Son Konu

Astım

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Astım Nedir?

Astım akciğerlere kadar olan hava yollarını ( Bronşlar ) etkileyen bir hastalıktır Bu hava yolları soluduğumuz havayı burundan itibaren akciğerlere kadar ulaştırır Sağlıklı bir kişide bu soluma olayı kolayca gercekleşir Astımlı bir kişide ise bazı donemlerde soluma zorluğu meydana gelir Astım atağı sırasında bronşlar ( hava yolları ) daralır ve havanın gecişi zorlaşır Bu hava yolu daralmasının bazı nedenleri vardır Bunlar:

* Bronşları cevreleyen kasların kasılması sonucu hava yollarının daralması

* Bronşun icini saran zarın şişmesi

* Hava yollarında mukus ( sumuk balgam ) adı verilen yapışkan bir salgının aşırı salınması ve bu salgının hava yollarını

yer yer tıkaması

Astım Nobetinin Belirtileri Nelerdir?

Bronşlar daraldığı zaman solunum işini yapmak icin daha buyuk caba sarf edilir Akciğerlere giren hava daralan bronşlardan dışarı cıkarken zorlanır Hasta bunu nefes darlığı veya goğuste sıkıntı şeklinde ifade edebilir Bu sırada hasta ıslık sesine benzer (vızıltı) bir ses cıkarır Akciğere girmiş hava daralmış olan bronşlardan dışarı cıkarken, hasta aşırı zorlanırsa, normalde soluma ( nefes alıp verme ) işi icin kullanılmayan boyun, goğus, omuz ve karın kaslarını kullanır ve daha sık solur

Astımın Bulguları Nelerdir?

* Oksuruk Astımın sık bir bulgusudur Ozellikle gece oksuruğu olur Egzersiz, soğuk hava oksuruğu arttırabilir Hava yollarındaki mukus birikimi ve bronşları cevreleyen kasların kasılması nedeni ile olur

* Vızıltı Astım nobetinin sık karşılaşılan bir bulgusudur Akciğerdeki hava daralmış bronşlardan dışarı cıkarken zorlandığı zaman nefes verirken duyulur

* Sık Soluma Astım nobeti sırasında daralmış ve ici mukus ile dolmuş bronşlarda soluk alıp verme işi zorlaştığından hasta daha sık nefes alıp verebilir Bunu saptamak icin cocuğunuzun 60 saniye icinde kac kez nefes alıp verdiğini sayın; bulduğunuz sayıyı normalde iyiyken olan dakikadaki solunum sayısı ile karşılaştırın

* Goğus Duvarı Derisinde Cekilmeler Daha ağır astım nobetlerinde gorulen bir bulgudur Goğus duvarında kaburgalar arasındaki deri ve boynun onundeki deride ice cekilmeler olabilir Bu bulgu saptandığında hemen hastaneye başvurunuz

Astıma neden olan durumlar ( uyaranlar ) nelerdir ?

Astımın sebebi tam olarak bilinmese de bu hastalıkta hava yollarının bazı uyaranlara aşırı duyarlı olduğu bilinmektedir Bu uyaranlar hava yollarını uyararak astım atağı oluşumuna neden olurlar Bu uyaranları şoyle sıralayabiliriz:

Üst Alt