Son Konu

Ateşin İcadı Ateşi kim icat etti

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ateşin icadı,Ateşi kim buldu,ateş ne zaman bulunmuştur,ateş ne zaman icat edildi,ateş ne zaman bulundu

ATEŞİN İCADI

imagesatesinicadiatesikimicatetti5afcc68913b37

Alevin denetim altına alınmasından bilincli uretimine geciş yuzbinlerce yıl alan buyuk bir adımdır İsrail'de, Şeria Nehri kıyısında bulunan kalıntılar, insanın 790 bin yıl once ateş urettiğini ve kullandığını gostermektedir

Odun yakılabileceği duşuncesini uyandıran ilk kıvılcımın, cakmaktaşını piritlere surterken mi, yoksa ağac icinde delik acmaya calışırken mi caktığı bilinmemektedir Avrupa'daki Neolitik yerleşim bolgelerinde cakmaktaşı ve piritlerin yanı sıra alev delgileri de bulunmuştur İlkel toplumlarda en yaygın od yakma yontemi surtmeydi Bambudan yapılmış kucuk bir tup icindeki havanın sıkıştırılmasıyla ısı ve alev ureten od pistonu Guneydoğu Asya, Endonezya ve Filipinler'de geliştirilip kullanılan karmaşık bir aygıttı Bundan tumuyle bağımsız olarak 1800'lerde Avrupa'da da metalden bir od pistonu geliştirildi

İngiliz kimyacı John Walker, icinde fosfor sulfat bulunan ve surtulunce yanan kibriti 1827'de icat etti

Modern teknoloji ve bilim tarihi, buyuk olcude odtan sağlanarak insanoğlunun kullanımına sunulan enerji toplamındaki surekli artış olarak nitelenebilir Enerji uretimindeki artışın buyuk bolumu hem miktar, hem ceşit bakımından od kullanımının artmasıyla sağlanmıştır Atom enerjisinin denetim altına alınması, od kullanımında atılan son adım sayılabilir
wikipediaorg​

Üst Alt