Son Konu

Duayen İş İnsanı Selçuk Yaşar Vefat Etti

habercibotu

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-964ad6ba7206dd0d1a0895d5f39f5d21c83e2c8e.jpg

Yaşar Holding ve Karşıyaka Spor Kulübü Onursal Lideri Selçuk Yaşar, bir müddettir tedavi gördüğü hastanede 98 yaşında hayatını kaybetti.

İzmir ve Türk endüstrisinde birincileri gerçekleştirdiği belirtilen iş insanı Selçuk Yaşar bir müddettir yaşlılığa bağlı olarak sıhhat meseleleri yaşıyordu. Rahatsızlıkları nedeniyle hastanede tedavi gören Yaşar hayatını kaybetti.

s-6bd8fbb63da5535cb2bb1c0010b8bd531caa07bd.jpg

Yaşar'ın cenazesinin, 13 Şubat Pazartesi günü Bostanlı Beşikçioğlu Mescidi'nde öğlen namazı sonrası kılınacak cenaze namazının akabinde Soğukkuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

s-e4909b23642c033e7b7a86c0addb74aa8a95ffed.jpg

Yaşar için eski lideri, onursal lideri ve 60 yıldan uzun müddettir en büyük destekçisi olduğu Karşıyaka Spor Kulübü'nde de merasim düzenlenecek.

s-4d472d3f0b8f6d06d5ff26c95b389aabee9c3004.jpg

Oğlu 2021'de koronavirüsten vefat etmişti

s-027f0b1e68c7b01b688307d791a295cf23d1dce3.jpg

Karşıyaka Belediye Lideri Cemil Tugay, Selçuk Yaşar'ın vefatının akabinde, 'Karşıyakamızın bedelli iş insanı, büyüğümüz, kulübümüzün onursal lideri Selçuk Yaşar'ı kaybettiğimizi büyük bir hüzünle öğrendim. Ailesi başta, tüm sevenlerinin, semtimizin, Karşıyakamızın başı sağ olsun. Selçuk Yaşar her vakit kalbimizde yaşayacak. Yeri cennet olsun' açıklamasını yaptı. Yaşar'ın oğlu Yaşar Holding İdare Şurası Lideri Selim Yaşar, 2 Eylül 2021'de Dubai'de koronavirüs nedeniyle 65 yaşında hayatını kaybetmişti.

Bir çok kesimde öncülük yapmıştı

s-65b50e6907c229e2aeafcd388e7de35d46345235.jpg

Rodos Adası'nda 7 Ocak 1925 tarihinde doğan Selçuk Yaşar, orta ve lise tahsilini İstanbul'daki Fransız Saint Joseph Lisesi'nde yapıp 1948 yılında İzmir Ticari İlimler Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 25'i aşkın şirket ve 3 vakıftan oluşan Yaşar Holding'in kurucusu ve onursal lideri olan Selçuk Yaşar, 1954 yılında Türkiye'de boya fabrikasını kurup, sonraki yıllarda öncülük ettiği birçok sanayi kolunda yatırım yaptı. Türkiye'de özel dal bira fabrikası,  matbaa mürekkepleri üretimi fabrikası,  UHT güçlü süt üretimi,  özel bölüm kompoze gübre fabrikası, sağlıklı su fabrikası, özel bölüm entegre et tesisi, balık ve deniz eserleri çiftliği, 1100 yataklı tatil beldesi üzere teşebbüsleri olan Yaşar, uzun yıllar Danimarka'nın İzmir Fahri Başkonsolosluğu vazifesini yürüttü.

TÜSİAD ve ESİAD'ın kurucularından

Yaşar, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı'nın kurucusu olup, İzmir Karşıyaka'da Selçuk Yaşar Alaybey İlköğretim Okulu'nu, Bayraklı'da Durmuş Yaşar İlköğretim Okulu'nu ve Bornova'da Selçuk Yaşar Boyacılık Sanayi Meslek Lisesi'ni ve Alaçatı'da Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Alaçatı Çok Programlı Lisesi'ni inşa ettirdi. Selçuk Yaşar, bir devir Ege Ekspres Gazetesi, Evre Mecmuası ve Gazete Ege'yi çıkarıp, Ege TV'nin de kurucularından oldu. Türkiye Süt, Et, Besin Sanayicileri ve Üreticileri Birliği'nin (SETBİR, Ege Endüstrici ve İşadamları Derneği'nin (ESİAD) ve Karşıyaka Spor Kulübü'nün Onur Konseyi Lideri olan Selçuk Yaşar, Türkiye Endüstriciler ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Ege Sanayicileri ve ESİAD'ın kurucularındandı.

Üst Alt