Son Konu

Aşırı Elektrik Tüketiminin Olduğu Evlerde Bitcoin Madenciliği Yapıldığı Ortaya Çıktı

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bitcoin-Madencileri.jpg

Elektrik tüketiminin artmasıyla birlikte uyuşturucu unsur yetiştirildiğinden şüphelenilen pek çok meskende, “Bitcoin madenciliği” yapıldığı ortaya çıktı. Her geçen gün giderek yaygınlaşan Bitcoin madenciliği elektrik tüketimlerine yansıdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter
ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Meskenlerde uyuşturucu üretimini sıkı takibe alan İçişleri Bakanlığı, elektrik dağıtım şirketlerine bir yazı yazarak, abonelerin elektrik kullanımındaki dikkat cazip artışların raporlanmasını istedi. Talep üzerine abonelerin elektrik tüketimlerini mercek altına alan şirketler, dikkat çeken dataları güvenlik üniteleriyle paylaştı.

Elektrik dağıtım dalının paylaştığı datalara nazaran, hane halkı sayısına nazaran çok elektrik tüketiminde bulunulan konutları inceleme altına alan gruplar kripto varlık madenciliği yapanlarla da karşılaştı. Elektrik dağıtım şirketlerinden yetkililer, meskeninde kripto varlık madenciliği yapmanın yasak olmadığını, bu şahıslar hakkında rastgele bir süreç yapılmadığını belirtirken, takip edilen elektrik bilgilerinde, kullanım ölçüsü kadar “dalgalanmalara” da dikkat ettiklerini söyledi. Yetkililer, kimi durumlarda abonelerin bir ay öncesine nazaran yüzde 100’lere varan oranlarda daha fazla elektrik tükettiğini, bunun da güvenlik ünitelerinin radarına takıldığını anlattı.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto varlık madenciliği yapanların aylık elektrik faturası binlerce lirayı buluyor. “Mining” (madencilik) ile uğraşanlar, çıkarlarıyla hem elektrik faturasını ödemeyi hem de üzerine kazandıkları parayla kâr elde etmeyi amaçlıyor. Ortalama bir mining aygıtı, yaklaşık bin ila 3 bin Watt ortasında elektrik tüketiyor. Bu ölçü, aygıtın 1 saat aralıksız çalışınca harcadığı elektriğe işaret ediyor.

Son periyotta Bitcoin fiyatlarının dalgalanması, artan elektrik fiyatlarıyla birleştiğinde, pek çok şahsî madencinin ya üretimini askıya almasına, ya da aygıtlarını satışa çıkarmasına neden oldu. Bilhassa yaz aylarında pek çok madencinin, çatısına elektrik santrali kurup, kendi elektriğini üretmeye çalıştığı da ortaya çıkan bilgiler ortasında.

Üst Alt