Son Konu

İkinci Dili Öğretirken 20 Faydalı Aktivite

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Amerika ’da yaşadığımızı duyan okurlarımdan böylece çoğunun en çok sorduğu soruların biri de ikinci dil eğitimi geliyor Bu arkadaşlardan bazıları Türkiye ’de yaşıyor ve çocuğuna ikinci dili öğretmek istiyor Bazıları yurtdışında yaşıyor ve bulundukları çevredeki dili öğrenmek üzere pratik teknikler arıyor Bazılarıysa Türkiye ’den yurtdışına yeni taşınacak ve Türkçe ’yi unutmamak için öneriler soruyor
*
Biz evde Kuzey ile Türkçe konuşuyoruz Dost ortamında ve işyerinde İngilizce konuşuyoruz Evimizdeki televizyon İngilizce Türkçe uydu televizyon almama taraftarıyız Türkçe televizyon izlemenin İngilizce gelişimini yavaşlatacağını düşünüyoruz Tekrar Can ’ın okuma kitapları da İngilizce
*
Gelen sorular üzerine çocuklara ikinci dil öğretme konusunda araştırma yapmaya başladım Dr Berman ’ın Superbaby kitabında çocuğu ikinci dile alıştırmak için bazı taktikler öneriliyor Yardımsever bulduğum bu taktiklerin hepsi Türkçe ’yi unutmamak namına, Türkçe için de uyarlanabilir
*
İkinci Dili Öğrenirken 20 Yardımsever Aktivite
Günlük hayatta yaptığınız aktiviteleri ikinci dilde söyleyin (hemen kitap okuyorum yerine I am reading a book)Düşündüğünüz şeyleri sesli olarak dile getirin (I think I am going to call your dad Babanı arayacağım)Çocuğa düzenli olarak ikinci dilde müzik dinletinİkinci dili konuşan çocuklarla beraber bir oyun grubuna çocuğunuzu sokunÇocuğunuzla birlikte yalnızca ikinci dili kullanacağınız bir vakit yaratın (Hayvanat bahçesine gidip, hayvanlar üzerinde konuşurken yalnızca ikinci dili uygulamak gibi)Yalnızca ikinci dilde oynayacağınız oyunlar bulunÇocuğunuza ikinci dilde müzik dersi aldırınSiz dışarıdayken, evdeki çocuğunuzu aradığınızda ikinci dili kullanın (Özellikle çalışan anneler için)Semt kütüphanesinde ikinci dille yapılan kitap okuma etkinliklerine ahenkli olarak katılınİkinci dilde çocuk kitapları satın alınEvinizde yalnızca ikinci dili konuşacağınız ve o dile ait kültürel aktiviteleri yapacağınız partiler verin (Mesela İtalyanca konuşulup, pizza yenip, arya dinlenen partiler)İkinci dili konuşan aile üyeleri ve arkadaşlarla bir arada süre geçirip, çocuğunuzla yalnızca o dili konuşmalarını isteyinÇocukları eğitme konusunda deneyimli olan bir dil öğretmeninden ders aldırın Öğretmenin çocuklara uygun, eğlenceli ve çocuğu bunaltmayacak bir eğitim planı olmasına dikkat edinGündelik çocuk bakıcınızı asıl dili ikinci dil olan veya ikinci dili konuşan kişiler arasından seçinAu pair* programlarından, ikinci dili konuşan ve çocuğunuzla irtibat kurabilecek bir kişi bulun (*Dil öğrenmek nedeniyle yurtdışı başkalaşım programıyla gelen, evinizde kalan ve *başlıca hafif konut işleri ve çocuk bakımı gibi konularda tezgâhtar olan birey)Çocuğunuzu iki dil konuşulan bir okula veya yuvaya gönderinDaha büyük çocuklar için, ikinci dilin ve o dile ait kültürel öğelerin öğretildiği haftasonu programları veya uyumlu olarak devam edecekleri kültürel servet kurs programı geliştirinBir sonraki aile tatilinizi o dilin öğrenimi çevresinde planlayın (Dilin konuşulduğu ülkeye gezmek olabilir)Aile olarak katılabileceğiniz bir dil kampına yazılınİkinci dilde konuşabilen oyuncaklar alın Oysa dil öğreniminde başlıca yönlendiricinin oyuncaklar yok, siz olduğunuzu unutmayınİkinci dil konusu epeyce derin Çocuk büyüdükçe ihtiyaçların ve taktiklerin değişeceğini düşünüyorum Bu konuda yazmaya devam edeceğim
*
Sevgiler
Tanla
Diğer yazılarım için*BebekveBencom
Facebook*Bebek ve Ben
Twitter*@BebekveBen*
Pinterest*bebekveben

*
Kaynak
Superbaby – Dr Jenn Berman

Üst Alt