Son Konu

Çocuğunuz Ne Zaman Yabancı Dil Öğrenmeli?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Türkiye Özel Okullar Birliği, özel okulların artık çocuk yuvası öncesi eğitimi verdiklerini, bu sayede çocukların beyin gelişiminin en uygun olduğu dönemde tanıdık olmayan dil öğrenmeye başlamasını desteklediklerini belirtti Çocuğun 3 yaşına kadar esas dilini gayet gizli konuştuğunu, 36 yaş arasında da minimum 3 dili öğrenebilecek bir beyin yapısı oluştuğunu açıklayan Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Rüstem Eyüboğlu, çocuklar için 05 yaş arası dönem tanıdık olmayan dil öğrenme açısından hayati öneme sahip olduğunu vurguladı

05 yaş dil öğrenimi için bereketli

Doğumdan itibaren 5 yaşına değin çocuğun beynindeki nörofizyolojik mekanizmanın çok aktif olduğunu vurgulayan Eyüboğlu, bu mekanizmanın yardımıyla dilin otomatik olarak beyne kaydedildiğini söyledi Eyüboğlu, Bu dönemden sonra bu mekanizma özelliğini kaybetmekte ve kayıt özelliği azalmaktadır Daha süt emme dönemindeyken çeşitli sebeplerle aileleri kadar kaybedilip kaba hayvanlar kadar büyütülen çocuklar hakkında belirtilmiş incelemeler var Irk tarafından sonra bulunup büyütülen bu çocukların 5 yaşını geçmiş olanlarına konuşmayı öğretebilmek olası olamamıştırdedi

Ana dil korunmalı

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Tanıdık Olmayan Diller Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (YADİM) Müdürü Doç Dr Zuhal Okan ise, Benim kişisel görüşüm yabancı dil eğitiminin erken başlamamasıdır Çünkü, ilk kez çocuğun anadilini çok iyi öğrenmesi gerektiği kanaatindeyim Çocuğun beyin gelişimi başka bir dili öğrenmeye tatmin edici yok ve telaffuzu fazla zordur Buna rağmen bu eğitime zorlanan çocuğun 1516 yaşına geldiğinde bu defa anadil eğitiminin de yeterli olmadığına tanık oluyoruzdedi *

Üst Alt