Son Konu

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri, ambulans ve acil bakım teknikerliği puanları, ambulans ve acil bakım teknikerliği bolumu olan universiteler, ambulans ve acil bakım teknikerliği taban puanları

AMBULANS VE ACİL BAKIM TEKNİKERİ

Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felc, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birden bire hastalanan insanları, gerektiğinde bulundukları yerde ilk tedavilerini yapıp, guvenli bir şekilde hastanelerin acil servisine getiren kişidir

GOREVLERİ

Hastanın durumunu ve cevresini inceleyerek, yakınlarından bilgi alarak sorununu belirler
Durumuna gore hastaya ilk yardım tekniklerini uygular,
Hastanın guvenli bir bicimde ambulansa yerleştirilmesi icin gerektiğinde polis veya itfaiyenin yardımını sağlar, gereğini yapar,
Yolda hastaya acil bakım hizmeti verir,
Hastayı bir sağlık kuruluşuna teslim eder, oradaki ilgililere hastanın durumu hakkında bilgi verir,
Hastanelerin acil servis bolumunde ilk yardım gorevi yapar,
Gerektiğinde ambulans suruculuğu de yapar

Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak isteyenlerin;

Fen bilimlerine, ozellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı,

Hasta ve zayıf insanlara yardım etmekten hoşlanan,

Bedence sağlıklı ve guclu,

Cabuk ve doğru karar verebilen,

Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,

Dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu guclu,

Başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ambulans ve acil bakım teknikerinin calışma ortamı cok ceşitlidir Kaza ve yangın yerlerine gittiğinde tehlike ile karşılaşabilir Ambulans ve acil bakım teknikeri gorevini yaparken polis, jandarma ve itfaiye gibi ekip mensuplarıyla, hasta yakınlarıyla ve diğer sağlık personeli ile iletişim halindedir

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ambulans ve acil bakım teknikerleri, universite ve devlet hastanelerinin, ozel sağlık kuruluşlarının ambulans servisleri ve işyeri acil yardım unitelerinde calışırlar Mesleki eğitimin az sayıda universitede verilmesi ve oğrenci kontenjanlarının duşuk olması nedeniyle mezun olan oğrenciler iş bulma konusunda fazla zorlanmamaktadır Kazalar sonrası ilk yardım, kurtarma ve taşıma hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle meydana gelen can kaybı ve sakatlıklar goz onune alındığında “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliğinin onemi daha iyi anlaşılmaktadır

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Ambulans ve acil bakım teknikerliği mesleğinin eğitimi, ceşitli universitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yuksekokulları bunyesindeki Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliğive Sağlık Bilimleri Meslek Yuksek okullarının “Acil Bakım Teknikerliği“bolumlerinde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği ve Yaşlı Hizmetleri bolumlerinden mezun olanlar “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği ve “Acil Bakım Teknikerliği on lisans programlarına sınavsız geciş icin başvurabilirler Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler

Meslek liselerinin sınavsız geciş icin belirlenen bolumleri dışındaki bolumlerden ya da liselerden mezun olanlarolacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile acık olan programlara isteklerine ve OSS puanlarına gore yerleştirilebileceklerdirBunun icin bu kişilerin OSYM Başkanlığınca yapılan Oğrenci Secme Sınavına (OSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY1) puanı almaları gerekir

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ

Ambulans ve acil bakım teknikerliğinin eğitimi, on lisans duzeyinde iki yıldır Eğitim teorik ve pratik olarak surdurulur Son yarıyılda yıl ici stajı vardır Ayrıca 1 ve 2 sınıf sonunda 6'şar haftalık yaz stajı vardır Stajlar hastane ve sağlık kurumlarında yapılır

Oğrenciler ilk uc yarıyılda beden eğitimi ve vucut geliştirme, acil hasta bakımı, acil yardım ve kurtarma calışmaları, ambulans servisi eğitimi gibi dersleri teorik ve pratik olarak alırlar Ayrıca davranış bilimleri, anatomi, fizyoloji gibi derslerle genel kultur derslerini alırlar 4 yarıyılda yani son donemde yıl ici stajı yaparlar ve sadece beden eğitimi ve vucut geliştirme ile yabancı dil derslerini alırlar

Ayrıca bolum mezunu herkes mutlaka surucu belgesi almak zorundadır

MESLEKTE İLERLEME

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği ve Acil Bakım Teknikerliği on lisans programını başarı ile bitirenler OSYM tarafından acılan Dikey Geciş sınavında başarılı oldukları takdirde Sağlık Eğitimi, Sağlık Memurluğu, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programına dikey geciş yapabilirler

BENZER MESLEKLER: Hemşirelik, Sağlık Memurluğu

BURS, KREDİ VE UCRET DURUMU

Meslek eğitimi boyunca isteyen oğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yuksek oğrenim ve harc kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler
Oğrenimleri sırasında surucu ehliyeti almak zorunda olan oğrenciler surucu kursu ucretini kendileri oderler
Mezuniyet sonrasında asgari ucretin 23 katı kadar maaş alırlar Ayrıca universite hastanelerinde doner sermayeden pay alırlar

DAHA AYRINTILI BİLGİ İCİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları, Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu Meslek Danışma Merkezi, Bunyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu İl ve Şube Mudurlukleri

Üst Alt