Son Konu

Adım adım bebeğimi besliyorum 3

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ADIM ADIM BEBEĞİMİ BÜYÜTÜYORUM

ADIM: 6-9 AY ARASI BESLENME

‘’GEBELİK ŞEKER TESTİ’’

Özellikle bu yazımda gebelik şekeri diye halk arasında bilinen, bilimsel olarak gestasyonel diyabetes mellitus tanısından bahsedeceğim. Gebelik döneminde başlayan ve ilk defa gebelik sırasında tanı konulan çeşitli derecelerdeli glikoz intoleransına denilmektedir. GDM (gestasyonel diyabetes mellitus) gebeliklerin % 1-3 arası gebe kadınlarda görülmektedir. Gebelikte insülin salınımı bozulabilir veya insüline duyarlı dokularda azalmış glikoz kullanımı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Gebelik sırasında östrojen, kortizol, progesteron, prolaktin gibi dibabetojenik etkisi olan hormonların artışı insülin ihtiyacını artırır ve gestasyonel diyabet ortaya çıkar.

Gestasyonel diyabet için tarama testi gebeliğin 24.28. haftalarında yapılmaktadır. Tanıda en az 8, en fazla 14 saat açlıktan sonra 100g oral glikoz tolerans testi uygulanır.

GEBELİK ŞEKER TESTİ NASIL YAPILIR?

50 gram glikoz günün herhangi bir zamanında suda eritilip verilir. 1 saat sonraki glisemik değer ölçülür.

Kan şeker değeri ölçümde 130mg/dl ise;

100 gram glikoz ile oral glikoz tolerans testi (OGTT) yapılır.

Oral glikoz tolerans testi;

100 gram glikoz 10-16 saat açlıktan sonra saba 00ml su içinde eritilip içirilir.

1. 2. ve 3. saatlerde kan değeri ölçülür.

Normal değeler;

Açlık < 105 mg/dl

1. saat < 195

2. saat

Üst Alt