Bilgilihocam

Üç Ayların Fazileti

Üç Ayların Fazileti

Üç Ayların Fazileti

Üç ayların fazileti ile ilgili bilgilere geçmeden önce, üç aylar nedir, bunun hakkında bilgi verelim. Üç aylar, hicrî takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan isimlerindeki üç kutlu zaman dilimi… Halk arasında üç aylar diye anılması ise üçünün ardarda gelmesinden kaynaklanıyor.

 

Üç Ayların Fazileti

Üç aylar Müslümanlar için kendini toparlama, manen olgunlaşma ve ibadetlere yeniden hız ve düzen verme mevsimi… Ne güzel bir tevafuktur ki dünyamıza baharın gelmesiyle beraber; “üç aylar” denilen, ibadetlerin baharı mesabesinde olan bu zaman dilimi de yaklaşıyor. Nasıl ki ilkbaharda çiçekler açıyorsa, üç aylarda da amellerin kolaylaşması sayesinde gönül dünyamızda çiçekler açıyor. Tıpkı baharın ılık rüzgarları gibi, Allah’ ın af rüzgarları da üzerimizde esiyor.

Birtakım hocalar, bu ayların kıymetini inkâr ederek sıradan günler olduğunu söylüyorsa da; Allah’ı tanıyan böyle bir iddiada bulunamaz. Çünkü Allah cömerttir ve kullarına ikram etmeyi sever. Bütün cömertler ikram etmenin yolunu aradıkları gibi, cömertleri yaratan Allah da bu kıymetli günler vesilesiyle kullarına affını ve bereketini ihsan etmeyi istemektedir. Bu sebeple Rabbimiz üç ayların faziletini bizden gizlememiştir ki, kıymetlerini bilelim ve amel edelim.

Ramazan-ı Şerîf ayı için bir hazırlık süresi olan Recep ve Şaban ayları da kendi başlarına çok kıymetli aylar… Peygamber Efendimiz (sav) “Recep Allahu Teala’ nın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” buyurmakla, üç ayların bizlere sunulmuş uzun bir fırsat süresi olduğunu belirtmek istemiştir. Peygamberimiz üç aylarda Allah’tan Recep ve Şaban’ı Müslümanlar hakkında hayırlı kılmasını ve Ramazan’a erişebilmeyi dilemiştir.

 Üç ayları nasıl değerlendirmeliyiz?

Her şeyde olduğu gibi üç ayları değerlendirme konusunda da evvela Peygamberimizin ve ashabının nasıl hareket ettiklerine bakmamız gerekir. Peygamber Efendimiz ve sahabeler bu üç ayda Kur’an-ı Kerîm’e ayrı bir özen gösterirlerdi. Ramazan-ı Şerif’te farz olan oruçlarını tuttukları gibi, Recep ve Şaban aylarında da çokça oruç tutmaya gayret ederlerdi. Recep ve Şaban aylarında Ramazan-ı Şerîf için kalplerini temizlemeye ve hazırlamaya gayret ederlerdi. Her ay infakta bulundukları halde, bu aylarda infakı kat kat artırırlardı.

Yaklaşmakta olduğumuz üç ayların fazileti hakkında bilgiler verdik. Ancak bir konu hakkında bilgimiz ne kadar çok olursa olsun, konu ibadetse amel etmedikçe bir şey öğrenmiş sayılmayız. Üç ayların faziletinden de ne kadar çok bahsedersek edelim, amel konusunda kararlı olmadığımız sürece bilgimizin bize faydası olmayacaktır. Allah’ tan niyazımız, bu üç ayları hakkıyla yaşama konusunda hepimize kuvvet ve aşk vermesidir. Hepimizin gelecek üç ayları mübarek olsun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.