Son Konu

Değişen Sizin Kalbiniz

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Değişen Sizin Kalbiniz Bir padişah, bir iki vezirini ve öteki erkandan birkaçını yanında alarak payitahta (başkente) yakın yerleşim merkezlerinde bir gezintiye çıkmıştı Payitahttan ayrılıp bir kaç saatlik bir yol katettikten sonradan yolları üzerindeki bir nar bahçesinin kıyısında dinlenme molası verdiler Olgunlaşmış, bütün kıvamını bulmuş olan narlar insanın iştahını kabartıyordu Padişah bahçe içinde çalışmakta olan ihtiyar bir adamı yanında çağırdı sordu: Bu güzel nar bahçesi kimin? Bu nar bahçesi benimdir efendim, babamdan servet kaldı Oğlun, uşağın var mı? Allah bize oğul uşak vermedi efendim, bir karı kocadan ibaret iki karakter bir aileyiz Peki ben de bu ülkenin hükümdarıyım, şuradan bir nar şerbeti sıksan da içsek Yaşlı başüstünededi ve derhal gidip bah çe içindeki kulübeden kalaylı, tertemiz bir tas getirdi En yakındaki ağaçtan iki nar kopardı ve sıktı İki nar bütün bir tası doldurdu Padişah içti ve çok beğendi Bütün vücuduna bir zindelik ve ferahlık yayılmıştı Yaşlı çif çi padişahın beraberindeki herkese sırayla nar şerbeti ikram etti Padişah ve adamları bedenlerinin kazandığı bu zindelikle birazcık hareket etmek için ihtiyara veda edip yola koyuldular Yolda iblis padişahın kafasını karıştırmaya başladı Madem birer ayakları çukurda olan bu yaşlı karıkocanın mirasçıları yok, ne yapacaklar böyle hoş nar bahçesini, karşılığında bir kaç kuruş verip de bu bahçeyi ellerinden alayımdiye düşündü Padişah ve adamları akşama doğru geri dönerlerken benzer bahçenin yanına yeniden konakladılar Padişah ihtiyardan bir tas daha nar şerbeti yapmasını istedi Yaşlı sabahki değin samimi olarak ve gönülden olmasa da bir tas nar şerbeti yapıp sundu Lakin padişah bu defa nar şerbetinin tadını pek beğenmedi Sabahkine hiç benzemiyordu Sordu: Baba ne oldu böyle, bu nar şerbeti sabahki ile aynı nardan yok mi? Bunun tadı hiç de güzel yok Benzer nardan evlat, gerçekte tadında da bir değişiklik değil, esas değişen sizin kalbiniz Tebaanızın malına göz koydunuz, bunun için de narların tadı değişti  

Üst Alt