Son Konu

depresyon nedir ve sebepleri kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Depresyon, can sıkıntısı, huzursuzluk, hayatın gunluk akışındaki iniş cıkışlardan farklı bir rahatsızlık Bunalmışlık duygusu, diğer belirtilerle birlikte birkac haftadan uzun suruyorsa, depresyon sozkonusu olabiliyor Depresyon kişiyi etkisi altına alan ciddi bir sağlık sorun sayılıyor Bu rahatsızlık, duyguların yanısıra davranış bicimi, vucut sağlığını, dış gorunuşu, okuldaki başarıyı, ve gunluk hayatın gerektirdiği secimler ve baskılarla başa cıkabilme yeteneğini etkiliyor

Sebepleri neler?
Depresyona sebep olan faktorlerin tamamı henuz bilinmiyor Ancak ceşitli biyolojik ve duygusal faktorlerin bir insanda depresif bir bozukluk gelişmesine neden olduğu biliniyor Son on yılda yapılan araştırmalar, kalıtımın depresyonda rolu olduğunu gosteriyor Kimi ailelerde depresyon daha yaygın olabiliyor Yaşanan ceşitli kotu deneyimler ve hayat olaylarının yanı sıra, stresle başa cıkmadaki zorluk, kendine değer vermemek ve kotumserlik gibi bazı kişilik ozelliklerinin de depresyona eğilimi arttırdığı biliniyor

Ne kadar yaygın?
Depresyon, sanıldığından cok daha sık karşılaşılan bir hastalık Her dort kadından biri ve her sekiz erkekten biri hayatında en az bir kez depresyon geciriyor Her yıl 13 –19 yaş arasındaki genclerin ortalama yuzde 3 5i depresyonla karşı karşıya kalıyor

Nelere yol acıyor?
Depresyon son derece ciddi olabiliyor Okulda başarısızlığa, okuldan kacmaya, alkol ve uyuşturucu bağımlılığına, evden kacmaya, caresizlik ve umitsizlik duygularına neden oluyor Son 25 yıl icinde genclerde ve genc yetişkinlerde intihar vakalarının ciddi oranda arttığı goruluyor İntihar eğilimi coğu zaman depresyona bağlı gelişiyor

Her depresif bozukluk aynı mı yaşanıyor?
Depresyonun ceşitli tipleri var Bazı insanlar hayatında sadece bir kez depresyonla boğuşuyor Ancak bircok insanda depresyon birden fazla tekrarlayabiliyor Bazı depresyon vakaları ortada gorulur bir sebep olmadan başlıyor Fakat bazıları hayatta karşılaşılan olaylarla ve stresle bağlantılı olarak gelişiyor Depresyondaki kişiler bazen yataktan kalkmak ya da giyinmek gibi sıradan gundelik işlevleri bile yerine getiremez oluyor Bazılarıysa, manik değresif denen ve ruh halinin karamsar derinlikleri ve coşkulu aktivite yoğunluğu arasında gidip gelebiliyor

Tedavi edilebiliyor mu?
Depresyon tedavi edilebiliyor En ağır şekilleri de dahil olmak uzere, depresyon vakalarının yuzde 80 90ı yardım gorerek iyileşebiliyor Depresyon belirtileri psikoterapi ve ilac tedavisi birlikte uygulanarak iyileştirilebiliyor Depresyon tedavisindeki en onemli ve coğu zaman da en zor adım yardım isteyebilmek

Neden yardıma başvurulmuyor?
İnsanlar coğu zaman depresyonda olduklarını bilmedikleri icin yardım istemiyorlar Bu da tedavilerini geciktiriyor Genclerin de erişkinlerin de bu konudaki sorunu aynı oluyor Depresyon belirtilerini kendilerinde veya cevrelerinde gorseler bile tanıyamıyorlar

Üst Alt