Son Konu

Ataturk'un Barış İle İlgili Ozdeyişleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturkun barışla ilgili sozleri
Ataturkun barış hakkındaki sozleri

* Yurtta barış, dunyada barış icin calışıyoruz (1931)

* Turk Cumhuriyetinin en esaslı prensiplerinden biri olan yurtta barış, dunyada barış gayesi, insaniyetin ve medeniyetin refah ve ilerlemesinden en esaslı etken olsa gerektir Buna elimizden geldiği kadar hizmet etmiş ve etmekte bulunmuş olmak bizim icin ovunulecek bir harekettir (1933)

* Turkiye’nin guvenliğini gaye tutan, hicbir milletin aleyhinde olmayan bir barış istikameti bizim daima prensibimiz olacaktır (1931)

* Şuna da inanıyorum ki, eğer devamlı barış isteniyorsa, kutlelerin vaziyetlerini iyileştirecek beynelmilel tedbirler alınmalıdır İnsanlığın butununun refahı, aclık ve baskının yerine gecmelidir Dunya vatandaşları, kıskanclık, ac gozluluk ve kinden uzaklaşacak şekilde eğitilmelidir (1935)

* Barış yolunda nereden bir cağrı geliyorsa, Turkiye onu gonulden karşıladı ve yardımlarını esirgemedi (1937)

* Barış, milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur Fakat bu kavram bir defa ele gecirilince daimi bir dikkat ve itina ve her milletin ayrı ayrı hazırlığını ister (1938)

Bu sozler de Fransız Buyuk Elcisine sohbet esnasında Ataturk tarafından dile getirilmiştir:

* Ben toprak buyutme dileklisi değilim; barış bozma alışkanlığım yoktur; ancak antlaşmaya dayanan hakkımızın isteyicisiyim Onu almasam, edemem Buyuk Meclisin kursusunden milletime soz verdim: Hatay’ı alacağım… Milletim benim dediğime inanır Sozumu yerine getirmezsem onun huzuruna cıkamam, yerimde kalamam Ben şimdiye kadar yenilmedim, yenilemem; yenilirsem bir dakika yaşayamam Bunu bilerek ve sozumu mutlaka yerine getireceğimi duşunerek benim dostluğumu lutfen bildiriniz ve doğrulayınız, ekselans Ambasador (1937)

Üst Alt