Bilgilihocam

Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşlarına KDV Müjdesi

Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşlarına KDV Müjdesi

Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşlarına KDV Müjdesi

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve diğer milletvekili arkadaşlarının TBMM’ye verdikleri önerge kabul edildi. Bu önerge, TBMM Genel Kurulunda görüşülen ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Teklifinin 7. Maddesi üzerinden kabul edildi.

Buna göre daha önce yabancılar için geçerli olan ve Türkiye’de aldıkları ilk konut ve iş yeri için tanınan KDV istisnası, artık çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için de tanındı. Böylece bu vatandaşlar Türkiye’den konut veya iş yeri almaları halinde KDV oranı ödemeyecek. Fakat resmi daire ve kuruluşlar ile merkezi Türkiye’de bulunan firma ve kurumlara bağlı olup, bu kuruluş ve girişimcilerin işleri dolayısıyla yabancı ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşları bu haktan faydalanamayacak.

Çalışma ve oturma izni alıp 6 aydan fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının KDV istisnasından yararlanabilmeleri için, Türkiye’de konut ve iş yeri satın alanların,  bu gayrimenkullerini 1 yıl süresince satmama şartı getirildi. Bu konut veya iş yerleri 1 sene içinde satılırsa şarta uyulmadığı için zamanında alınmayan vergiler tahsil edilecek.

Düzenlemede yer alan şartları taşımadıkları halde yaptıkları satışlarda KDV istisnası uygulayanlar ile KDV istisna hükmünden yararlananlar, zamanında alınmayan vergi, vergi ziyaı cezası ve gecikme faizinden tamamen sorumlu olacak.

Bunun dışında, Türkiye’ye yerleşmeyen yabancı uyruklu kişiler ile iş merkezi Türkiye’de olmayan veya Türkiye’de herhangi bir kazanç elde etmeyen kurumlar, yurtdışından getirilecek dövizle satış bedelini ödemeleri koşuluyla, iş yeri ve konut için KDV ödemeyecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.