Son Konu

Atatürk'ün gençlik hakkındaki sözleri

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Atatürk'ün gençlik hakkındaki sözleri nelerdir?
Atatürkün gençlere söylediği sözler

• Gençler cesaretimizi yardım ve idame ettiren sizlersiniz Siz, almakta olduğunuz eğitim ve bilgi ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en kıymetli örneği olacaksınız Yükselen yeni kuşak, gelecek sizsiniz Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz
• Yorulmadan beni peşine düşüp takip edeceğinizi söylüyorsunuz Ama arkadaşlar, yorulmadan ne seslenmek? Yorulmamak olur mu? Kesinlikle yorulacaksınız Benim sizden istediğim şey yorulmamak yok, yorulduğunuz süre zeka aralıksız olarak yürümek, yorulduğunuz dakikada da dinlenmeden beni peşine düşüp takip etmektir Bitkinlik her insan, her yaratık için natürel bir durumdur, lakin insanda yorgunluğu yenebilecek manevi bir baskı vardır fakat, işte bu zorlama yorulanları dinlendirmeden yürütür Sizler, yani yeni Türkiye ’nin gençleri, yorulsanız zeka beni izleyeceksiniz
• Sizler, yeni Türkiye ’nin genç çocukları! Yorulsanız deha beni takip edeceksiniz Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, katiyen ve katiyen yorulmazlar Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize aralıksız olarak, yorulmadan yürüyecektir
• Muhterem Gençler, yaşam mücadeleden ibarettir Bundan nedeniyle hayatta yalnız iki şey vardır , yenilmek Size, Türk Gençliği ’ne terk edip bıraktığımız vicdani itimat, yalnız ve tekrar tekrar kazanmaktır ve eminim daima kazanacaksınız Milleti takviye etmek için yapılacak şeylerde, atılacak adımlarda kuşkusuz bocalama etmeyin Milleti takviye etmek için dikilecek engellere defalarca birlikte engel olacağız Bunun için beyinlerinize, irfanlarınıza, bilgilerinize, icabında bileklerinize, pazularınıza, bacaklarınıza başvuracak, fakat sonuçta mutlaka ve mutlaka o amaca varacağız Bu halk müziği, sizin gibi evlatlarıyla değerinde olduğu olgunluk derecesini bulacaktır (1923,Tarsus) (Atatürk ’ün Konuşma ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C II, Ankara, 1997, s 137)
• Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk ’ten çok geriydi Mânada, fikirde, tarihte bu, böyleydi Eğer bugün, Batı nihayet teknikte bir çoğalma gösteriyorsa, ey Türk çocuğu, o suç senin yok, senden evvelkilerin affolunmaz ihmalinin bir neticesidir Şunu da söyleyeyim ama, çok zekisin, bu kesin! Ama zekânı unut, daima çalışkan ol! (Utkan Kocatürk, Atatürk ’ün Fikir ve Düşünceleri, AKDTYK, Atatürk Araştırma Merkezi, Ankara, 1999, s213)
• Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan nedeniyle çok hoşnut ve mutluyum (Utkan Kocatürk, Atatürk ’ün Fikir ve Düşünceleri, AKDTYK, Atatürk Araştırma Merkezi, s195)
• Gençler! Cesaretimizi artıran ve devam ettiren sizsiniz Siz almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile, insanlık özelliğinin, vatan sevgisinin, zihin özgürlüğünün en kıymetli sembolü olacaksınız
• Sizin gibi gençlere sahip bulundukça, bu yurt ve ulusun, şimdiye değin elde ettiği başardığı zaferlerin üzerine fazla daha büyük zaferler koyabileceğine belirsizlik etmiyorum (1923, Adana) (Atatürk ’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C II, s 117)
• Beni görmek aramak mutlaka yüzümü görmek değildir Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir (1929, İstanbul) (Atatürk ’ün Konuşma ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C II, Ankara, 1997, s 279)
• Siz genç arkadaşlar, yorulmadan beni takip etmeye laf vermişsiniz İşte ben bilhassa bu sözden fazla duygulandımYorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz Ama arkadaşlar yorulmadan ne demek? Yorulmamak olur mu ? Şüphesiz yorulacaksınız Benim sizden istediğim şey yorulmamak değil, yorulduğunuz dakikada da dinlenmeden beni takip etmektir Bitkinlik her insan, her canlı için doğal bir durumdur Lakin insanda yorgunluğu yenebilecek manevi bir zor vardır ki, işte bu zorlama yorulanları dinlendirmeden yürütür Sizler, yani, yeni Türkiye ’nin genç evlatları, yorulsanız zeka beni peşine düşüp takip edeceksiniz dinlenmemek üzere yürümeğe karar verenler katiyen ve asla yorulmazlar Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize tekrar tekrar, yorulmadan yürüyecektir (1937, Ankara) (Atatürk ’ün Hitabe ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C II, Ankara, 1997,s 327328)
• Birbirimize vereceğimiz muhabere ileri! İleri defalarca ileridir (1925, Konya) (Atatürk ’ün Tavır ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C II, Ankara, 1997, s 245) *

Üst Alt