Son Konu

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dünya Sigara Bırakma Günü 9 Şubat

TBMM 9 Şubat sigara vazgeçme gününde herkesi sigarasız yaşama ağırlama ettiTBMM Hak Komisyonu Üyesi Düzce Milletvekili Prof Dr Celal Erbay,9 Şubat Sigara Bırakma Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı

Erbay, Sigara kullanımı, millet sağlığını tehdit eden mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur Faal ve dingin sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara niçin olduğu, psikolojik ve fiziksel açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinen gerçeklerdir

Halen sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her sene yaklaşık 1 milyon birey hayatını kaybetmektedir Alışkanlıklar değiştirilmedikçe sigaranın neden olduğu ölümler artmaktadır Dünyada bir milyardan artı insan yetişkin nüfusun 14'ü sigara kullanmakta olup, her sene 5 milyondan pozitif insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir

Bu kayıplar sebebiyle, sigara kullanımının önlenmesi nedeniyle özel günler ilan edilerek, halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'de halkımızın bilinçlendirilmesine vesile olacak manâlı bir gündür Ben de üniversite kökenli, eğitimci ve hayatında hiç sigara içmemiş bir insan ol arak bu konudaki yoğun çalışmalara mütevazı bir katkıda bulunmak istiyorum Dinç ve mutlu bir gelecek için sigaraya hayır kampanyalarına aklımla ve gönlümle katılıyorum, çünkü bilimsel veriler diyor ancak: Sigara kullanmak dünyanın en kayda değer ölüm nedenleri arasındadır

Tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü hakkındaki kanun ile tütün üretici ve tüketicilerini, devlete ait ve özel toplumu ilgilendiren tüm kapalı alanları, deniz, kara ve hava ulaşım araçlarını kapsamına alarak bu konuda ileri bir adım atmıştır Her konuda olduğu gibi, bu kanunun uygulanmasında da devlet halk müziği işbirliğinin önemi fazla büyüktür Herkesin insan sağlığının büyük önemine inanarak sorumlu davranacağından şüphem yoktur Sigara ve tütün ürünleri dumanına maruz kalmanın, sağlık durumu için önemli tehlikeler oluşturduğunu ve bu dumana maruz kalmanın tehlikesiz bir düzeyi yokturdedi

Hazırladıkları yaşanın gelecek 10 yıl içerisinde binlerce kişinin yaşamını kurtarmayı, önemli hastalıkları önlemeyi ve kapalı mekanların herkesin rahatlıkla çalışabileceği ya da ziyaret edebileceği daha temiz ve dinç yerler olmasını sağlayacağını belirten Erbay şunları söyledi;

Bu kapsamda Sağlık Durumu Bakanlığı, vatandaşlar için de özel bir irtibat kampanyası yürütüyor Kanunun toplum hayatı için yarattığı pozitif değerin, getirdiği yargı ve sorumlulukların anlatımına odaklanan irtibat kampanyası, sigara ve tütün ürünlerinin kullanılamayacağı alanları Dumansız Hava Sahası olarak tanımlıyor ve bütün Türkiye'yi havasını korumaya davet ediyor

Sıhhat Bakanlığına ve ilgili yasanın kendi yükümlülük alanlarına giren yönlerini uygulama konusunda büyük bir ödev ve yükümlülük şuuruyla çalışmalarını sürdüren öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Egzersiz Bakanlığı elde etmek üzere bütün ilgili Bakanlıklara, resmi kurum ve kuruluşlara, gönüllü hizmet kuruluşlarına, sendikalara, medya kuruluşlarına, bu konuda emeği geçen herkese takdirlerimi sunuyorum Sigara içmeyenler bizim düşmanlarımız değildir, aksine dostlarımızdır, vatandaşlarımızdır, kardeşlerimizdir

Bu dünyanın nimetlerinden yararlanmaya, sağlıklı yaşamaya, sigara içmeyenler değin onların da hakları vardır Biz kendimiz ve gelecek kuşaklarımız dek onları da düşünüyoruz İnsan olarak sigara içmeyenleri sevdiğimiz ve düşündüğümüz kadar onları da severek ve düşünerek, ola ki kendilerinin de memnun olmadığı bu sigara alışkanlığından vazgeçmeleri için bir çağrıda bulunuyoruz: Cümbür Cemaat kadar sizin de aklınız var

Aklınızla hissiyatınıza galip gelerek ve kuvvetli bir irade ortaya koyarak bu sigara alışkanlığından vazgeçiniz Kendiniz için, çocuklarınızın, sevdiklerinizin ve saydıklarınızın sağlığı ve hatırı için sigarayı bırakınız Sigara afiyet düşmanıdır Sigara sizin ve bizim, hepimizin düşmanıdır Iki Taraflı düşmanınıza karşı çıkmayı başarın Dumansız, temiz, dinç bir dünya için, mutluluk için bunu başarın Son olarak vurgulamak istiyorum ki sigara, 4 bin'den artı kimyasal madde içermektedir

Ilk Önce kanserler, kalp ve akciğer hastalıkları edinmek üzere, 50'den fazla sıhhat problemine niçin olan önemli ve fakat önlenebilir bir sağlık durumu sorunudur Resmi ve özel herkesin, anne ve babaların, toplum önderlerinin, maddesel ya da manevi sorumluluk almasını gerektirmektedir

bu nedenle; Dumansız ve dinç bir yaşam için bütün Düzce'yi ve Türkiye'yi havasını korumaya ve dumansız yaşamı 9 Şubat dünya sigarayı bırakma günü nedeni ile sigarasız yaşama eğlence ediyorum*

Üst Alt