Son Konu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut: 'Türkiye, Berat Bey'e Teşekkür Borçlu'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-3d73f8dabdb5364ba77f8fa4d3527e4d50258cec.jpg

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Türkiye'nin bakanlığı periyodundaki icraatları nedeniyle Berat Albayrak'a teşekkür borcu olduğunu söyledi.

ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 1.6’nın üzerini görmesinin akabinde dün gece saatlerinde TL’nin dolar karşısında kıymet kaybederek 7.47 düzeylerini görmesinin akabinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve İktisat Siyasetleri Şurası Üyesi Yiğit Bulut, şahsî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Merkez Bankası idaresi değiştikten sonra yapılan faiz artırımı kararlarını eleştirdi.

Bulut’un “Gelişmekte olan piyasalarda merkez bankası en yüksek faizi veren Türkiye. Bu gece parası en çok bedel kaybeden Türkiye… Manası çok açık; faizi yükseltmek ile paranın bedeli korunamıyor!” halindeki paylaşımı, yeni Merkez Bankası idaresine yönelik bir tenkit olarak yorumlandı.

Bulut, bugün de CNN Türk’te katıldığı canlı yayında muhalefetin sık sık lisana getirdiği “Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervi eritildi” iddiası ve TL’deki kıymet kaybı ile geçtiğimiz aylarda istifa eden Berat Albayrak hakkında açıklamalarda bulundu.

“Merkez Bankası’na teşekkür edilmesi gerekiyor”

Muhalefetin lisana getirdiği Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervinin piyasaya satıldığı tezinin hakikat olmadığını savunan Yiğit Bulut, “Ortaya atılan tezler birinci husustan çürüyor. 128 milyar doları 7-8,50 lira ortasında sattılar, piyasaları denetim etmek için. O vakit tekrar yanlışa düşüyorsunuz. Şayet 7-8,50 ortasında 128 milyar dolar sattıysak bunun ortalaması 7,75’e gelir. 7,75’ten sattığımız doları geçtiğimiz hafta 6,80-7 ortasında geçtiğimiz haftalarda geri aldıysak yaklaşık yüzde 10-15 ortasında kar etmiş olmamız gerekiyor. Yaklaşık 13 milyar dolarlık kar etmiş olmamız gerekiyor. Burada teşekkür edilmesi gerekiyor fakat teşekkür edilmesine gerek yok. Zira bu türlü bir satış olmadı” dedi.

Bulut, “Merkez Bankası’nın yapması gerekeni yaptığını görüyorum” dedi.

“Türkiye bu tartışmadan çıkmalı”

“Eğer bu tenkitler cahilce yapılmıyorsa 128 milyar doları 7-8 ortası satıp, 6,80-7 ortasından geri alan kamu bankaları için teşekkür edilmesi gerekiyor” diyen Bulut, “Türkiye’nin bu tartışmadan çıkması gerekiyor. Kamu bankaları vakit zaman döviz satmıştır. Kamu ve Merkez Bankası her sattığı dövizde kârda şu anda” şeklinde konuştu.

“Babam ceketinin astarına dolar dikti”

Dolarizasyonun ruhsal bir rahatsızlık olduğunu ve Türkiye’nin geçmişten gelen bu türlü bir rahatsızlığa sahip olduğunu öne süren Yiğit Bulut, “1977’de babam milletvekiliydi. NATO’ya vazifeye giderken yanında dolar götürmesi gerekiyor. Dolarlar ceketinin iç astarına diktiler. Milletvekili yurt dışına 100-200 dolar götüremiyor. O vakit da tam karşıtı bir süreç vardı. 100 dolarla yakalananı mahpusa atıyorlardı” dedi.

1980’den sonra Türkiye’de süratli bir dolarizasyon süreci başladığını belirten ve “1980 darbesinden sonra, bence bu şuurlu olarak yapıldı” diyen Yiğit Bulut,  “80 darbesinin tahminen maksatlarından biri buydu. Türkiye’yi o denli bir dolarize ettiler ki hepimiz dolar dolar bakmaya başladık. Dolarla algılamaya başladık. Cumhurbaşkanımız bunu tekraren tabir etti” dedi.

“Dolar 30 lira da olsa TL’de kalan kazanıyor”

Dolar kurundaki yükselişin tesirini kıymetlendiren ve Türk Lirası’nın en muteber yatırım aracı olduğunu savunan Bulut, “1980’den 1990’dan 2000’den beri Türk Lirası’nda duruyorsanız, Hazine Bono’nuzu hiç satmadıysanız, daima bileşik faiziyle birlikte bugün dolar 30 lira olsa sizin getirinizi karşılamıyor. Çok net söylüyorum. 20 yıldır, 10 yıldır, 30 yıldır TL’ye güvendiyseniz, TL hazine bonosunda kaldıysanız, bunun getirisini değerlendirdiyseniz dolar kaç lira olursa olsun o getiriyi sağlamıyor. En büyük getiri her vakit Türk Lirası’nda” dedi.

“Ecevit ‘Kemal Derviş hayatımda bana atılan en büyük kazıktır’ dedi”

Kemal Derviş’e karşı yayınların yüzde 99’unu CNN Türk’te, Radikal Gazetesi’nde ve çalıştığı öbür gazetelerde kendisinin yaptığını söyleyen Yiğit Bulut, hayattayken Bülent Ecevit’i ziyaret ettiğini belirterek o ziyarette yaşandığını söylediği diyalogu şu biçimde aktardı:“ O periyotta ortamızda Rahşan Hanım da vardı. 3 kişinin ortasında bir konuşma geçti. Bana motamot şunu söyledi: Kemal Derviş hayatımda bana atılan en büyük kazıktır. Kendi bakanımken ABD’ye gitti, 15 gün boyunca benim telefonuma çıkmadı. 15 gün boyunca kendisine ulaşamadım”

Bulut, Bülent Ecevit’in bu kelamları daha sonra CNN Türk canlı yayınında da tekrarladığını söyledi.

“Bahçeli ülke menfaati için koltuğunu tekmeledi”

Devlet Bahçeli’nin koalisyon ortağı olmasına karşın her vakit Kemal Derviş’i frenlemeye çalıştığını ve Derviş’in attığı adımlara karşı çıktığını belirten Bulut, “Bahçeli’yle makamında tekraren görüştüm. Birlikte Kazakistan’a gittik. Seyahat müddetince de konuştuk, bahsettik. Kazakistan dönüşünde de Kemal Derviş’in düzenlemelerini durdurmaya çalıştı. Baktı olmadı, en sonunda da koalisyon hükümetini bozarak Türkiye’yi seçime götürdü. Birinci partiydi MHP 140’tan fazla milletvekili vardı. Ama Devlet Bahçeli kendi koltuğunu tekmeleyerek devirdi, Kemal Derviş Türkiye’ye ziyan vermesin diye” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 100 yıl evvel emperyalist bir işgale uğradığını söyleyen yiğit Bulut, bugün de finansal olarak boyunduruk altına alınmaya çalışıldığını savundu.

“Türkiye pandemiyi en güzel yöneten 5 ülkeden biri”

Türkiye’nin her manada pandemi sürecini en güzel yöneten 5 ülkeden birisi olduğunu savunan Yiğit Bulut, “Eksik yok mu. Diyorlar işte, şuraya bu takviye, buraya bu dayanak. Tabi ki eksik vardır. Kusursuz kul olmaz. Eksik kesinlikle var ancak baktığınız vakit aşıya da bakın bugün aşı sürecine de bakın. Türkiye aşılama sürecini en güzel yöneten ülke. AB dönüp Çin aşısı almaya çalışıyor. Hatta AB o kadar çaresiz ki dönüp Rus aşısı almaya çalışıyor. 3. Faz çalışması bitmedi. Geldiğimiz noktada Türkiye’de aşılama devam ediyor. Pazartesi günü büyükşehirlerde okullar 2 gün açılacak. Olağanlaşma süreci başladı. Sayın Cumhurbaşkanımız muştusunu verdi. 1 Mart’tan itibaren olağanlaşma hızlanacak” dedi.

“Kredi derecelendirme kuruluşları 2 ülkeden bahsediyor”

Kredi derecelendirme kuruluşlarının ne kadar Türkiye’yi kötülemek isteseler de kendi ortalarındaki yazışmalarda, kendi iç raporlamalarında 2021’de iki ülkeden bahsettiğini söz eden Bulut, “Kim bu ülkeler? Biri Çin yüzde 8 büyüyecek, ikincisi Türkiye. Yüzde 3.5 karamsar, yüzde 6 optimist büyüyecek. 2028 yılında Çin’in GSYH’sı ABD’yi geçiyor. Diyorlardı ki AB ve ABD’ye alternatif olarak sizin bölgenizde GSMH’ler çok küçük orada bir birlik oluşamaz. Hayır. Bugün 2028 projeksiyonuna baktığınızda Çin, AB’yi çok rahat geçiyor. 2028’de ABD’yi geçiyor. Türkiye, Rusya, Çin’i topladığınızda çok daha büyük bir fark ortaya çıkıyor. Ekonomik gerçeklere baktığınızda 2028’de dünyadaki büyük değişimi daima birlikte göreceğiz” dedi

“Aynı malın ucuz olanını alın”

Fahiş fiyat artışlarına dikkat çeken ve “tüketim gücünüzü kullanın” diyen Yiğit Bulut, vatandaşlara şu davette bulundu:

“A marketinde B marketinde birebir mal satılıyorsa biri 3, oburu 8 liraysa 3 liralık olanı alın. 8 liraya olanı almayın. Birebir mal 5 liraya satılıyor, tıpkı mal 8 liraya satılıyor. Tıpkı mal 3 liraya satılıyor, birebir mal 6 liraya satılıyor.  Aralarında 100 metre var iki marketin. 100 metre var. 1 kilometre giderseniz tahminen daha ucuzunu da bulursunuz. Hasebiyle tüketimden gelen güç seçiciliktir. Seçerek tüketeceksiniz. Size dayatılanı değil, önünüze konulanı değil, seçerek tükettiğiniz vakit kesinlikle fiyatlara da etkiniz olacaktır”

“Berat Bey’e teşekkür borçluyuz”

Geçtiğimiz kasım ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı vazifesinden istifa eden Berat Albayrak’ın Türkiye’ye değerli hizmetleri olduğunu söyleyen Bulut, “Madem sav ediyorsunuz, 128 milyar dolar satıldı diyorsunuz, söylüyorum. 7,00 ile 8,50 ortasında satılmış onların argümanına nazaran. 128 milyar dolar satıldıysa ortalaması 7,75’e gelir 6,87’ye geldiğinde yaklaşık 13 milyar dolar kâr bırakır. 7.40’tan geri alsanız 6 milyar dolar kâr bırakır. Bu kâr için de teşekkür etmeniz gerekir. Kamu bankaları üstten sattıkları bütün dövizleri yerine koymuşlardır. Münasebetiyle kamu bankaları bu manada önemli bir operasyonel karlılığa da sahiptir. Her vakit yabancılar kazansın diye ellerimi ovuşturanlar bunun için üzülüyorlar. Bakın daima Türk piyasalarında yabancıların kazanmasını tahrik edenler, yolunu açanlar vatandaşı yanlış yönlendirenler bu sefer kamu bankaları kazanmış diye çok üzülüyorlar. Bu tartışma beyhudedir. Bence Berat Bey’e bir teşekkür borçluyuz. 2018-2020 ortasındaki güç devirdeki idare için” dedi.

“Arama tarama gemileri çok büyük bir vizyondur”

Türkiye Varlık Fonu’nun kurucu idare heyeti üyesi olduğunu hatırlatan Yiğit Bulut, “O periyotta Berat Beyefendi Güç Bakanı’ydı. Bana dedi ki bir toplantıda “Ege bir Türk deniziyse Ege’deki yer altı kaynaklarından yararlanacaksak bu gemileri almalıyız. Bu gemilerin kimilerini Varlık Fonu alsın. Biz o devirde onu yapamadık, başaramadık. Bu bir başarısızlıktır. Lakin Berat Beyefendi Güç Bakanlığı’na o gemileri aldı. O gemilerin alınması çok büyük bir vizyondur bakın. Altını çiziyorum. Bugün Türkiye’ye Akdeniz’de şayet yer altı kaynaklarını, deniz altı kaynaklarını arıyorsa o gemiler sayesindedir. Buna kimse teşekkür etmiyor. O gemilerin alınması vizyonunu çok açık ve net formda itiraf edeyim, o periyotta biz bile anlayamadık tahminen de. Bugün geldiğimiz noktada o gemiler sayesinde Akdeniz’deyiz” dedi.

Kuzey Ege’ye marina ve gemi inşa tesisi kurun”

“Ege’yi Türk denizi yapacaksak Kuzey Ege’den Akdeniz’in son noktasına kadar daima birlikte tesis yapmak zorundayız” diyen Bulut, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Marina olmadan, gemi inşaa tesisi olmadan olmaz. Onun için bütün denizcilere, bütün yatırımcılara buradan davet yapıyorum. Saros Körfezi’nden başlayarak marina, gemi inşa tesisinden başlayarak aşağıya yanlışsız bütün kıyımızı donatalım. Berat Bey’in 2018-2020 ortasında Cumhurbaşkanımızın onayıyla ortaya attığı o vizyonu tamamlayalım”

CNN Türk, Independent Türkçe

Üst Alt