Son Konu

Albert Einstein Calışmaları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Albert Einstein buluşları
Albert Einstein icatları
albert einstein calışma yaptığı alanlar

Albert Einstein (14 Mart 1879 18 Nisan 1955) , Yahudi asıllı Alman teorik fizikci

20 yuzyılın en onemli kuramsal fizikcisi olarak nitelenen Albert Einstein, Gorelilik kuramını (diğer adları ile İzafiyet Teorisi ya da Rolativite Kuramı) geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına onemli katkılar sağlamıştır Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği acıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Odulu'ne layık gorulmuştur (Nobel Odulu'nun ve Nobel Komitesi'nin o zamanki ilkeleri doğrultusunda, bugun en onemli katkısı olarak nitelendirilen Gorelilik kuramı fazla kuramsal bulunmuş ve odulde acıkca soz konusu edilmemiştir)

Fizik alanındaki calışmaları modern bilimi buyuk olcude etkiledi Kendisi ozellikle zaman ve uzay icin duzenlenmiş bağlılık (izafiyet) teorisiyle tanındı

Bu teori uc bolume ayrılır:

1 Newton mekaniğinin yasalarını değiştiren ve kutle ile enerjinin eşdeğerli olduğunu one suren sınırlı bağlılık (1905);
2 Eğrisel ve sonlu olarak duşunulen dort boyutlu bir evrene ait cekim teorisini veren genel bağlılık (1916);
3 Elektromanyetizma ve yercekimini aynı alanda birleştiren daha geniş kapsamlı teori denemeleri

İlk iki teorinin gecerliliği atom fiziği ve astronomi alanında yapılan deneylerle cok başarılı bir bicimde sınanmıştır; cağdaş fiziğin temel taşları arasında yer alırlar

Soylediği guzel bir soz vardır: Ben atomu iyi bir şey icin keşfettim,ama insanlar atomla birbirlerini olduruyorlar

Ayrıca bir cok kişini ilgisini ceken Neden Sosyalizmadlı yazısı Monthly Review adlı aylık dergisinin ilk sayısının ilk yazısıdır

Üst Alt