Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Yalanı Yakalamanın 10 Farklı Tüyosu

Yalanı Yakalamanın 10 Farklı Tüyosu

Yalanı Yakalamanın 10 Farklı Tüyosu

Hayatı boyunca ben asla yalan söylemedim diyen biri o anda kesinlikle yalan söylüyordur. Herkes hayatı boyunca büyük ya da küçük yalanlar söylemiştir. Söylenilen bu yalanlar zaman içerisinde ortaya çıkarak insanlara zarar verebilir ya da söylendiği zaman karşımızdakine zararı dokunabilir. Özellikle yalan söylediğine inandığınız birinin yalanını kesinlikle anlamanıza yarayacak bazı hareketler vardır. Bu hareketler aslında vücudun yalan söyleme esnasında tepki olarak verdiği bedensel işaretler. İlişkinizde, iş yeriniz de veya günlük hayatınızda yalan söyleyen birini anlamak istiyorsanız, işte yalan söyleyen birini anlamanın 10 farklı tüyosu;

Yalan söyleyen kişi ağzını kapatmaya çalışır

Yapılan araştırmalar sonucunda yalan söyleyen birinin genellikle o anda düşünmek için vakit kazanmak ve aynı zamanda yalan söylediği sırada ağızından yanlış bir şey çıkmaması için ağzını kapattığı ortaya çıkmıştır. Bu beden işareti size karşınızdakinin yalan söylediğini garantileyecek niteliktedir.

Göz temasını sürekli kesmezler

Yalan söyleyen biri kendini inandırmak adına yalan söylediği insanın gözlerine kilitlenir ve onu kandırmaya çalışır. Gözlerini kaçırmayarak yalan söylemediğini kanıtlamaya çalışır. Bu sürede de yalanına inanıp inanmadığınızı ölçmek gibi bir amacı da vardır. Yapılan araştırmalar sonucu doğru söyleyen insanların genel olarak başka yerlere bakmak gibi bir alışkanlığı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yani gözlerinize sürekli olarak kilitlenip inanmadığınız bir şeye sizi inandırmaya çalışan bir insan hakkında daha temkinli davranın.

Çok sık göz kırparlar

Yalan söylemenin verdiği huzursuzlukla birlikte yalan söyleyen kişi çok sık göz kırpmaya başlar. Yaklaşık olarak 6-7 kez üst üste göz kırpan biri yalan söyleme eylemini gerçekleştiriyor demektir. Daha inandırıcı olmak amaçlı olarak yapılan göz kırpma hareketi aslında yalanı daha inandırıcı hale getirmek amaçlı yapılıyor olabilir.

Gereksiz ve fazla yere olan bedensel işaretler

Bunu sadece bedensel hareketler olarak sınırlamamız yanlış olur. Aynı zamanda yalan söyleyen bir kişi yalan söylediği konuda çok fazla detaya iniyorsa emin olabilirsiniz ki yalanının daha inandırıcı olabilmesi adına sizin aklınızı karıştırmaya çalışıyor. Bunun yanında beden işaretleriyle de agresif hareketler sergileyerek söylediği yalana inanmanızı sağlamaya çalışıyor olabilir.

Detaylar arasında kaybolurlar

Yalan söyleyen bir insan konu ile ilgili oldukça fazla detay vererek ve yaptığı bilgi paylaşımını en üst düzeyde tutarak daha inandırıcı olmaya çalışır. Bu eylemiyle birlikte yalan söylediği kişinin vicdan azabı duymasını sağlamak amaçlanmaktadır. Ayrıca bu kadar net olmanın da karşı tarafa güven vereceğine inanırlar.

Yerinde duramazlar

Normal hayatında fazla kıpırdamayan bir insanın sizinle konuşurken çok fazla hareket edip agresif tavırlar alması yalan söylediğine işaret olabilir. Kolları ovalamak, giysinin bir kısmı ile ilgilenmek, saçlarını kulak arkasına atmak gibi hareketler karşınızda ki insanın size yalan söylediğinin işareti olabilir. Bu beden işaretleri kişinin oldukça huzursuz olduğunu göstermektedir.

Dudaklarını ısırmak, yutmakta güçlük ve boğazını temizlemek

Kişinin yalan söyleme esnasında kendini rahatsız hissettiği için endişe ve stres içerisinde olduğunu gösteren davranışlardır. Yalan söyleyen bir insanın ağızı kurumaya başlar ve yutkunmakta zorluklar yaşar. Aynı zamanda sık olarak dudaklarını ısıran bir insanın yalan söylüyor olma olasılığı oldukça yüksektir. Yukarıda bulunan tüm eylemler kişinin stresten kurtulmak için yaptığı eylemlerdir.

Ses tonları farklılaşır

Bir insanın bir anda sizinle hızlı konuştuğunu veya normalden yavaş konuştuğunu fark ederseniz o kişi size yalan söylüyor olabilir. Oldukça saçma cevaplar veriyorsa ve sorduğunuz sorularda kaygılanıyorsa büyük ihtimal yalanını yakalamaya yakın konumdasınız.

Çok fazla terlerler ve çok hızlı nefes alırlar

Yalan söyleye başlamış bir insanın kalp atışları normalden daha yüksek değerlere çıkar. Bununla birlikte kan basıncı artarak daha hızlı nefes alışverişi gerçekleşir. Aynı zamanda kan basıncının artması terlemeyi de beraberinde getiren bir durumdur. Bu farklılıklar kolaylıkla fark edildiği için şu ana kadar yapılan çoğu yalan makinası bunlardan ölçüm yapmaktadır.

Sizinle iletişim kurmak istemezler

Yalan söyledikten sonra sizinle tekrar konuşursa bu yalanını anlayabileceğinizi düşünen insanlar sizinle bağlantısını bir anda kesebilir. Bunun sebebiyse kendini kötü hissetmesi veya yalanının kolay yakalanabileceği bir seviyeye gelmiş olmasıdır. Böyle durumlarda ise yalan söyleyen kişinin yalanı ortaya çıktığı için yalanın boyutuna göre onla tekrar görüşebilir veya kendi haline bırakabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.