Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zihin bulanıklığı ne demek?

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,296
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33

Beyin Bulanikligi neden olur?​

Bilinç bulanıklığı enerjinizi tüketen, odaklanma sorunlarına yol açan ve “kafanızı toplamayı” zorlaştıran zihinsel bir yorgunluk durumuna deniliyor. Bilinç bulanıklığının nedenleri hastalık durumları, ilaçların yan etkileri, gizli alerjiler, uykusuzluk, susuzluk ve fazla yemek olabilir.

Zihin karışıklığı nasıl olur?​

Bu sebepler, kişinin yaşam tarzına, iş hayatına ya da aile hayatına göre değişmektedir. Genellikle uzun süreli zihinsel işlem gerektiren aktiviteler sonunda ortaya çıkmaktadır. – Vitamin eksikliği, (B12, folik asit, demir eksikliği ve troid hormonlarının yetersizliği), beyin yorgunluğuna ve durgunluğuna neden olabilir.

Zihin bulanıklığı nasıl tedavi edilir?​

Bilinç bulanıklı rahatsızlığının kesin bir kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviler yalnızca belirtilere yönelik yapılmaktadır. Konfüzyon sebepleri tespit edildikten sonra bu sebepleri ortadan kaldıracak tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Konfüzyon için kan şekeri de çok önemlidir.

Konfüzyon nedir belirtileri?​

Konfüzyon klinik bir belirti olup; patolojik derecede zihin bulanıklığı, sersemlemeyi tanımlar. Çoğunlukla yer ve zamanda oryantasyon bozuklukları görülür ve/veya sıklıkla hafıza kaybı vardır. Özellikle yaşlı hastalarda ameliyat sonrasında daha sık gözlenir.

Beyin yorgunluğu nasıl anlaşılır?​

Beyin yorgunluğunda en çok karşılaştığımız şikayetler, unutkanlık, odaklanamama, konsantrasyon eksikliği, algılama eksikliği, öğrenme ve ezberleme zorlukları, beyinde ağırlık hissi, dikkatsizlik, tahammülsüzlük ve çabuk sinirlenme gibi belirtilerdir.

Aniden konuşamamak neden olur?​

Afazinin en sık raslanan nedeni inme'dir. Beyin çok damarlı bir organdır. Bu özelliğinden dolayı inmeler nörolojik hastalıklar içinde birinci sırayı alırlar. Sol beyin yarısında dille ilgili alanları sulayan damarları ilgilendiren tıkayıcı ve kanayıcı inmeler bu nedenle çok sık olarak afaziye neden olurlar.

Zihinsel Uyusukluk nedir?​

Zihinsel Yorgunluk Nedir? Zihinsel Yorgunluk; Kaslarınız yerine zihniniz olması dışında fiziksel yorgunluk gibi bir şey. Bir süre zihinsel olarak zor bir göreve odaklandığınızda ortaya çıkma eğilimindedir. Her zaman tetikte veya stresliyseniz, bu tür bir beyin göçünü de hissedebilirsiniz.

Beyin nasıl rahatlar?​

Meditasyon yapın Fakat meditasyon düzenli yapıldığında stresin fiziksel ve duyusal etkileriyle savaşmaya destek olur. Zihni rahatlatır ve size alan açar. Meditasyon deneyimi zihni rahatlatırken, farkındalığınızı da artırır. Hafta içerisinde bir gün ayırıp düzenli meditasyon yaparsanız faydalarını görmeniz mümkündür.
 
Üst Alt