Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Yemek İstemeyen Çocuklar İçin Öneriler

Yemek İstemeyen Çocuklar İçin Öneriler

Yemek İstemeyen Çocuklar İçin Öneriler

Yemek istemeyen çocuklar genelde iştahsız dediğimiz çocuk kategorisine giriyor. İştahsız çocuklarla mücadele etmesi aslında sanıldığı kadar da kolay değil.

Peki, işe nereden başlamalı;

Yemek istemeyen çocuklarla başa çıkmanın çeşitli yolları da elbette mümkün. Yememek için direten çocuklarla başa çıkması zor tabi ama imkânsız da değil. Yemek yedirme zorluğu çekilen çocuklarda inatçılık da ağır basıyor. Peki, bu inadı kırmamız için ve tabiri caizse zafere ulaşmak için neler yapmalıyız?

İşe ilk başta çocukların dikkatini çekebilecek yöntemlerle başlamalıyız. Örnek vermek gerekirse; sebze sevmeyen bir çocuk için sebzelerden oluşan eğlenceli, sevimli bir tabak hazırlamak her iki taraf içinde yemeği zorlaştırmaktan çok daha neşeli bir hale getirebilir.

Çocuk deyip geçmemeli; her çocuğun farklı bir mizacı, değişik bir alışkanlığı ya da yemek yeme yöntemi var. Bu hususu göz önüne alarak yolumuzda ilerlemeliyiz. Burada işin en zor kısmı da anne ve babalara düşüyor. Çocuğa yemek yedirmeyi sevdirmek için farklı metotlar geliştirmeyle işe başlanabilir. Yemeği sevmeyen çocukla başa çıkması elbette zor ama bunu eğlenceli hale getirmek için çabalamak gerekli. Mesela sevmediği bir şeyi yedirirken içerisine sevdiği başka bir şeyi eklemek belki de çözüm olabilir.

Bu çözüm yollarına örnekler vermek gerekirse; süt sevmeyen bir çocuğumuz için bardağı süsleyebiliriz ya da pipetlerle neşelendirebiliriz. Kahvaltı da zorluk çekiyorsak şekilli yumurtalar yapabiliriz, tabağımız kenarına sevdiği gıdalardan sevdiği hayvanların şekillerini yapabiliriz. Yemek yedirirken 1 saatten uzun süre sofrada kalmamalıyız. Oyunlar oynayarak, dikkatini üzerimize çekerek yedirmeyi deneyebiliriz. Asla yapmamamız gereken bir yanlış var oda TV karşısında yemek yedirmek. Bu yanlışı asla es geçmemeliyiz.

Yemek yedireceğim diye daha fazla soğutmamaya dikkat.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.