Son Konu

Abdestin Fazileti İle İlgili Hadisler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Abdestin Fazileti Hadisleri
Abdestin Fazileti hakkında Hadisler

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: Mu`min veya musluman bir kul abdest aldı mı yuzunu yıkayınca, gozuyle bakarak işlediği butun gunahlar su ile veya suyun son damlasıyla yuzunden dokulur iner Ellerini yıkayınca elleriyle işlediği hatalar su ile birlikte veya suyun son damlasıyla ellerinden dokulur iner Ayaklarını yıkayınca da ayaklarıyla giderek işlediği butun gunahları su ile veya suyun son damlasıyla dokulur iner (oyle ki abdest tamamlanınca) gunahlardan arınmış olarak tertemiz cıkar

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: Kim abdest alır ve abdestini guzel yaparsa hataları vucudundan tırnak diplerine varıncaya kadar cıkar dokulur

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: Mu`min kul abdest aldıkta mazmaza yaptı mı (ağzını yıkadı mı) gunahlar ağzından cıkar, (burnunu sumkurdu mu) gunahlar burnundan cıkar, yuzunu yıkadı mı gunahlar goz kapaklarının altına varıncaya kadar yuzunden cıkar, Ellerini yıkadı mı gunahlar tırnak diplerine varıncaya kadar ellerinden cıkar Başını meshetti mi, gunahlar kulaklarına varıncaya kadar başından cıkar Ayaklarını yıkadı mı, gunahlar ayak tırnaklarının altına varıncaya kadar ayaklarından cıkar Sonra mescide kadar yurumesi ve kılacağı namaz nafile (bir ibadet) olur

Hadis : Bir başka rivayette şoyle gelmiştir: Hz Osman (ra) abdest aldı ve dedi ki: Ben Resulullah (sav)`ın şu benim abdestim gibi abdest aldığını, sonra da şoyle soylediğini gordum: Kim bu şekilde abdest alırsa gecmiş gunahları affedilir, namazı ve mescide kadar yurumesi de nafile (ibadet) olur

Üst Alt