Son Konu

‎1-3 yaş çocuklara oyunlar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
‎13 yaş çocuklara oyunlar 3yaş oyunları 1 3 yaş eğitici oyunlar 5 yaş dini oyunlar 3 dini 3yaş oyunları oyna 1548758362 1548758362 13yascocuklaraoyunlar5c502d5fc466113yascocuklaraoyunlar5c502d5fc4661 13yascocuklaraoyunlar5c502d5fc4661 im bundan böyle bebeklerimi oyunlarla eğitiyoruz Hem de bu eğitim için çocuğun 5 yaş civarı olmasını beklemeden İşte sizler için derlediğim eğitici oyunlar Çal Kapıyı Çal kapıyı çal ( Sağ elin dikkat çekici parmağıyla alna vurularak, kapı çalma öykünmesi yapılır ) Bak pencereden ( her iki elin muhabere ve baş parmakları iki gözün önünde birleştirilir, gözlük gibi halka yapılır ) Çevir mandalı (Burun el ile bükülür ) Gir içeri ( sağ elin göze çarpan parmağı, ağzın içine sokulur ) Al bir iskemle ( Kulak memelerinden biri tutulur, çekilir ) Otur şuraya ( Öteki kulak memesi tutulur, çekilir ) Nasılsın bu gün Ayşe ? ( Çene tutulur, sallanır ) ( Ayşe adı, çocuğun namına tarafından değiştirilerek söylenir ) Ben bir ağacım ( Öykünme ) Ben bir ağacım ( Ayakta, eller yanda, tepede olan durulur ) Dallarım var benim (kollar, başın yukarısına kaldırılır, avuçlar kapatılır ) Dallarım BİR çiçek açtı ( Bir parmak açılır ) Dallarım İKİ çiçek açtı ( ikinci parmak açılır ) id Dallarım ÜÇ çiçek açtı ( üçüncü parmak açılır ) Dallarım DÖRT çiçek açtı ( dördüncü parmak açılır ) Dallarım BEŞ çiçek açtı ( beşinci parmak açılır ) Dallarım ALTI çiçek açtı ( altıncı parmak açılır ) Dallarım YEDİ çiçek açtı ( yedinci parmak açılır ) Dallarım SEKİZ çiçek açtı sekizinci parmak açılır ) Dallarım DOKUZ çiçek açtı dokuzuncu parmak açılır ) Dallarım ON çiçek açtı ( onuncu parmak açılır ) Bir rüzgar çıktı Yukarıdaki kollar, bedenle birlikte öne doğru eğilir, sağa sola sallanır ; rüzgardan sallanan ağaç öykünmesi yapılır ) Vuvvv… vuuuvvv vuuuuvv… ( sesle rüzgar öykünmesi yapılır ) Yağmur yağdı ; şıp şıp şıp ( parmaklarla yağmur öykünmesi yapılır ) Tüm çiçekler döküldü ( parmaklar, kollar indirilir ) On Parmak Benim on parmağım var ( iki elin parmakları açılarak gösterilir ) Baştan Sona benim ( eller, parmaklar açık olarak göğüste kavuşturulur ) Onlarla ben her şeyi yaparım Sımsıkı kapar ( her iki el yumulur ) Kocaman açarım ( iki elin parmakları açılır ) Birbirine kavuştururum ( eller kavuşturulur ) Arkama saklarım ( eller arkaya saklanır ) Yukarıya kaldırır ( kollar yukarıya, gerinerek kaldırılır ) Aşağıya indiririm ( kollar bedenin iki yanında sarkıtılır ) Sonra kucağımda dinlendiririm ( eller rahatça kavuşturulup kucağa konur ) Parmaklarım Sağ elimde beş parmak ( Sağ elin beş parmağı gösterilir ) Sol elimde beş parmak ( Sol elin beş parmağı gösterilir ) Sen de istersen say bak Say bak, say bak, sayy bak Birikiüçdörtbeş ( Sağ elin parmakları sırayla açılarak sayılır ) Birikiüçdörtbeş ( Sol elin parmakları sırayla açılarak sayılır ) Hepsi eder on parmak ( Her iki elin parmakları açılarak gösterilir ) Sen de istersen say bak Say bak, say bak, sayy bak Birikiüçdörtbeşaltıyedisekizdokuzon ( Her iki eldeki parmakların hepsi sırayla açılarak sayılır ) Ali ile Ayşe Bu oyun, iki elin baş parmakları ile oynanır Sağ elin baş parmağı Ali, sol elin baş parmağı Ayşeolur Avuç kapalı durur Bir gün Ali evden çıkmış ( Baş parmak yumuk elden yukarı kaldırılır ) Sağa bakmış kimse değil Sola bakmış kimse yok Aşağı bakmış kimse yok Yukarı bakmış kimse değil ( sağa, sola, aşağı, yukarı bakma işlemleri, baş parmakla yapılır ) Girmiş içeri Biraz sonra İkisi birden evden çıkmışlar ( iki baş parmak avuç içinden çıkartılır ) Sağa bakmışlar kimse yok Sol bakmışlar kimse değil Altında bakmışlar kimse değil Yukarı bakmışlar kimse değil ( her iki baş parmak, aynı devinimleri yapar ) Karşılıklı bakışmışlar ( baş parmakların iç kısımları, birbirini görecek biçimde karşısında karşıya getirilir ) Günaydın ALİ Günaydın AYŞE demişler… ( baş parmaklar birbirine değdirilir ) Oynamışlar, oynamışlar ( baş parmaklar oynama öyküntüsü yaparak, oynatılır ) Yorulmuşlar… ( parmaklar durur ) Ayşe'nin annesi çağırmış Ali'nin annesi çağırmış Güzelce kal ALİ Güzelce kal AYŞE demişler… ( baş parmaklar birbirine değdirilir ) Evlerine girmişler ( baş parmaklar avuç içine saklanır ) Üç Topum Var Benim üç topum var İşte en küçük topum ( baş parmak ve sinyâl parmağı birleştirilerek bu iki parmakla halka yapılır, gösterilir ) İşte ortanca topum ( iki elin baş parmakları birbirine, iki elin işaret parmakları birbirine birleştirilir, ortanca topu simgeleyen bir halka yapılır, gösterilir ) İşte bu da iri topum (iki kol öne uzatılır, ellerin uçları birbirine birleştirilir, halka yapılır, gösterilir) Haydi gelin bu üç topu Bir kere daha gösterelim ( benzer sözlerle, benzer devinimler yinelenir ) Dedemin Gözlükleri Uyurken dedem Gözlükleri gözündeymiş ( iki elle yuvarlak gözlük işareti yapılır ve eller gözlerin üzerine konur ) Unutmuş gözlüklerin gözünde olduğunu Uyanınca başlamış aramaya ( sağa, sola bakılarak arama öykünmesi yapılır ) Aramış, taramış bulamamış ( eller arkaya saklanır ) diğer taraftan bakmış ancak Gözlükler gözündeymiş ( eller gözlük gibi yapılır ve gözlere konur ) Gözüm kulağım, elim ayağım İşte gözüm ( sağ göz, sağ elle kapatılır ) İşte kulağım Sağ kulak, sağ elle tutulur Bu görmek için ( baş parmak ve işaret parmağı ile dairesel yapılır, göze yerleştirilir ) Bu dinlemek için ( el kulağın arkasına konularak, ses duyuyormuş gibi yapılır ) İşte elim ( sağ el gösterilir ) İşte ayağım ( sağ üçgenin taban olmayan kenarı gösterilir ) Bu yakalamak için ( sağ elle bir şey tutuluyor gibi yapılır ) Bu yürümek ve koşmak için ( durduğu yerde yürür gibi, koşar gibi yapılır ) Küçük Arı Anneme minicik bir arı götürüyorum ( iki elin avuçları birleştirilip, dairesel yapılır İki el içinde bir şey varmış gibi tutulur ) Çok sevinecek Kim bilir ne diyecek ? Ufff…soktu elimi ! ( arı sokmuş gibi yapılır, acıyla parmaklar açılır, eller silkelenir ) Sağ El, Sol El İşte sağ elim ( sol el ile sağ ele dokunulur, sağ el gösterilir ) Bu da sol elim ( sağ el ile sol ele dokunulur, sol el gösterilir ) Bu sağ kolum ( sol el ile sağ kola dokunulur, sağ kol gösterilir ) Bu da sol kolum ( sağ el ile sol kola dokunulur, sol kol gösterilir ) İki kolumu havaya kaldırırım ( iki kol yukarıya kaldırılır ) Ellerimi, avuçlarımı birbirine vurur İşte böyle şap şap yaparım ( iki el havada, avuçlar birbirine vurularak ses çıkarılır ) Saat Bir saatim var minicik ( iki elin avuçları, içinde bir şey varmış gibi birbirine çapraz olarak birleştirilir ) Kulağıma koyarım ( birleştirilmiş eller kulağa götürülür ) Tik tak'ını duyarım Tik tak, tik tak ( denirken, dinliyormuş gibi yapılır ) Çocuklar dinleme öykünmesi yaparlarken öğretmen şunları söyler ; Haydi şu anda çocuklar………………oyununa başlayalım( bunun üstüne çocuklar da, avuçlarındaki saati bir kenara koyar gibi yaparlar Öğretmenin adını söylediği oyuna başlanır) ANEKDOT : Bu parmak oyunu, bir diğer oyuna başlamadan önce oynanır Tavşan Bir minik tavşan varmış ( sağ elin göze çarpan ve orta parmakları, tavşan kulakları gibi tutulur ) Bu kafeste yaşarmış ( sol el, portakal miktar gibi yuvarlak yapılır ) Gezerken bir ses duysa Hemen diker kulaklarını ( sağ elin kulak öykünmesi yapan parmakları dimdik tutulur ) Hop… diye kafesine Koşar atlarmış… ( parmaklardan yapılmış kulaklar, hopdeyince, öbür elin avuç içine konur ve sımsıkı tutulur )  

Üst Alt