Son Konu

Doc. Dr. Mithat Kimdir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
DOC DR MİTHAT

Doc Dr Mitat Enc 1909 yılında Gaziantep’te doğmuş ve ilkoğrenimini burada bitirmiştir 1923 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ne yazılmış ve 1929 yılında buradan mezun olarak İstanbul Universitesi Hukuk Fakultesi’ne girmiştir Birinci ders yılı sonunda, sınavlara hazırlanırken tutulduğu goz hastalığı yuzunden oğrenimine ara vermiştir Uc yıl sure ile İstanbul ve Viyana’da tedavi caresi aramış; sonuc alamayınca, Viyana Yuksek Pedagoji Enstitusu’nde ozel eğitim oğrenimine başlamıştır 1936’da bir bursla ABD’lerine gitmiş ve bir yıl Harvard Universitesi Eğitim Fakultesi’nde eğitim gormuştur Daha sonra kaydını Columbia Universitesi Eğitim Fakultesi’ne naklederek 1938 yılında ozel eğitimde lisans, 1939’da ise yuksek lisans diplomasını almıştır Aynı yıl ulkeye donen Enc, Gazi Eğitim Enstitusu Pedagoji Bolumu’ne “Marazi Ruhiyet dersini okutmak uzere atanmış, daha sonra ise, programa eklenen “Ozel Eğitim ve “Ruh Sağlığı gibi dersleri de okutmuştur

1950’de Ankara Korler Okulu’nu, 1952’de Gazi Eğitim Enstitusu’nde Ozel Eğitim Bolumu’nu kurmakla gorevlendirilmiş ve 1956 yılına kadar Ankara Korler Okulu’nun mudurluğunu ve Ozel Eğitim Bolumu’nun başkanlığını birlikte yurutmuştur Bu sure icinde Ozel Eğitim Bolumu’ndeki calışma arkadaşlarıyla birlikte ulkenin ceşitli yerlerinde “korler, sağırlar okulları, ağır oğrenenler icin alt ozel sınıflar ve rehberlik araştırma merkezlerinin acılmasını sağlamıştır

Gorme engellilerin eğitimi konusunda sivil inisiyatifi harekete gecirmek ve toplumsal bir baskı grubu oluşturmak amacıyla 1950 yılı başında Altınokta Korler Eğitim ve Kalkındırma Derneğini (ANKEK) kuran Enc, kısa surede derneğin İstanbul ve Gaziantep Şubelerinin kuruluşunu da gercekleştirmiş;1958 yılında bakanklar kurulu kararıyla derneği kamu yararına statusune kavuşturmuştur

ANKEK aracılığı ile 1961 Anayasasında engellilerle ilgili hukumlerin yer almasını sağlayan ENC, rehabilitasyon calışmalarının gereğine dikkat cekerek, rehabilitasyon merkezleri kurmak uzere 1970’li yıllarda “Altınokta Korler Vakfı’nı, 1980’li yıllarda da “Turkiye Korler Vakfı’nı kurmuştur Bu vakıflar Altınokta Korler Eğitim ve Kalkındırma Derneği’nin yuruttuğu kampanya ile elde edilen gelirlerle bugun İstanbul Emirgan’da ve Ankara Yenimahalle’de bulunan rehabilitasyon merkezlerini acarak SHCEK’e devretmiştir Daha sonra Kısaca “Altınokta Korler Derneği adını alan dernek bugun 33 ildeki şubeleri ve altıbinin uzerinde gorme engelli uyesiyle calışmalarını etkin bir şekilde surdurmektedir

1956–58 arasında bir bursla ABD’de İllinoise Universitesi’nde doktora calışmasını sonuclandırarak yeniden yurda donmuştur ABD’den dondukten sonra Orta Doğu Teknik Universitesi Eğitim Fakultesi’nde kuruculuk ve dekanlık, Ankara Yuksek Oğretmen Okulu, Sosyal Hizmetler Akademisi, Hacettepe Universitesi Temel Bilimler Fakultesi’nde oğretim uyeliği yapmış ve beş yıl sureyle MEB Talim ve Terbiye Kurulu uyeliğinde bulunmuştur Daha sonra ise, Ankara Universitesi Eğitim Fakultesi’nde oğretim uyesi ve Ozel Eğitim Bolumu başkanı olarak calışmıştır

1980 yılında Turk Eğitim Vakfı’nın Eğitim Bilimi Odulu’nu kazanmıştır Doc Dr Mitat Enc’in meslek hayatı suresince ve emeklilik yıllarında ceşitli gazete ve meslek dergilerinde cıkan makalelerinden başka telif eserleri şunlardır;

“Ruh Sağlığı Bilgisi,

“Korlerin Psikoloji ve Eğitimleri,

“Ustun Beyin GucuGelişim, Uyum ve Eğitimleri,

“Gorme OzurlulerGelişim, Uyum ve Eğitimleri,

“Ruhbilim Terimler Sozluğu,

“Cocuklarda Yemek Yeme Sorunları,

“Selamlık Sohbetleri (cocukluk ve genclik anıları),

“Bitmeyen Gece (otobiyografi)

“Uzun Carşının Uluları (Gaziantep oykuleri),

“Ozel Eğitime Giriş (ortak yazar),

“Eğitim Psikolojisi (ortak yazar),

“Tenasul Psikolojisi (CeviriS Freud),

“Allaha Ismarladık Mr Chips (ceviriJ Hilton),

“Mikrop Avcıları (ceviriPde Kruif)

1942 yılında Gazi Eğitim Enstitusu İngilizce oğretmenliğinden emekli olan eşi Sabahat Enc’le evlenmiştir Biri kız, biri erkek iki cocuğu ve uc torunu bulunmaktadır 1985 yılında hayat arkadaşı Sabahat Enc’i bir trafik kazasında kaybeden Doc Dr Mitat Enc, emekli olduktan sonra Yalova’ya yerleşmiştir Hocamız 1991 yılında kurduklarını, yaptıklarını ve yaşattıklarını ozel eğitim camiasına emanet ederek aramızdan ayrılmıştır

Üst Alt