Son Konu

2010'da Öss Nasıl Olacak?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2010 Öss
2010 Öss Sınavı Nasıl Olacak?
2010 Öss Sınav Sistemi

ÖSS bitti, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Atama Sınavı (LYS) geldi YÖK yeni sistemi kabul etti ve detayları açıkladı

YÖK, 2010 yılından itibaren uygulamaya konulacak iki aşamalı üniversiteye giriş sisteminde ’ ’Koyma puanlarının hesaplanmasında ağırlıklı ortaöğretim galibiyet puanlarının 015 katsayısı ile çarpılmasına, adaylardan hoca lisesi veya meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 006 ilave katsayı ile çarpımı sonucunda yer alan değerin puana ekleneceğini ’ ’ bildirdi

Iş lisesi mezunu adayların ek puanla girebildikleri kendi alanlarındaki her program için bir LYS puan türünün yası sıra bir de YGS puan türü belirlenecek Meslek lisesi mezunu olup olmadığına bakılmaksızın, adayların bu programlara yerleştirilmesinde her iki türden puanlarının büyük olanı esas alınacak

YÖK Genel Kurul toplantısının arkasında üniversiteye giriş sistemi ile ilgili alınan karara göre yeni sistemde başvuru formu şöyle olacak:

’ ’Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Sipariş Verme Sınavı ’ndaki (LYS) ağırlıklı puanların her biri, kendi içinde 100500 arasındaki puanlara dönüştürülecek

Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) en büyüğü 500, en küçüğü 100 olacak şekilde hesaplanacak

Sıralama puanları hesaplanırken AOBP 015 katsayısı ile çarpılacak

Adaylardan hoca lisesi ya da meslek lisesi mezunu olanlar kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde AOBP ’leri 006 ek katsayısı ile çarpılacak ve bulunan değer, 015 katsayısı ile hesaplanan puana eklenecek

Iş lisesi mezunu adayların ek puanla girebildikleri kendi alanlarındaki her program için bir LYS puan türünün yası sıra bundan başka YGS puan türü belirlenecek Meslek lisesi mezunu olup olmadığına bakılmaksızın, www larcom adayların bu programlara yerleştirilmesinde her iki türden puanlarının büyük olanı esas alınacak ’ ’

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu ardından yapılan açıklamada, gelecek yıldan itibaren uygulamaya konulacak yeni üniversiteye antre sisteminin ’ ’daha işi ölçme ve değerlendirme yapabilen, öğrencilerin ortaöğretim başarılarını dikkate alan, fırsat eşitliğini ve kişisel başarıyı öne çıkaran, yakın programların ihtiyaç duyduğu öbür bilgi ve becerileri göz önünde tutan bir sistem olarak tasarlandığı ’ ’ kaydedildi *

Üst Alt