Son Konu

Anadolu Öğretmen Liseleri

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Anadolu Öğretmen Lisesi
Anadolu Hoca Liseleri

Anadolu Hoca Lisesi Amaçları
Genel ve hoca yetiştiren yüksek öğretim programlarına öğrenci hazırlar
Öğrencilerine;
Öğretmenlik ruhunu aşılar ve öğretmenlik mesleğini sevdirir
Öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği davranışları kazandırır
Orta öğretim düzeyinde müşterek bir genel kültür verir
Ülke kalkınmasına idareli, sosyal ve kültürel katkıda yeralma bilincini ve gücünü kazandırır
Öğretim Programları
Anadolu Öğretmen Liselerinde programlar;
Müşterek genel kültür derslerinden,
Öğretmenlik mesleği ile ilgili derslerden,
Öğrencilerin kişisel alaka ve yeteneklerini tanıyıp anlamalarına, geliştirmelerine ve bir takım alanlarda derinleşmelerine olanak sağlayan derslerden meydana kazanç
Öğretim programlarının, öğrencilerin; ilgi, istek, gereksinim, kabiliyet, gelişim, olgunluk düzeyleri ile kişisel farklılıkları göz önünde bulundurularak kesintisiz geliştirilmesi esastır
Bu okulların bütün sınıflarında ağırlıklı olarak tanıdık olmayan dil dersi (İngilizce) okutulur
Anadolu Öğretmen Lisesi Öğrencilerine Sağlanan Haklar
Tatmin Edici puan içerlemek kaydıyla öğrencilerine bütün yüksek öğretim programları açıktır 2003 yılı ÖSS'de mezunlarının başarı oranı %70 civarındadır
Hoca yetiştiren yüksek öğretim kurumları seçim edildiğinde, 2547 sayılı Yasanın 45a maddesi gereğince, keza ek puan verilir 2003 yılında, üniversite sınavlarını kazananlardan, öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarına yerleşenlerin oranı %80 civarındadır
Burs kontenjanı belli öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarını birincil beş sırada seçim edenlere, 3580 sayılı Yasa uyarınca aracısız olarak burs verilir
Yabancı dil İngilizce olup, keza zorunlu olarak ikinci yabancı dil (FransızcaAlmanca) dersi okutulmaktadır
Bütün sınıflarda öğrenci mevcudu azamî olarak 30'dur Hem özel giriş sınavı sonuçlarına kadar öğrenci alındığından, data ve kabiliyet bakımından benzer seviyede öğrencilerden oluşan sınıflarda, sınıf içi grup dinamiği yüksektir
Öğretmenleri; en az üç yıl kıdemi olan ve Bakanlıkça yapılan yazılı sınav ve röportaj sonuçlarına tarafından başarılı görülenler arasından atanır
Cinsiyetlerine uygun pansiyonun bulunması halinde, zorunlu şartları içeren öğrencilere; ikinci bir sınava girme koşulu aranmaksızın, kontenjan nispetinde parasız yatılılık hakkı sağlanır *

Üst Alt