Son Konu

Bilgisayar Ne Zaman Değiştirilmelidir?

urgot01

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hiçbir bilgisayar sonsuza kadar çalışmaz, yükseltmeler ve onarımlar, cihazınız biraz daha uzun süre kullanmanıza yardımcı olur, ancak belirli bir noktada, bakım için paranızı toparlamak yerine yeni bir bilgisayara yatırım yapmak gerekir. Her bilgisayar, ortalama beş – yedi yıl önce yaptığınız aynı şeyleri yapsanız bile yavaşlar.

Windows güncellemeleri, uygulamaları güncellemeleri bilgisayarınızı zamanla bu güncellemelerin gerisinde bırakır. Ziyaret ettiğiniz web sayfaları eskiden olduğundan daha fazla kaynak gerektirebilir. Web sayfa güncellemeleri bile zamanla bilgisayarı geçmişte bırakacaktır.

Sorun Tespiti Yap
Bilgisayarınız, her biri kendi özel amacına sahip olan birden çok bileşen içerir. Bunlardan herhangi biri veya daha fazlası yavaşlama veya diğer sorunlara neden olabilir. Paranızı doğru harcama konusunda emin olmak için sorunun kaynağını tespit etmeniz gerekir.

Öncelikle, bunun bir yazılım sorunu olmadığından emin olun. Bir virüs veya kötü amaçlı yazılım testi yapmak her zaman iyidir ve arka planda hiçbir enfeksiyon bulunmadığından emin olun. Programların kaynak kullanımını da kontrol edebilirsiniz: Bir bilgisayarda, Windows Görev Yöneticisi’ni açın Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın ve Daha Fazla Ayrıntı’ya tıklayın. Bir CPU ya da RAM’in hepsini toplayan bir program görüyorsanız, onu kaldırarak ve bir alternatifle değiştirdiğinizde, bir şeyler hızlandırabilirsiniz.

İşletim sistemini de kontrol edin, işletim sistemini uzun zaman önce yüklediyseniz bu da bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olur. Bu nedenle değişime girmeden önce bilgisayarınıza fortmatlayarak işletim sistemini yeniden yükleyin sorunların devam edip etmediğini kontrol edin.

Şirketlerin zaman içerisinde işletim sistemlerinin güncellemeleri durdurması da değiştirme zamanını gösterir. Bilgisayarınız yeni işletim sistemi versiyonlarını desteklemiyor ise ve mevcut işletim sisteminizin güncellemelerinin durdurulması da bilgisayarın değiştirilmesi gerektiğinin işaretidir. Örnek zamanın Windows 98 donanımını ile çalışan bilgisayar şuanda yeni nesil işletim sistemlerini çalıştırmaz. Elinizde dönemin Windows XP destekli bilgisayarları var ise bilgisayarınızı değiştirme zamanı geldi geçiyor demektir.

Ayrıca,donanım bileşenlerinden birinin de arızalı olması da mümkündür. Ücretsiz deneme sürümü olan HD Tune gibi bir programla sabit disk testi yapın.

Potansiyel sorunlarından biri de, RAM’dir. RAM arızası bilgisayarı yavaşlatır, bilgisayarınızın açılmasını dahi engelleyebilir veya rastgele kapanabilir.

RAM performansı kesinlikle artırır ve mekanik sabit diskten SSD’ye yükseltmek bilgisayarınızı hızlandırmanın en iyi yoludur. İşlemciyi daha yeni bir modelle değiştirdiğinizde, uyumluluğun sağlanması için çoğu zaman diğer donanım bileşenlerini de değiştirmelisiniz. Bu noktada, yeni bir bilgisayar satın almalısınız.

Bir yükseltmenin paranıza değip değmeyeceğini belirlemek için, ne kadar tutacağına bakın ve bunu bilgisayarın yaşına göre karşılaştırın. Bilgisayar yedi yaşında veya daha fazlaysa ve yeni bir bilgisayarın maliyetinin yüzde 25’inden daha fazlasına sahip bir onarım gerektiriyorsa değiştirmeyi düşünmeye başlayabilirsiniz. Bilgisayarınız üç ile dört yaşındaysa, yükseltmeye göz atmak için düşünebilirsiniz. Yükseltme elbette karşınıza çıkacak maliyet önemlidir. Maliyet karşılaştırmasını kesinlikle yapın. Bu sayılar satın aldığınız dönemin orta düzey bilgisayarı olarak değerlendirilmiştir. Dönemin en son teknolojik donanımına sahip bir bilgisayar bir kaç yıl daha uzun ömürlü olacaktır.

Onarım veya değiştirme işleminizin net bir maliyeti söyleyebilmek harika olurdu. Ancak bilgisayarın donanım özelliklerine göre ve donanımların bir birlerine uyumuna göre farklılıklar gösterir. Örneğini bir donanım arızalı olmasa da eğer uyum sorunu varsa değiştirmek gerekir bu da maliyeti artırır. Değiştirmezseniz performansınızda bir değişiklik olmaz. Bu nedenle çok yönlü düşünmeniz gerekir.

Genel olarak, tek bir donanımın bilgisayarınızı yavaşlattığını biliyorsanız, bu parçanın yükseltilmesi muhtemelen makinenizin ömrünü bir kaç yıl uzatabilir. Çok sayıda donanım söz konusu ise muhtemelen yeni bir PC satın almak daha iyidir.

Üst Alt