Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Türkiye’de Görülmesi Gereken 20 Mekân

Türkiye’de Görülmesi Gereken 20 Mekân

Türkiye’de Görülmesi Gereken 20 Mekân

Türkiye gerek doğal yapısı gerek binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapmasıyla, dünyanın en güzel ve çekici ülkesi olmayı hak eder. Anadolu başlı başına koca bir tarihi barındırır bünyesinde. Bu nedenle her yıl milyonlarca turist Türkiye’ye akın etmektedir.

İşte Türkiye’de görülmesi gereken 20 yer:

1-Gelibolu-Çanakkale

Türkiye’de ve Dünya’da yaşayan her Türk vatandaşının mutlaka gidip görmesi gereken yerlerin başını hiç kuşkusuz Gelibolu çeker. Çanakkale Zaferi’nin imzasının atıldığı yer olan Gelibolu yarımadasına ayak basar basmaz oradaki manevi hava hemen teneffüs edilmeye başlanır. İstanbul, Konya, Halep, Musul ve Osmanlı hâkimiyetindeki tüm topraklardan gelmiş olan, Arap, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni fark etmeksizin bütün atalarımız, Gelibolu’da tarihte çok az örneği olan bir zafere imza atmışlardır.

2-Amasya Evleri-Amasya

Avlusu, bahçeleri, su kuyularıyla Selçuklu Ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini barındıran Amasya evleri, Yeşilırmak’ın kenarında yan yana sıralanmış, tarih ve doğanın içi içe geçtiği, yaz-kış apayrı güzelliklere bürünen bir mekândır.

3-Nemrut Dağı- Adıyaman

Kommagene Krallığı’nın antik kentini barındıran Nemrut dağı, 7 metreye kadar varan dev heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi güzelliklerinin yanında, sırf güneşin doğuşu ve batışını izlemek için buraya gelen binlerce yerli ve yabancı turist bulunmaktadır.

4-Ulubat Gölü-Bursa

Bursa’ya 34 km uzaklıkta bulunan Ulubat gölü, yüzbinlerce kuş türüne beslenme ve barınma olanağı sağlar. Oldukça zengin bir yapısı olan gölde yirmibir çeşit balık türü yaşamaktadır. Bu zenginlik beraberinde, doyumsuz bir manzaraya da ev sahipliği yapmaktadır.

5-Tortum Şelalesi-Erzurum

Erzurum’da bulunan Tortum şelalesi, 48 metre yüksekliği ile Asya ve Avrupa’nın en büyük şelalesidir. Dünya’nın ise 3. Büyük şelalesi olup güneşli havalarda oluşan gökkuşağı ile eşsiz bir manzara sunar.

6-Hz. Mevlana Türbesi-Konya

Anadolu’yu Anadolu yapan velilerin en büyüklerinden birisi olan Hz. Mevlana’nın türbesi, büyük insanların ölmediğinin, asırlar geçse de öğütleriyle insanlara faydalı olduklarının, ışık saçtıklarının bir göstergesidir. Zira her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Konya’ya akın etmektedir.

7-Uzungöl-Trabzon

Uzungöl, dağlar arasında bulunan doğal bir harikadır. Yeşilin her tonunun yanı sıra zengin bitki örtüsü, rengârenk çiçekleri ve bol oksijenli havasıyla eşsiz bir güzellik sunar ziyaretçilerine.

8-Selimiye Camii- Edirne

Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii, mimari açıdan tam bir başyapıttır. Ayrıca geleneksel olarak yapılmış çini ve iç süslemelerle, Osmanlı el işçiliğinin estetiği de bu camide görülebilir.

9-İshak Paşa Sarayı-Ağrı

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunan bu tarihi saray, yüksek bir tepe üzerine, kartal yuvası şeklinde inşa edilmiştir. Selçuklu Devletinin son dönemlerinde yapılmış olup, Selçuklu ve Türkistan mimarisinin özelliklerini taşımaktadır.

10-Balıklı Göl-Şanlıurfa

Hz. İbrahim, zalim kral Nemrut tarafından mancınıkla ateşe atılmış fakat ateş O’nu yakmamış ve ateşin bulunduğu büyük alan bir göle dönüşmüştür. İşte bu mekânın balıklı göl olduğu söylenmektedir. Urfa’nın sıcak ve kurak ikliminin ortasında adeta bir vaha gibi parlayan bu göl mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

11-Kapadokya-Nevşehir

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde bulunan ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Kapadokya, peri bacaları, yer altı şehirleri, taş evleri ile doğal ve kültürel açıdan en önemli mekânlardan birisidir.

12-Söğüt-Bilecik

6 asırlık Osmanlı Devletinin temellerinin atıldığı yer olan Söğüt, Anadolu erenlerinden birisi olan Şeyh Edebali Hazretlerinin, Osmanlı’nın manevi kurucusunun kabrine ev sahipliği yapmanın dışında, Ertuğrul Gazi ile Dursun Baki gibi Osmanlı Devletinin temelini atan atalarımızın kabirlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

13-Eğirdir Gölü-Isparta

Gülleriyle meşhur Isparta’nın pek çok doğal ve tarihi güzelliği bulunmaktadır. Onlardan biriside Eğirdir gölüdür. Halk arasında Yedigöller olarak adlandırılan göl, bu lakabını güneşin etkisiyle çeşitli renklere bürünmesinden almaktadır.

14-Hasan Gazi Ve Somuncu Baba Türbeleri -Malatya

Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Hasan Gazi Ve Somuncu Baba türbeleri, Anadolu’yu Anadolu yapan iki büyük zatın naaşına ev sahipliği yapmaktadır. Hz. Peygamber’in soyundan gelen Seyyid Hasan Gazi Hazretleri, Abbasiler döneminde Zengibar kalesinin kuşatması sırasında 830 yılında şehit olmuştur. Somuncu Baba lakabıyla bilinen Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri ise Anadolu’nun en büyük velilerindendir. Ayrıca Ankara’dan bir güneş gibi doğup, Anadolu’nun ilim ve inanç yapısının temellerini atan büyük Veli Hac-ı Bayram-ı Veli Hazretleri, Hamidi-i Veli Hazretlerinin el verdiği talebesidir.

15-Boztepe-Ordu

Karadeniz’in eşsiz güzelliklerinin sergilendiği Boztepe, yeşil ve mavinin birleştiği en güzel mekânlardan birisidir. Yüksekliği 500 metre olan Boztepe’de kurulmuş olan 2350 metre uzunluktaki teleferik hattı, Boztepe’nin baştanbaşa tüm doğal güzelliğini görme imkânı sunar.

16-Van Gölü

Urartu uygarlığına ev sahipliği yapmış olan Van ilimiz, Osmanlı Devleti’nin hâkimiyetinde önemli bir konuma sahip olmuştur. Cami, köprü, kale gibi tarihi eserlerin yanı sıra pek çok doğal güzelliği de barındırır. Onların en meşhurlarından biri olan ve Nemrut dağının volkanik olarak patlaması sonucu oluşan Van gölü, Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliğini taşır.

17-Ayder Yaylası-Rize

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder yaylası tam anlamıyla zümrütten bir cennettir. Ağırlıklı olarak kayın ve ladin ağaçlarıyla kaplı olan bölge, kaplıcası ile de görülmesi gereken yerlerden birisidir.

18-Eshab-ı Kehf (Yedi Uyurlar Mağarası)-Mersin

Roma dönemindeki zalim bir Sezarın zulmünden dolayı, Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Sazenuş, Kefeştatayyuş denilen yiğit gençler, yanlarında bulunan Kıtmir isimli köpek ile birlikte Eshab-ı Kehf veya Yedi Uyurlar denilen mağaraya sığınmış ve Allah’ın mucizelerinden birisi onların üzerinde tecelli etmiştir. Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan bu mağara her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

19-Damlataş Mağarası-Antalya

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Damlataş mağarası, büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Bunun yanında sağlık yönünden de şifa bulmak isteyenleri ağırlar. Doktor tavsiyesiyle buraya gelen binlerce astım hastası bulunmaktadır.

20-Safranbolu Evleri-Karabük

Karabük ilimize bağlı Safranbolu ilçesinde ki bu evler, 18. Ve 19. Yüzyıllarda ki Osmanlı mimarisinin bozulmadan kalabildiği ender mekânlardandır. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu evler, muhteşem tavan süslemeleriyle de Osmanlı ahşap işçiliğinin tüm özelliklerini barındırmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.