Son Konu

Dostluk Oykuleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dostluk hikayeleri

Taş Atana Gul

Bir zamanlar iki arkadaş colde yolculuk yapıyorlardı Yolun bir yerinde aralarında tartışma cıktı ve arkadaşlardan birisi diğerinin yuzune tokat attı Tokat yiyen arkadaşın canı yanmış kalbi kırılmıştı; ama hicbir şey demedi sadece eğilip kuma şunları yazdı:

Bugun en iyi arkadaşım yuzume tokat attı

Yurumeye devam ettiler Suları bitmek uzereydi Neyse ki sonunda bir vahaya ulaştılar Doya doya su ictiler mataralarını doldurdular Sonra suda yıkanmaya karar verdiler Tokat yemiş olan arkadaş suyun balcıklı kısmına takıldı Git gide batıyordu Ama arkadaşı hemen atılıp onu kurtardı Suda boğulmanın eşiğinden kurtulan arkadaş biraz otedeki bir kayanın yanına gitti ve kayanın uzerine şu yazıyı kazıdı:

Bugun en iyi arkadaşım hayatımı kurtardı

Diğeri sordu:

Senin canını yaktıktan sonra kumun ustune yazmıştın şimdi ise bir kayanın ustune yazıyorsun neden?

Arkadaşı ona şoyle cevap verdi:

Birisi bizi incittiğinde, bunu kumun ustune yazmalıyız Ta ki affedicilik ruzgarları onu kolayca silebilsin Fakat birisi bize iyilik yaptığında onu kayanın ustune nakşetmeliyiz ki Ne ofke ne intikam ruzgarları onu oradan silemesin

Gercek Dost

babanın biri evladının arkadaşlık yaptığı kişilerin gercek dost olmadığı surekli oğluna soyler ama oğlu onu dinlemez ve karşı cıkar hayır baba onlar benim en iyi dostlarım derbaba peki der o zaman onların gercek dostun olup olmadığını test edelim der oğlu nasıl der baba git bizim koyunlardan birini kes ve parcala ve sonra parcalarını bi cuvala koy ve gel deroğlu gider babasının dediğini yapar ve getirirsonra babası derki şimdi bu cuvali al ve o dostlarına gotur ben birisini oldurdum ve bu cuvala koydum diyerek yardım iste der oğlu ama baba der baba eğer gercek dostun olup olmadığını gormek istiyorsan yap der oğlu gider dostlarından birisinin kapısını calar ve ben birisini oldurdum ve bu cuvala koydum saklamak icin bana yardım et der ama dostu hayır git benden uzak dur başımı belaya sokma der ve kovar sonra ikinci bir dostuna gider ama aynı yanıtı alır ve diğerleride aynı tepkiyi verince babasına gelir ve haklıymışsın baba onlar gercek dostum değilmiş hicbiri yardım etmek istemedi derbabası sana soylemiştim der ve sonra derki şimdi felanca yere git felanca kişiyi bul ve benim selamımı soyle sonra aynı şeyi ondan iste der oğlu gider adamı bulur babasının selamını soyler ve amca ben birini oldurdum ve bu cuvalın icine koydum der bana yardımcı olurmusunuz der adam gel bakalım diyerken kendi evinin arka bahcesine goturur ve orda bir cukur kazarak cuvalı cukara gomer sonra butun bahceye laleler eker ve arka bahce tam lale bahcesi oluroğlan gelir ve babasına olan biteni anlatır baba o adam bana yardım etti cuvalı arka bahcesine gomdu ve sonra tum bahceye laleler ekti der babası tamam şimdi yine git ve aynı adamı bul herkesin icinde olmadık hakareti yap ve birde tokat at demiş oğlu şaşırmış ama baba nasıl olur o bize yardım etti ama der babası sen dediğimi yap der ve oğlu gider adamı bulur ve herkesin icinde hakaret eder ve birde adama tokat ataradam gence şoyle bir bakar ve derki oğlum babana selam soyle ben bir tokata lale bahcesini bozacak adam değilim der

Geleceğini Biliyordum

Savaşın en kanlı gunlerinden biri Asker, en iyi arkadaşının az ileride kanlar icinde yere duştuğunu gordu
İnsanın başını bir saniye bile siperin uzerinde tutamayacağı ateş yağmuru altındaydılar Asker teğmene koştu ve:
Teğmenim Fırlayıp arkadaşımı alıp gelebilir miyim?
Delirdin mi? der gibi baktı teğmen
Gitmeye değer mi? Arkadaşın delik deşik olmuş Buyuk olasılıkla olmuştur bile Kendi hayatini da tehlikeye atma sakın
Asker ısrar etti ve teğmen Peki dedi Git o zaman
İnanılması guc bir mucize Asker o korkunc ateş yağmuru altında arkadaşına ulaştı Onu sırtına aldı ve koşa koşa
dondu Birlikte siperin icine yuvarlandılar Teğmen, kanlar icindeki askeri muayene etti Sonra onu sipere taşınan arkadaşına dondu:
Sana değmez, hayatını tehlikeye atmana değmez, demiştim Bu zaten olmuş
Değdi teğmenim dedi asker
Nasıl değdi? dedi teğmen Bu adam olmuş gormuyor musun?
Gene de değdi komutanım Cunku yanına ulaştığımda henuz sağdı
Onun son sozlerini duymak, dunyaya bedeldi benim icin
Ve arkadaşının son sozlerini hıckırarak tekrarladı:
Jim! Geleceğini biliyordum! demişti arkadaşı
Geleceğini biliyordum

Üst Alt