Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Yaban Mersini (ligarba) nin Faydaları

Yaban Mersini (ligarba) nin Faydaları

Yaban Mersini (ligarba) nin Faydaları

Yaban mersini, “iyi şeyler küçük paketlerde” sözünün kanıtı olan bir besindir. Zengin renkleri, sulu dokusu ve ağzı sulandıran tadı ile birlikte yaban mersininin şaşırtıcı sağlık yararları vardır.

Bu küçük çileklerin besleyici değeri, en yüksek antioksidan değerli meyveler arasında oldukları için optimum sağlık ve sağlıklı kalmaya büyük katkıda bulunur.

Ayrıca riboflavin, folat, lif, niasin, magnezyum, potasyum, manganez, bakır, demir ve çinko ile birlikte C, A ve E vitaminleri de yüklüdür.

Yaban mersinindeki phytonutrients, antosiyaninler, hidroksisinnamik asitler, hidroksibenzoik asitler, flavonoller ve diğer bitki besleyicileri içerir.

Yaban mersini ayrıca düşük kalorilidir buda günün her saati için onları mükemmel bir atıştırmalık yapıyor. Onları bütünüyle yiyebilir, meyve salatalarında veya tahıllarda kullanabilirsiniz.

İşte yaban mersininin sağlık yararları:

1. Bağışıklığı Arttırır

Günlük yaban mersini servisiyle, ortak soğuk algınlığı, mevsim gribi ve diğer hastalıkları kolayca atlatabilirsiniz. Yaban mersini, serbest radikalleri nötralize ederek ve enfeksiyonlarla mücadele ederek bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar yüklüdür.

Ayrıca, yaban mersininde C vitamini vardır ve vücudunuzun soğuk algınlığı, ateş ve birçok viral ve bakteriyel bulaşıcı hastalıkları yakalamasını önlemeye yardımcı olan güçlü antibakteriyel ve antiviral özellikleri vardır.

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için paketlenmiş versiyonların yerine yaban mersinini taze taze tüketebilirsiniz.

2. Kanserle Savaşır

Yapılan araştırmalara göre yaban mersini ağız, yumurtalık, kolon, karaciğer, prostat, akciğer, karın ve göğüs gibi farklı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Yüksek miktarda C vitamini, bakır ve fenolik bileşikler, bu meyveleri kanser hücrelerinin ilerlemesini önlemeye yardımcı olan antioksidanlar açısından zenginleştirir.

Ayrıca, yaban mersini çeşitli formları kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önlemek için birlikte çalışan çeşitli mineraller ve fitokimyasallaı içerisinde bulundurur.

Dondurulmuş ve taze yaban mersini eşit antioksidan kapasitesine sahiptir, bu nedenle bu dondurulmuş yaban mersininin anti-kanser faydalarının tadını çıkarmak için kullanabilirsiniz.

3. Vücuttaki Yağı Azaltır

Yapılan araştırmalar yaban mersinlerinin göbek yağını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Yaban mersini içerisindeki polifenoller göbek yağını parçalayabilir ve metabolik sendrom için risk faktörlerini azaltabilir.

Ayrıca, yaban mersini, yemekler arasında daha uzun süre dolu ve tok hissetmenize yardımcı olan harika bir lif kaynağıdır. Aynı zamanda protein, karbonhidrat ve yağların metabolize edilmesine yardımcı olan manganez bakımından da yüksektirler.

Artı, düşük yağ ve kalori, onlar kilo vermek için diyet planında mükemmel bir ektir. Daha düşük vücut ağırlığından ve daha düşük bir toplam yağ kütlesinin keyfini çıkarmak için günlük yaban mersini tüketebilirsiniz.

4. Beyin Gücünü Artırır

Yaban mersini ayrıca sağlıklı beyin fonksiyonlarını desteklemektedir. Bilimsel bir dergide Beyin Araştırması’nda yayınlanan 2014 çalışmasında, “yaban mersini, beyin performansını korumaya yardımcı olduğu gibi Parkinson hastalığına yakalanma riskini de azalttı.” bilgisini vermiştir.

Yeşil tanelerin nöroprotektif faydalarından iki özel fitokimyasal sınıf, antosiyanin ve proantosiyanidin sınıfı sorumludur.

Ayrıca, yaban mersini, vitamin A, B kompleksi, C ve E gibi selenyum, çinko, potasyum, bakır ve diğerleri gibi beyin güçlendirici besin maddeleri içerir.

Öğrenme kapasitesi, hafıza ve motor becerileri gibi birkaç beyin fonksiyonunu iyileştirmek için günde 1/2 fincan yaban mersini tüketin.

5. Kalp Sağlığınızı Teşvik Ediyor

2013 tarihli bir araştırmaya göre, haftada 3 veya daha fazla porsiyon yaban mersini ve çilek yediğinizde kadınlardaki kalp krizi riskini azaltabilirsiniz.

Yaban mersini, atardamarın genişlemesine yardımcı olabilecek, genellikle kalp krizine neden olan plak oluşumuna karşı koyan yüksek miktarda bileşik içerir. Ayrıca, kalp kaslarını güçlendirir.

Yaban mersini, kalp sağlığını destekleyen C vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve lif açısından zengin.

Yoğurdun içerisine birkaç yaban mersini serpiştirin veya kalp krizi riskini azaltmak ve sağlıklı bir kalbe sahip olmak için yaban mersini tüketmeye özen gösterin.

6. Sağlıklı Gözler İçin Etkilidir

Beslenmenize yaban mersini ekleyerek sağlıklı görmenin tadını yıllarca çıkarabilirsiniz. Yaban mersini içerisinde bulunan çeşitli vitaminler, mineraller ve lutein gibi antioksidanlar sağlıklı gözlerin korunmasına yardımcı olabilir.

2012 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, bu meyveler, görme kaybını, göz yorgunluğunu azaltmaya ve sağlıklı bir retina teşvik etmeye yardımcı olan antosiyanositler diye adlandırılan bileşikler bakımından zengindir.

Ayrıca, yaban mersini, katarakt, miyop, maküla dejenerasyonu ve diyabetik retinopati gibi yaşla ilgili görme problemlerini önlemeye yardımcı olabilir.

İyi görüşten zevk almak için düzenli olarak 1 bardak taze yaban mersini yemeniz önerilmektedir.

7. Kan Glikoz Seviyesini Kontrol Eder

Uygulamalı Fizyoloji, Beslenme ve Metabolizma dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmaya göre, günde 2 bardak yabani yaban mersini yiyerek, Tip 2 diyabetlilerde yüksek kan şekeri düzeylerini artırabilir ve hatta önleyebilmektedir.

Yaban mersini, diyabetten kaynaklanan diğer sağlık komplikasyonlarının yanı sıra kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabilen antioksidanlar, vitaminler ve lif ile doludur . Yaban mersini glisemik indeksi düşük olduğundan, daha uzun süre enerji seviyelerini ve dolgunluğu korumaya yardımcı olabilirler.

Tatlı bir şey yemek istediğinizde, bu çilekler akıllıca bir çözüm olur. Sağlıklı bir aperitif olarak taze veya kurutulmuş yiyecekler yiyebilir ve bunları düşük şekerli kek ve tatlılar yapmak için kullanabilirsiniz.

8. İdrar Yolu Enfeksiyonlarını (İYE) Önler

2004 araştırmasına göre, yaban mersini idrar yolu enfeksiyonlarını (İYE’leri) önleyebilir. Bakterilerin mesane duvarlarına yapışmasını önleyen bakteri inhibe edici özelliklere sahiptir ve bu da bakımı UTI’lerin önlenmesine yardımcı olur.

Artı, antioksidanlar açısından zengin olan yaban mersini, bağışıklık sistemini de yükseltir. Güçlü bir bağışıklık sistemi daha iyi işleyen bir mesaneyi destekleyecektir.

İYE’leri tedavi etmenin yanı sıra önlemek için günde bir veya iki kez bir bardak yaban mersini suyu içmeniz önerilir.

9. Yaşlanma Sürecini Gecktirir

Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikalleri nötralize ederek yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Yaban mersini, dünyadaki en iyi antioksidan bakımından zengin besindir; bu nedenle yaşlanmayı geciktirmek için onları her gün tüketin. Hatta her gün bir bardak yaban mersini suyu içebilirsiniz.

Ayrıca, yaban mersini tüm vücutta yaşlanma karşıtı hücreleri tutar ve yardım eder. Anti-enflamatuar özellikleri bakımından zengin olan genç görünümlü cildinizi kaybetmemenizi sağlar. Kırışıklıklar, ince çizgiler, sarkma, donuk cilt gibi erken yaşlanmanın belirtilerini önleyebilirler.

10. Sindirim Sistemine Yardımcı

Yaban mersini yüksek lifli bir meyvedir ve dolayısıyla sindirim sistemi için çok iyidir. Fiber, atık yönetiminde, bağırsak hareketlerini düzenleyen ve doğal detoksifikasyon sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Kabız, şişkinlik ve gaz sorunlarını önleyebilirler. Ayrıca, alt gastrointestinal sistemde inflamasyon ve enfeksiyona karşı savaşta yardımcı olabilirler.

Artı, yaban mersini içerisinde bulunan besinler sindirimi iyileştirir. Meyveyi sıkacağınız zaman yaban mersininin elyaf içeriği kaybolur, bu nedenle sağlıklı sindirimine yardımcı olmak için yaban mersinini bütün olarak yemenizi öneriyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.