Son Konu

CNC Teknisyeni

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
CNC Teknisyeni Alet parçalarının imalinde kullanılan ekip tezgahlarını, bilgisayarla çalıştıran kişidir GÖREVLER İmalat yapılacak parçanın, makinede hangi işlemlerden geçeceğini belirler, Bu işlemlerde hangi aletlerin kullanacağını saptar, Kullanılacak ölçme ve teftiş aletlerini belirler, Laf konusu aletlerin çalıştırılması için bir bilgisayar programı yazan ve bunu tezgaha yükler, Makinenin, imal edilecek parçaya kadar evvelden ayarını yapar, İmalatı gerçekleştirir KULLANILAN ALET VE MALZEMELER Torna, freze, matkap, yergi gibi bilgisayarlı ekip tezgahı, Bilgisayar, yazıcı, bilgisayar disketleri ve kağıt şeritler, Kumpas, mikrometre, tampon mastarlar kesici takımlar ve takım tutucular gibi ölçme ve teftiş aletleri MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Bilgisayarlı nümerik yoklama teknisyeni almak isteyenlerin; Sayılar ve şekiller arasındaki ilişkileri tez algılayabilen, Yönergeyi hazırlayabilen ve bunu uygulayabilen, Gözünü ve elini eşgüdümlü kullanabilen, Uyarıcılara ivedi tepki verebilen, Cihaz parçaları arasındaki ilişkileri görebilen ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, Uzun vakit ayakta durabilen kimseler olmaları gerekir ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Bu iş üyeleri, otomotiv ve imalat sektöründeki atölyelerde; ısı ve kokunun alışılagelmiş, toz, şamata, ışık ve titreşimin yoğun olduğu ortamlarda çalışırlar Birey çalışırken birinci derecede makinenin çalıştırılması ile ilgilidir Egzersiz saatleri düzenlidir ÇALIŞMA ALANLARI VE MESLEK BULGU OLANAKLARI Bu meslekte özellikle otomotiv ve l imalat sektöründe çalışma olanakları mevcuttur Ülkemizde, minik ve orta ölçekli işletmelerdeki, geleneksel takım tezgahlarından oluşan cihaz parkını, teknolojisi ileri CNC tezgahlarına çevirmek bir zorunluluktur Bu mecburiyet, acilen ve gelecekte yetişmiş insan gücüne olan gereksinimi de beraberinde getirmektedir IŞ EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Bu mesleğin eğitimi Anadolu Iş, Anadolu teknik liseleri, teknik liseler ve endüstri iş liselerinde verilmektedir IŞ EĞİTİMİNE ANTRE KOŞULLARI Bu alanda meslek eğitimi alabilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olan kişilerden endüstri meslek liselerinin tesviye, elektrik, elektronik, bilgisayar, telekomünikasyon, gemi elektroniği ve haberleşme bölümlerinde okuyan öğrenciler, 1 sınıfta gerekli not ortalamasını karşılamak koşuluyla teknik liselerin bilgisayarlı nümerik kontrol bölümlerine geçebilmektedirler Anadolu Teknik, Anadolu Iş, Anadolu Teknik Liselerine girebilmek için Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Sipariş Verme Sınavında başarılı olamak gerekmektedir EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Eğitim süresi teknik liselerde 4 yıl, Anadolu teknik liselerinde 5 yıldır Endüstri meslek liselerinde 3 yıldır Eğitim süresince: genel kültür dersleri ve Tesviyecilik ve vargelcilik,Torna ve freze tezgahları, Ölçme ve kontrol aletleri, Bilgisayar ve ekipmanları, Kağıt deliciler ve kağıt serilere program aktarılması, Bilgisayarlı nümerik kontrol (CNC) tezgahlarının bakımı ve iş güvenliği konularında vb meslek dersleri okutulmaktadır MESLEKTE İLERLEME Meslek liselerinin (CNC) Bilgisayarlı Numerik Denetleme bölümünden mezun olanlar istedikleri taktirde, Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Cihaz Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Mekatronik, Mekatronik (Uzak eğitim) Otomotiv, Oto Boya Karoseri Doğrutma Teknikerliği, Sondajcılık, Tarım Cihaz ve makineleri, lurji Malzeme, Gemi makineleri ile lografi ve Malzeme Muayenesi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler Keza meslek liselerinin (CNC) bölümünden mezun olanlar ÖSYM göre yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Talaşlı Imal Öğretmenliği lisans programını seçim etmeleri durumunda ilave puan almaları sebebiyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre ilk önce yerleştirilmektedir AYNI MESLEKLER: Alet Teknisyeni, Elektronik Teknisyeni, Bilgisayar Programcılığı BURS, KREDİ VE AIDAT DURUMU Meslek lisesi öğrencileri staj sırasında minimum ücretin % 30'u oranında ücret alırlar Bu meslekte çalışanlar minimum ücretin 34 katı ödenti almaktadır DAHA AYRINTILI BILGI İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye Meslek Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye Meslek Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri  

Üst Alt