Son Konu

Hava Ulaştırma Fakultesi Plotaj Bolumu İle ilgili Bilgiler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Turk Hava Kurumu universitesi Hava Ulaştırma Fakultesi Plotaj Bolumu Hakkında Bilgiler
Turk Hava Kurumu universitesi Hava Ulaştırma Fakultesi Plotaj Bolumu ile ilgili sorular

Pilotaj bolumune hangi puan turuyle oğrenci alınmaktadır?
Pilotaj bolumune MF4 puan turuyle oğrenci alınmaktadır

Pilotaj bolumune 20192019 eğitim oğretim yılında kac oğrenci alınacaktır?
Pilotaj bolumune 2019 – 2019 eğitim oğretim yılında 48 burssuz ve 12 burslu olmak uzere toplam 60 oğrenci alınacaktır

Pilotaj bolumune kayıt olan oğrenciler nerede eğitim goreceklerdir?
Pilotaj programı Ankara Hava Ulaştırma Fakultesi Pilotaj Bolumunde uygulanmaktadır ve bu programa kayıt olan oğrenciler Ankara Etimesgut Turkkuşu Kampusunde oğrenim gorurler

Pilotaj bolumunde okuyabilmek icin sağlık raporu vb şartlar gerekli midir? Eğer gerekli ise, Pilotaj bolumunu tercih eden aday oğrencilerin karşılaması gereken şartlar nelerdir?
Pilotaj programı Ankara Hava Ulaştırma Fakultesi Pilotaj Bolumunde uygulanmaktadır ve bu programa kayıt olan oğrenciler Ankara Etimesgut Turkkuşu Kampusu ve Ankara Akkopru Kampusunde oğrenim gorurler

Aday oğrencilerin, 06062006 tarihli ve 26190 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan “Ucak Pilotu Lisans Yonetmeliği (SHY–1) nin 24 Maddesinde belirtilen oğrenci pilot lisansı icin muracaatlarda ongorulen şartları karşılıyor olması gerekmektedir Soz konusu şartlar aşağıda belirtilmektedir:

a) Sivil Havacılık Genel Mudurluğu (SHGM) veya SHGM tarafından yetkilendirilen havacılık tıp merkezleri tarafından duzenlenmiş gecerli 1 inci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak ve sağlık sertifikasında, tek pilotla sertifikalı ucaklarda sorumlu pilot olarak ucmasına engel kısıtlama bulunmadığını belirten sağlık raporu getirmesi gerekmektedir

YETKİLİ HASTANELER:

Alman Hastanesi Taksim İSTANBUL
Akdeniz Universitesi Hastanesi ANTALYA
Başkent Universitesi Hastanesi ANKARA
Doğan Hastanesi Kucukcekmece İSTANBUL
Eskişehir Asker Hastanesi ESKİŞEHİR
Etimesgut Asker Hastanesi Asker Hastanesi Baştabipliği ANKARA
Guzelyalı Asker Hastanesi Asker Hastanesi Baştabipliği İZMİR
Memorial Hastanesi İSTANBUL
Ondokuz Mayıs Universitesi Tıp Fakultesi Hastanesi SAMSUN
VKV Amerikan Hastanesi İSTANBUL
Ozel Gaziosmanpaşa Hastanesi İSTANBUL
TAPDİ Buca Tıp Merkezi İZMİR
Ozel Hisar Intercontinental Hastanesi İSTANBUL

b) Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınacak arşiv kayıtlı Adli Sicil Belgesi

Pilotaj bolumunun eğitim ucreti ne kadardır?
Pilotaj bolumu eğitim ucreti 27500 TL + KDV (% 8) olup, oğretim ucretindeki olası yıllık artışlar, bir onceki yıla gore tuketici fiyatlarındaki artış (TUFE) ile sınırlı tutulacaktır

Pilotaj bolumunde zorunlu hazırlık sınıfı var mıdır?
Programda bir yıllık zorunlu “İngilizce Hazırlık Programı uygulanır İngilizce yeterlilik sınavını gecemeyen oğrencilerin bolum derslerini almadan once İngilizce hazırlık sınıfına devam etmeleri ve bu sınıfı başarıyla tamamlamaları gerekmektedir İngilizce Hazırlık Programı eğitim ucreti 15625 TL + KDV (% 8) ’dir

Bolumde burslu olarak okumak mumkun mudur? Burslu program neleri kapsamaktadır?
OSYM ’nin yaptığı sınavda universitemize yerleşecek adaylar arasından ilk 12 kişi programa “%100 burslu olarak başlamaya hak kazanır Burs, sadece oğretim ucretinin tumunu kapsamaktadır Burslar, İngilizce Hazırlık Programında gecirilebilecek sureyi de kapsamakta olup, oğrenci yerleştirildiği programdaki oğrenimine başarılı olarak devam ettiği surece sağlanacaktır Burada sozu edilen “oğretim ucreti bursu, sadece kılavuzda “Burslu oğrenci alınacağı belirtilen programlara yerleştirilen oğrencileri kapsamaktadır

Oğrenim suresi icerisinde oğrencinin pilotluğa elverişsiz duruma gelmesi halinde ne olur?
“Ucak Pilotu Lisans Yonetmeliği (SHY–1) cercevesinde, oğrenim suresi icerisinde, oğrencinin pilotluğa elverişsiz duruma gelmesinden oturu ortaya cıkacak tum hususlardan oğrenci sorumludur Bu durumda oğrencinin başka bir bolume intibakı yapılır

Pilotaj bolumu programı boyunca alınan İngilizce ve Turkce derslerin kredi dağılımı nasıldır?
Program toplam 157 krediden oluşmaktadır 8 kredi Turkce ve 149 kredi İngilizce olmak uzere derslerin toplam kredi yuku itibariyle yaklaşık %95 ’i İngilizce olarak verildiğinden; İngilizce yeterlilik sınavını gecemeyen oğrencilerin bolum derslerini almadan once İngilizce hazırlık sınıfına devam etmeleri ve bu sınıfı başarıyla tamamlamaları gerekmektedir

Pilotaj bolumunde mezun olan oğrenciler hangi lisanslara sahip olmaktadır?
Pilotaj bolumunde Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO, Avrupa Havacılık Standardı JARFCL ve ulusal gereklilikler doğrultusunda surdurulen eğitimin sonunda oğrenciler ATP(A)Havayolu Nakliye Pilotu kredisinde CPL(A)Ticari Pilot lisansına ve IR(A)Aletli Ucuş Yetkisi lisansına sahip pilotlar olarak mezun olmaktadırlar

Pilotaj bolumu oğrencileri eğitim sureleri boyunca toplam kac saat fiili ucuş gercekleştirmektedir?
Oğrenciler eğitim sureleri boyunca toplam 260 saat (us) ucuş gercekleştirmektedirler

Üst Alt