Son Konu

Cildin Yapısı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cilt Yapısı hakkında bilgi,
Cildin Yapısı ve ozellikleri,
Cildin Yapısı nasıldır

En dışta epidermis, ortada dermis ve derinde de subkutan(deri altı) yağ dokusu bulunur Epidermisle dermis arasında bazal membran bulunur ve bu zar iki tabaka arasında ilişki sağlar Derinin ust tabakası olan epidermis deri hucrelerini, pigment dediğimiz boya maddesini ve proteinleri icerir Orta tabaka olan dermis tabakası ise kan damarları, sinirler, kıl kokleri ve yağ bezlerini icerir Bu katman epidermisinde beslenmesini sağlar
Subkutanoz doku dediğimiz deri altı tabakası ise ter bezleri, kıl kokleri, kan damarları ve yağ dokusunu icerir Her tabakada kollajen liflerini iieren bağ dokusu bulunur Bu bağ dokusu deri dokusuna destek verir ve elastin ise esneklik ve guc sağlar

Cildimizin Yapısı

Cilt, insanın canlılığını korumadaki en onemli ve buyuk organdır Vucut ağırlığının %16'sını oluşturur Cildin cok sayıda işlevi vardır

Destek Gorevi : Cilt altındaki dokuları orter ve onlara destek sağlar

Vucut Isısının Korunması : Barındırdığı cok geniş damar yapısı ve ter bezleri sayesinde vucudun ısısının sabit tutulmasında en temel gorevi ustlenir

Salgılama : Ter gibi salgılarla vucutta bazı artık maddelerin birkmeden dışarı atılmasını sağlar

D Vitamini Yapılması : Fotokimyasal yontem ile vucudun ihtiyac duyduğu D vitaminini yapar

Duyu Fonksiyonu : İcinde barındırdığı organeller sayesinde basınc, ısı, ağrı gibi duyumların alınmasını sağlar

Pigmentasyon : Cilt oluşturduğu pigmentler ile ultra viyole (UV) ışınlarının olumsuz etkilerinden bizi korur

Engelleme : Epidermis katmanı ile istenmeyen madde veya zehirli etki gosterebilecek olan maddelerin emilmesine musade etmez

Bağışıklık Sistemimize Yardımı : Ozellikle epidermisin en cok keratinize bolumu olan Stratum corneum ile yabancı mikroorganizmaların vucudumuza girmesine engel olur

Kısacası cilt dış dunya ile karşı karşıya olan su gecirmez bir bariyer ozelliği taşıyan bir organdır Tabakalar halindedir ancak homojen bir yapıda değildir İcinde bazı organeller bulunur Bu organeller sıcağı, basıncı hissedeler ve daha bir cok hizmetler gorurler Cildin icersinde ter bezleri, kıl kokleri ve organeller bulunur Cildin altında genelde gevşek liflerden oluşan kollajen lifleri (KOLLAJEN TEDAVİSİ), yağ dokusu ve kas dokusundan oluşan cilt katmanı bulunur

Cilt yapısı 3 ana bolumde incelenir

Epidermis Tabakası

5 tabakadan oluşur:

Stratum Corneum (boynuzsu katman): Balık pulu gibi birbirlerine sıkıca yapışan ve devamlı olarak alttan gelen yeni hucrelerce yenilenen bir katmandır Bu hucreler bir proteinli madde olan keratini icerir Bu katmanın yuzeyi asidik bir madde ile kaplıdır

Stratum Lucidum (şeffaf katman): Bu katman kucuk ve şeffaf hucrelerden oluşur Vucutta kıl olmayan yerlerde bulunur

Stratum Granulosum (granullu katman)

Stratum Spinosum (dikenli katman)

Stratum Germinativum (temel katman): Bu katman devamlı olarak yeni hucreler yapar ve ust katmanlara yollar Bu katmanda yer alan bir başka onemli hucre tipi melanositlerdir Bu hucreler MELANİN adı verilen koyu renkli pigmentleri yapar Melanin, dış ortamdan cilde gelen zararlı ultra viyole ışınlarının daha alt katmanlardaki hassas hucrelere ulaşmasını engeller Bu ışınlar, hassas hucreleri yok edebilirler Siyah ırk insanlarında bu pigment daha fazla miktarda bulunur Yaz aylarında ve karlı ortamlarda guneş ışınları nedeni ile bu pigment yapımı artar ve cilde daha koyu bir renk verir

Epidermis katmanındaki hucreler doğar, yaşar ve olurler yani dokulurler Yaşlanan hucreler cilt yuzeyinden dokulur Yeni hucreler temel katmanda yapılmaya devam eder Yeni yapılan hucreler gelişir, yeni hucreler yapmak uzere bolunur ve sonunda 2 haftalık bir yolculuk ile en ust katmandan dokulen hucrelerin yerini alırlar Bu yer değiştirme işlemi yaşam boyunca surer Yaşlanma ile birlikte hucrelerin dokulme ve yerine gecme işlemleride yavaşlar

Dermis Tabakası

Bu bolum, bağ dokunun on planda olduğu ve damardan cok zengin bir katmandır Cok sayıda kan ve lenf damarı yanı sıra, sinirler, ter bezleri, yağ bezleri (Sebase Bezler), kıl folikulleri ve bazı yardımcı yapılar bulunur Bu katman cilde tatbik edilen maddeleri emen katmandır Bu katmanda yapılan yağ (sebase) ve ter cildin asidik ortusunu oluşturur Sebase bezlerin aşırı calışması sivilce ve siyah noktaların oluşumuna neden olurlar

2 tabakadan oluşur:

Papiller Katman: Cok onemli cilt yapıları olan KOLLAJEN ve ELASTİN liflerinin bol bulunduğu bir katmandır Kollajen ve elastin cilde esnekliğini, gerginliğini veren protein yapısındaki liflerdir Her hangi bir şekil değişikliğinde, cildin tekrar eski şeklini almasını sağlarlar Altaki katmanlarda hucre ve damarların gelişmesi icin uygun ortam yaratırlar

Retikuler Katman: Bu katman yağ doku hucrelerinin, kan ve lenf damarlarının, yağ bezlerinin, ter bezlerinin, kıl folikullerinin ve bu kılların hareketini sağlayan errector pilli kasların bulunduğu katmandır

Subkutan Tabaka

Cildin en icte kalan kısmıdır Besleme, salgılama ve ısı değişiminin sağlandığı katmandır

Hazırlayan: DrSerdar HEPGUL​

Üst Alt