Son Konu

Boşnak Böreği

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Boşnak Böreği Tanımı İçin Malzemeler

• 2 su bardağı ılık su
  • 5-6 su bardağı un
  • 1 çay kaşığı tuz
Hamuru açmak için;
  • 50 gram margarin (Erit)
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
İç harcı için;
  • 4 patates (Haşla)
  • 100 gram kıyma (Miktarı size bağlı)
  • 1 adet kuru soğan
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • Yarım çay kaşığı kimyon
  • Dilerseniz peynirlide yapabilirsiniz

Boşnak Böreği Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Merhabalaaar Öncelikle hamurumuzu yoğurmakla başlayalım, 2 su bardağı ılık suya tuzumuz ve unumuzu yavaşça döküp, yoğuralım ele yapışmayan bir hamur olunca 1 saat kadar dinlendirelim.
  2. Hamurumuz dinlenirken iç harcımızı yapalım bunun için evvel patateslerimizi haşlayalım, öbür bir tavada ise kıymamızı ve soğanımızı suyunu çekene kadar kavuralım.
  3. Daha sonra baharatlarını ekleyip, haşlanan patateslerini ek edelim. Peynirli harcımız için de içerisine maydanoz falan ekleyebilirsiniz isteğe bağlı olarak.
  4. Harcımızı hazırladıktan sonra, üzerine ve içerisine sürmek için kullanacağımız margarinimizi eritelim daha sonra sıvı yağı ek edip karıştıralım.
  5. Dinlenen hamurumuzu en az 4 en fazla 6 modüle bölelim aksi taktirde büyük açamazsınız. Elinizle tabak büyüklüğünde açınız her açtığınız hamurun ortasına 1 yemek kaşığı yağ ek edin, bu halde de yarım saat dinlendiriniz.
  6. Sonrasında hamurumu 4 kesime ayırıp, tabak büyüklüğünde açtım bir tabağa bir yemek kaşığı karışım yağdan döküp, üzerine açtığım hamuru koydum. Sırayla başka hamurlarımı da açıp, ortalarına yağ sürerek tabağa koydum.
  7. Bir yarım saatte bu halde üzerini kapatıp, dinlendirdim.
  8. Toplam 1,30 saat dinlendiriyoruz hamuru. Yoğurulduğunda 1 saat açıp, yağlayınca yarım saat olacak formda.
  9. Daha sonra açtığımız her hamuru masamızın üzerinde elimizle gerektiğinde yağ dökerek açınız açtınız hamuru kalın olmaması için ortadan 2 ye bölüp her iki tarafa da harcımızdan koyalım.
  10. İç harcını koyduktan sonra ince ince katlayarak rulo haline getirin ve bir sonraki hamurlarada birebir süreci uygulayınız.
  11. Kalan yağı fırçayla üzerine sürünüz şayet yağınız az olursa böreğinizin üzeri kuru olur.
  12. Fansız 180 derece de altı üstü kızarana kadar pişirin varsayımı 45-50 dakika da pişiyor siz kendi fırınınıza nazaran ayarlayabilirsiniz.
  13. Fırından çıktıktan sonra 15 dakika kadar üzerini örterseniz daha yumuşak olacaktır. Deneyeceklere afiyet olsun
Boşnak Böreği Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt