve orta Hatay ’ın Dörtyol ilçesinde tamamaladı 1979 ’da Samsun Eğitim Enstitüsü ’nün Türkçe bölümündem mezun olan yazar, halen Dörtyol Karahasan Paşa Ortaokulu ’nda Türkçe öğretmeni olarak tahsis yapmaktadır Evli üç çocuk babası olan Ekici ’nin Nihal adlı bir kızı İlbey ve Gülbey adlarında iki oğlu vardır
Türk Edebiyatı, Ulusal Kültür Milli Eğitim, Töre, Türk Yurdu, Yeni Birlik, Konevi, Güneyde Kültür, Güneysu, Yeni hafıza gibi sanat ve zihin dergilerinde farklı alanlara yönlendirilmiş hikaye ve incelemeleri yayınlanmış olan yazarın “Yüreğimi Sana Bıraktım birincil öykü kitabıdır İkinci öykü kitabı “Yüreğimdeki Cemre(1991) ise Kültür Bakanlığı tarafından yayınlandı Hem “İdeoloji ve İnsan adlı diğer taraftan akıl kitabının sahibidir
Yazan, Türk Edebiyatı Vakfı Gönen Belediyesi ’nin “1995 Ömer Seyfettin Öykü Yarışmasında ikincilik ödülü; yeni akıl gazetesinin “İslamiyet ve Gençlik konulu tahlil yarışmasında ise Türkiye birinciliği ödülünün sahibidir

Yazar: iltasyazilim
Makale Başlığı: Yüreğimi Sana Bıraktım-Necdet Ekici
Kaynak URL'si: Bilgilihocam Güncelden Bilimsele-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.