Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Vajinal Akıntı Hakkında Merak Ettikleriniz

Vajinal Akıntı Hakkında Merak Ettikleriniz

Vajinal Akıntı Hakkında Merak Ettikleriniz

Kadınların ergenlik dönemine girdiği andan itibaren en çok karşılaştıkları sorunların başında vajinal akıntı geliyor. Her kadının mutlaka yaşadığı bu akıntılar çeşitli fizyolojik nedenlerden ya da bazı hastalıklardan oluşabilir. Bunları detayları ile açıklayalım;

Vajinal akıntı nedenleri nelerdir;

  • Enfeksiyona bağlı olan vajinal akıntı nedenleri;

Enfeksiyona bağlı olan akıntılar genel olarak mantar, bakteri ve bir kısmı cinsel yolla bulaşan ve trikomonas adı verilen enfeksiyonlar nedeniyle oluşmaktadır. Bununla birlikte idrar yolu enfeksiyonları da vajinal akıntı nedenleri arasında yer alır. Bu tür akıntılar genel olarak kötü kokulu, peynir ya da kesik süt görünümlü ve kaşıntı ile rahatsızlık veren akıntılardır. Genellikle koyu renkli olmakla beraber kahverengi, sarı ya da kırmızya benzer bir renkte olabilir. Bu akıntıların tedavi edilebilmesi için nedeninin bilinmesi gerekir.

Enfeksiyonlu olan vajinal akıntılar muayene ya da kültür alınması yoluyla teşhis edilebilir. Tedavisi ise ağızdan alınan antibiyotikler ya da vajinal tabletler ile yapılmaktadır. Bu akıntılar tedavi edilmediği durumlarda dış gebelik, üreme organında yapışıklık ve tıkanma gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden bir jinekoloğa görünmenizde fayda var.

  • Fizyolojik nedenler ile gelişen vajinal akıntı;

Fizyolojik akıntılar genel olarak iki adet arasında olan yumurtlama döneminde meydana gelen akıntılardır. Bu akıntıların nedeni, vajinanın spermlerin geçişini kolaylaştırmak için sıvı hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte çatlayan yumurtanın atılması da yine vajinal akıntı ile gerçekleşir. Bu akıntı genel olarak renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle herhangi bir şekilde tedavi edilmesine gerek yoktur.

Fizyolojik akıntıların bir başka nedeni ise hamilelik ve adet dönemlerinde rahim ağzının dışa dönmesi ve salgı bezlerinin bu dönmeye bağlı olarak daha fazla çalışmasıdır. Bu tür akıntılar için yapılan smear testlerinin sonuçları normalse, herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur.

Temizlik yaparken dikkat!

Pek çok bayan fizyolojik olan normal akıntılardan bile rahatsız olmaktadır. Bunun sonucunda çeşitli işlemler yaparlar ve bu işlemler sonucunda vajinanın florası bozulur. Bozulan flora çeşitli bakterilerin üremesine ve mantar oluşumuna yol açar. Bunları yaşamamak için aşağıdaki işlemleri vajinanıza kesinlikle uygulamayın;

  • Bol su ile sık sık yıkamak
  • Çeşitli vajinal temizleyiciler kullanmak
  • Vajinanın içini bol su ile yıkamak
  • Kokulu olan günlük ped kullanmak
  • Kullanılan günlük pedleri sık sık değiştirmemek
  • Sabun ile vajinayı yıkamak.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.